Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 05.10.2021

Za nami sesja podczas której to najlepiej zachowywał się nasz indeks WIG 20. Pozostałe omawiane indeksy były pod presją podażową.

Indeks WIG 20

Po wzroście wartości indeksu WIG 20 o 0.44% n wykresie dziennym doszła nam mała biała świeca z wyraźnymi cieniami. Dolny stanowił korektę wzrostu z piątku natomiast nieco większy górny jest reakcją podaży na opory w postaci strefy cenowej i wcześniej wybitej linii trendu. Przedłużenie górnego cienia w postaci czarnej świecy na dzisiejszej sesji, świecy wybijającej wczorajsze minimum a dalej minimum świecy z piątku, w cenach zamknięcia będzie silnym sygnałem do ponownego spadku, tym razem w okolice 2180 a nawet i 2100. Jednak pamiętajmy że mimo wszystko wczorajszy korpus był wzrostowy i dlatego wybicie w cenach zamknięcia wczorajszego maksimum i wyjścia nad linię trendu będzie sygnałem do dalszego wzrostu na nowy szczyt z strefą 2400 jako zagrożenie dla jego osiągnięcia.

Na wykresie intra mamy trend wzrostowy a cena po osiągnięciu poziomu 2357 weszła w fazę korekty schodząc na ten moment w okolicę strefy wsparcia i zasięgu OB. Wybicie tej strefy jak i zasięgu OB będzie skutkowało zejściem w rejon dołka, który wypadł na 2305. Jego wybicie w jednym swingu spadkowym to sygnał dla wszystkich, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten w którym zrobiliśmy całą trójkę wzrostową i tera większym impulsem będziemy wybijać dołek na 2263. Jednak tym co na tę chwilę jest do zrobienia to zatrzymanie spadku w okolicach wczorajszego zamknięcia i odwrót albo ewentualne zejście nieco niżej do okolic 2320 i rozpoczęcie nowego impulsu wzrostowego. Dlaczego tak ? Bo moim zdaniem ruch w górę od 2305 do szczytu na 2357 był „trójką” a to pozwala założyć, że znajdujemy się w nieco większej korekcie pędzącej.

Indeks DAX

Spadek o -0.79% i Pin bar to efekt wczorajszej sesji na DAX. Cena zatem powróciła w rejon początku sesji piątkowej i jest gotowa do dalszego spadku z pokonaniem strefy wsparcia włącznie. Jeśli taki sygnał zostanie wygenerowany to zejście w okolice 14850 wydaje się niemal pewne. Jednak najpierw musi dojść do wybicia 14980 a jak to wygląda w jeszcze niższym interwale czasowym?

Po wybiciu ostatniego potwierdzonego szczytu i zakresu OB w spadku, cena ruszyła w dół z poziomu 15253. Jej zejście do poziomu ostatniego minimum na 14973 nie wybiło ostatniego dołka w swingowym ujęciu całego spadku a to na tę chwilę oznacza że wczorajszy wieczorny spadek jest korektą. Od dołka na wspomnianym 14973 w interwale jeszcze mniejszym cena wybiła ostatni potwierdzony szczyt i tym samym dała pierwsze wskazanie na możliwość odwrócenia kierunku ze spadkowego na wzrostowy i to nie tylko w krótkim podejściu ale i również w kwestii całego spadku od poziomu 15740. Przed bykami strefa oporu , która moim zdaniem powinna być osiągnięta i dopiero tam powinniśmy się zmierzyć z ewentualną próbą spadku , którego wymiar uplasowałbym w rejonie 15000. Jeśli powstanie jakaś „godzinowa” korekta a następnie będzie wybicie maksimum takiej świecy to dostaniemy sygnał do ataku na rejon 15150 którego wybicie otworzy drogę na 15250 i da szansę na dalszy wzrost po wybiciu wspomnianego 15250 o kolejne 200 pkt.

Indeks S&P

Indeks S&P po wczorajszym wyraźnym spadku utworzył na wykresie dziennym czarną świecę z nowym minimum cenowym co dalej powoduje przyciąganie do rejonu 4250. Problem polega na tym że kontrakty które „chodzą niemal” 24h na dobę nie zrobiły tego nowego minimum. Zatem nie można pominąć scenariusza w którym sam indeks mimo nowego minimum nie będzie chciał zejść do wspomnianego poziomu. Ale aby tak mogło się stać musimy coś od rynku dostać ujęciu intra.

