Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 23.09.2021

Na początek chciałbym poruszyć jedną ważną kwestię. Jest nią to jak powinien postępować trader na rynku. Chodzi konkretnie o to co zawsze powtarzam a co wywołuje komentarze w stylu wytykania że gdzieś tam się pomyliłem i rynek nie zrobił tego co pisałem. To wypominają ludzie najchętniej ale….

No właśnie zawsze powtarzam że nie jest zadaniem przewidywać ale zadaniem jest odpowiednio reagować. I dokładnym przykładem na to było wczorajszy poranek. W analizie porannej to co najbardziej wydawało mi się prawdopodobne szybko okazało się nietrafione i dlatego już po pierwszych ” kwadransach” zaraz napisałem , że DAX jednak idzie na 15500 a nasze kontrakty wybijając 2302 dadzą sygnał kupna z kierunkiem na 2330. Tak dokładnie się stało ale nie było to jakieś proroctwo tylko szybka reakcja na to co rynek wykonał na początku sesji. Nie piszę o tym aby się pochwalić bo do niczego to nie jest mi potrzebne (kasa sama napłynęła z DAX więc nagroda jest 🙂 ) nie spodziewałem się żadnych pochwalnych komentarzy bo takie naprawdę bardzo rzadko padają , nie to co te o których nadmieniłem na początku. Napisałem to po to aby jeszcze raz na konkretnym przykładzie pokazać o co tak naprawdę chodzi w zarabianiu na giełdzie. No dobra rozpisałem się a tu trzeba konkretnie na temat sytuacji, no to zaczynam ….

Indeks WIG 20

Wczorajsza sesja, która na przekór mojemu komentarzowi dała całkiem pokaźny ruch i wzrost wartości indeksu o 2.46% , przyczyniła się do powstania dużej białej świecy na wykresie dziennym. Zapewne starzy łapacze szczytów i wieczni niedźwiedzie dostrzegą w tym tylko ruch powrotny do wybitej linii trendu. Jednak w tym miejscu przypomnę, że wybicie linii trendu nie jest w żaden sposób jednoznaczną zmianą trendu a jedynie jego spowolnieniem. Do zmiany potrzeba znacznie więcej. Obiektywnie oceniając wykres i wczorajszy dzień mamy raczej znacznie więcej pozytywów dla byków. Po pierwsze powstała Gwiazda poranna z idealnym układem obrotów. Po drugie domknięta została luka cenowa a więc nie ma luki startowej. Po trzecie cały spadek od szczytu ma układ korekty a nie impulsu. Jakby tego było jeszcze mało to cały spadek będący trójką jest idealnym układem korekty swingu wzrostowego od poziomu 2240 a to daje poważną możliwość nie tylko wyjścia na nowy szczyt ale na ustanowienie go znacznie wyżej niż ten ostatni. Po prostu po impulsie mamy głęboką korektę co statystycznie sprzyja powstawaniu kolejnego znacznie większego impulsu wzrostowego. Oczywiście nie oznacza to że teraz tylko w górę bo nawet już dzisiaj może spotkać nas korekta wczorajszej sesji. Musimy pamiętać, że po silnych wzrostach (również i po spadkach) jedno sesyjnych najczęściej mamy wyhamowanie z cofnięciem włacznie. No chyba że rynek jest bardzo silny to wówczas ….

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy wybicie OB , domknięcie luki i od ostatniej największej korekty układ który wypełnia znamiona impulsu. Stwarza to dużą możliwość zmiany kierunku, która dopóki nie zejdzie poniżej 2274 dopóty będzie to tylko korekta. Wejście od zaraz w korektę powinno sprowadzić cenę 2300-2295. Jednak nie wiemy czy faktycznie mamy koniec ruchu w górę bo nie ma najmniejszego wskazania na to a jeśli nie to dalej patrzymy na północ i okolice 2346.

Indeks DAX

Wczorajsza sesja na DAX przyniosła wzrost , który dał przewagę bykom. Wybicie OB i pokonanie oporu za sprawą świecy wzrostowej z dość długim dolnym cieniem to mocne wskazanie do kontynuacji wzrostu w kierunku wybicia 15800. Cały spadek od szczytu miał na obecną chwilę charakter korekty z pędzącą po środku a zatrzymanie jej na strefie w okolicy 15000 daje mocne podstawy do kontynuacji trendu i szukania poziomów docelowych na nowych historycznych szczytach.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy silny trend wzrostowy , który pokonuje kolejne opory. Obecnie można spodziewać się jakieś korekty (zakresy oznaczone na wykresie) ale pamiętajmy że zwłaszcza DAX potrafi piąć się bądź spadać a czekający na korektę nie mogą się jej doczekać. Z korektą czy bez niej , cena idzie w kierunku 15630 a że jest to strefa przyciągająca jak magnes to trudno zakładać, że tam nie dojdzie.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P po wczorajszej sesji i zarazem po komunikacie z FOMC mamy białą świecę, która wraz z poprzednimi dwoma tworzy bardzo silna odmianę Gwiazdy porannej. Jej minimum zostało wyznaczone na zakresie OB co daje kolejny atut dla byków. Teraz tylko potwierdzenie a wraz z nim pokonanie oporu na 4430 i można jeszcze śmielej patrzeć na nowy szczyt.

Tak jak wykres dzienny wygląda dość dobrze dla byków tak już na wykresie intra możemy mieć nieco większe niepewności. Tu jak na tę chwilę nie mamy nic innego jak tylko układ korekty wzrostowej i zagrożenie dla próby wygenerowania większego ruchu na północ. Jednak z drugiej strony mamy zatrzymanie niemal dokładnie na OB a sam układ cenowo falowy daje już tendencję wzrostową. Zatem dopóki cena nie zejdzie poniżej 4320 dopóty szansa na ostateczne powstrzymanie spadku i podążanie na nowe szczyty jest jak najbardziej aktualna. Docelowo dla ruchu w dół można posiłkować się takimi rejonami jak ok. 4353 i niżej ok. 4330. Tu zwrócę uwagę że przed wczorajszą sesją nasz rynek kontraktów miał podobny układ a co z niego wczoraj wyszło każdy widział.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

53
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
45 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
TomaszDariusz BartłomiejczakLehandyJarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2313 odwrócić na S – 29 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Domino
Gość
Domino

Może teraz ponowne podejście pod 2383 ??

TsG
Gość
TsG

2350 to 61,8% fibo(2406-2263) tu oddałem po kolejnej luce…..i na ten czas dziękuję….

TsG
Gość
TsG

czy bedzie impuls wzrostowy ??? mamy abc jako W teraz jak nie bedzie impulsu to równiez abc jako X i co dalej???? czas wna Y jajko abc …ale to musi sie zadziać…

TsG
Gość
TsG

wejście w S po 2347… SL 2353 TP 2327

TsG
Gość
TsG

dlaczego po 2347 wejście w S było ..spójrz na wykres 15S to bedziesz wiedział dlaczego tu czekałem…..

TsG
Gość
TsG

Sl przenosze na 2342 ponieważ pojawiła sie dywergencja a nie wiem co może być…TP nadal 2327 ( powinno być 2325 ale mogą nie dojechać…)
https://ibb.co/2nfqXzc

TsG
Gość
TsG

zabrałem zabawki z piaskownicy po 2338..w karnecie zaczęły pojawiać sie duże oferty kupna…nie bedę zgrywał chojraka…10.06 godz. a i dywergencja coraz widoczniejsza..

TsG
Gość
TsG

rysunek pogladowy pewnie nic odkrywczego ale ….jak ktoś cos dla siebie wyciagnie ze skalpowania intra day….
https://ibb.co/r3WJkyJ

andy
Gość
andy

TsG ,podrzucam wykres J.Rzeżniczeka https://stooq.pl/mol/?id=21571 , na którym uznaję że zrobiliśmy nieregularną 3-3-5 ze skróconą falą 5 i obecnie idziemy na nowy szczyt, jako alternatywną mam tą wersję którą podałeś powyżej, wkrótce zobaczymy którą ma rozpisaną gruby?