Tu na wykresie intra widzimy że po piątkowym odejściu w górę od strefy wsparcia na ok. 4260 cena doszła do okolic 4365 a spadek jaki nastąpił później nie wybił dołka. Warunek o którym wspomniałem wcześniej to ruch w górę z wybiciem poziomu 4344 bez tego cały czas mamy tylko korektę w spadku i cały czas mamy otwarta drogę na nowe minima również tu na kontraktach. Zatem kiedy Europa wystartuje do regularnych sesji powinniśmy zobaczyć tu na S&P wyjście co najmniej nad 4300 a przy braku szybkiego zejścia w dół cena będzie mierzyć w okolice 4315.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁiktorandyWiesławTomaszDomino Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2293 odwrócić na S – 32 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Wiesław
Gość
Wiesław

S od 2335

Wiesław
Gość
Wiesław

L od 2347 (-12pkt)

Konrad
Gość
Konrad

Wczoraj osiągnęliśmy bandę na 2351 i jak na razie mamy odwrót. Świeca do domknięcia z 10:45 to poziom 2295, a banda dolna ustawiona jest na 2297 pkt. Jeżeli nie pojawi się kolejne luka, to można szukać kolejnego przesilenia jutru, ale…
… w tzw. lottonumerologii mamy przypadek, którego nie miałem w swojej bazie (do wczoraj), a mianowicie suma wszystkich losowanych kul w MM przedwczoraj i wczoraj w obu losowaniach była taka sama! Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Zobaczymy, czy coś ciekawego się wydarzy, bo w połączeniu z numerologią jutra i nowiem, może być ciekawie.

BttF
Gość
BttF

Na rynkach zachodnich ( US + DAX ) sytuacja przebiega zgodnie z założeniem bez niespodzianek , w PL jak zwykle rozgrywający cuduje jak może.

Rynek jest trzymany/podbijany wyłącznie bankami pod narracją nadchodzących podwyżek % przez NBP – jak długo jeszcze i jakie są podstawy do takiej narracji ( poza galopującą inflacją 5,8% ) podczas gdy prezes wciąż mówi że nie ma podstaw … czas pokaże.

Tymczasem na wykresie można wyrysować łądną BearFlag z równością korekt wzrostowych : https://invst.ly/w7rqe

Tym samym oczekiwanie wciąż pozostaje spadkowe : https://invst.ly/w7rtl

Udanych zagrań ! 🙂

andy
Gość
andy

jak na razie gruby nie zawodzi , poprosimy o dolne ramie tr.

andy
Gość
andy

ramię

Domino
Gość
Domino

Andy czy nadal trzymasz S. Jeśli tak to do jakiego poziomu ?

andy
Gość
andy

Domino nie pisałem bo dopiero teraz zasiadłem do kompa, a tu ZONK,ale po prostu nie zarobiłem nic na tym wzroście, bo tylko zamknąłem S-po 2325 przed wyjazdem,
Gruby nie byłby sobą gdyby nie namieszal, ale od jutra od poziomu 2367,lub 2373 będę z palcem na enter czaił się na S,bo w dalszym ciągu gram pod TR.
imo to co gruby zrobił to było zagranie jako/ abc /XX i gra Z. i byłaby to dopiero podfala b w tr.
wyjście ponad 2393 zmieni mój pogląd.

Domino
Gość
Domino

Dziękuję Andy za Twój cenny komentarz. Ja dzisiaj grałem L z dość dużym szczęściem, otóż jeszcze przed sesją wystawiłem L po 2324. Z kolei za szybko jd sprzedałem – po 2349, byłem pewny, że nie wyjdą ponad 2350. A odnośnie S to boję się teraz grać, gdyż uważam że Dax wybroni 15000 i teraz poleci do góry, przynajmniej do końca tygodnia 🙂

Domino
Gość
Domino

Dziękuję Andy za Twój cenny komentarz. Ciekawe jak to dalej się potoczy.

Tomasz
Gość
Tomasz

odpalenie rakietki
tutaj wrzucałem
https://dariuszbartlomiejczak.pl/2021/09/23/analiza-indeksow-wig-20-dax-oraz-sp-przed-sesja-23-09-2021/#comment-83348

na razie +100% …..miejmy nadzieje że będzie przeskok o jedno zero do przodu 🙂
https://www.tradingview.com/x/C5OhtDm8/

powodzonka

Łiktor
Gość
Łiktor

Zgodnie z założeniem nastąpiło mocne odbicie na Nasdq100, ale nadal nie ma podstaw by uważać, że to koniec korekty , gdyż 10latki wybiły linię szyji orgr i powrót do niej jest jak najbardziej wskazany.

Tomasz
Gość
Tomasz

a są podstawy żeby uważać że to jest coś więcej niż tylko korekta ?

Łiktor
Gość
Łiktor

Oczywiście, że korekta , ale dopiero zaczyna się realizacja figury, więc docelowy spadek dla Nasdq100 to drugie tyle co spadł do tej pory . Scenariusz ten może się tylko zmienić po ponownym zejściu pod linię szyji 10latek.