TsG
Gość
TsG

Andy dzięki….teraz juz kumam o jaką Ci chodziło skróconą 5-kę…

TsG
Gość
TsG

a tu widać że ucieczxka po dywergolach miała sens…tak więc dla skalpowaia imo u mnie działa…
https://ibb.co/TKs3NRK

andy
Gość
andy

imo ,na ten moment zrobiliśmy 1/a ;2/b ;3/c ;i obecnie jesteśmy w korekcie ,i powinna dać odpowiedź czy zrobiliśmy X czy idziemy na impuls?

TsG
Gość
TsG

andy…2325 mamy OB korekt jak mamy robic impuls to stąd…L pod rozwagę…godz.12,58

Jarek
Gość
Jarek

Darek zróbmy ankiete kto z forum rozumie i zagrywa Twoje poranne opracowania , może lepiej podawaj setup do zagrania a całą reszte odpuśc skoro po wpisie za chwilę wszystko nie aktualne i jesteś od razu w drugą stronę zarobiony jak piszesz , chyba że tylko ja tego nie kumam to nic nie zmieniaj, ja nie potrafię w kilka minut zmienić się o 180 procent względem prognozy którą jeszcze przed chwilą podałem tak jak ty .

rubik
Gość
rubik

Jarek jeszcze kilka lat na tym forum i sie przyzwyczaisz, że Darek zawsze trafia bo zawsze obstawia oba kierunki 😉

Tomasz
Gość
Tomasz

zastanawia mnie ta bardzo silna odmiana gwiazdy porannej
mógłby pan coś podpowiedzieć ?

Łiktor
Gość
Łiktor

Jak już wcześniej pisałem by uważać z S gdy UK 100 zrealizuje zaieg DT .

Łiktor
Gość
Łiktor

Przy okazji warto obserwować teraz obligacje US , bo jak tak dalej będą się rozpędzać , to te wzrosty długo nie potrwają, bez 20% korekty .

Jarek
Gość
Jarek

Będzie ciekawie , nie dosyć że PKB USA ma mocno spadać w 2021 2022 i 2023 to jeszcze zaczną redukować 120 mld dodruku miesięcznie i podnosić stopy , jako ekonomista wiem że nie ma szans tego zrobić bez mocnej recesji , przegapili czas jak nasze matoły z RPP

Tomasz
Gość
Tomasz

daxa dawno nie przeglądałem bo ten boczniak to męka dla mnie ale może nowe ath się szykuje
wygląda że kolejna V-ka ….już któraś z kolei

https://ibb.co/ZLhnvhv

Tomasz
Gość
Tomasz

a z innej beczki …..wczoraj skupowana konsolka
czekam na przesunięcie ceny o jeden przecinek 🙂
https://www.tradingview.com/x/WtHmAjAf/

od razu dopowiem że inwestycja long term na bardzo dużą stopę zwrotu przy relatywnie niskim kapitale
życzcie powodzenia 🙂

Leh
Gość
Leh

TSG, wrzuciłem Twoje parametry wykresu 15s, generalnie obserwuję 5m i 1 m ale na szybki skalp pomysł jest super:)

Leh
Gość
Leh

Panowie filozofowie, a co by było gdyby Darek faktycznie obstawiał obie strony – tragedia? bierzemy S, bierzemy L lub akcje i patrzymy w którą stronę idzie kurs a potem albo dokładamy zgodnie z kierunkiem albo zamykamy. Czy widzicie jakiś problem? Czytacie analizy pewnie jakiś czas, sorry ale nie rozumiem, czego Wy nie rozumiecie. Może jestem za głupi

Jarek
Gość
Jarek

Jak ty nie widzisz problemu to już twój problem , może weź S i weź L i opisz nam do jakiego wniosku doszedłeś ,