Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 30.04.2021

Przed nami ostatnia sesja tygodnia i miesiąca. Czego można się spodziewać po wczorajszych różnych zachowaniach inwestorów?

Indeks WIG 20

To co najważniejsze pozostało po wczorajszej sesji (1.04%) na wykresie dziennym indeksu WIG 20 to luka cenowa , nieco większy obrót, długi górny cień świecy, która mimo wszystko ma „kolor biały”. Świeca z takim cieniem zawsze wyzwala obawy ale pamiętajmy te obawy muszą być potwierdzone w postaci wybicia w cenach zamknięcia minimum takiej świecy. Biały korpus świadczy, że mimo wszystko ale w dalszym ciągu podstawowy scenariusz to atak 2100 i wyjście na nowy szczyt. A co jeśli dostaniemy „potwierdzenie” dla Pin bara? Wówczas warto będzie zaopatrzyć się w sanki mimo takiej a nie innej pory roku. Bez nowego szczytu nad 2100 będziemy musieli chyba założyć możliwość zbudowanej korekty długiej korekty nieregularnej i tym samym początek silnego impulsu w dół. Z drugiej strony nawet wybicie nowego szczytu nie musi przerodzić się w coś wspaniałego dla posiadaczy akcji jednak o tym jak tak się stanie i będziemy widzieli tego efekty.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy cały czas trend wzrostowy a zmiana kierunku jaka nastąpiła w drugiej części sesji jest na tę chwile korektą, która wyszła poza zakres OB ale jej zasięg nie zniósł nawet jeszcze 38.2 % swingu wzrostowego od poprzedniej największej korekty. Ten akurat zbiega się dość wyraźnie z poziomem poprzedniego wybitego szczytu i tworzy dość wyraźną strefę oporu. Innymi słowy dalej jesteśmy tu gotowi do wykonania kolejnego ruchu na północ i wybicie nowego szczytu. Problemy zaczną się kiedy to cena zeszłaby nie tylko poniżej poziomu poprzedniego szczytu ale i poniżej 2030 zamykając tym samym lukę cenową.

Indeks DAX

Spadek wartości indeksu DAX o -0.9% przyczynił się do powstania dość sporej czarnej świecy wpisującej się w schemat większej korekty. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że tamtejszy rynek wykazywał się ogromną słabością przez cały dzień ale moim zdaniem nie musi to być słabość, która zamieni się w zmianę trendu. Wsparcia jakie wyznaczyliśmy już dużo wcześniej a jakie w dalszym ciągu utrzymują trend wzrostowy nie są jeszcze wybite a zatem podstawowy scenariusz dalej w grze.

Na wykresie intra kontraktów na DAX , wczorajszy silny ruch spadkowy , na ten moment, jest falą c korekty nieregularnej po pierwszym impulsie wzrostowym zakończonym na poziomie 15354. Brak wybicia dołka na 15088 i powstały już układ ewentualnego 1:1 stają się okazją do tworzenia silniejszego swingu wzrostowego dla którego sygnałem byłoby wybicie 15211. Gdyby jednak cena zdołała wybić w dół wspomniane 15088 wówczas musielibyśmy liczyć się z zejściem do zakresu większej korekty w okolicy 14980.

Indeks S&P

To co przyspieszyło spadek na DAX a także na naszym rynku i pochodziło z USA zamieniło się do końca sesji w spory dolny cień i biały korpus. Innymi słowy powstał Pin bar „na wzrosty” a indeks zyskał 0.68%. Zatem kontynuacja przed nami a ewentualne zagrożenie mogłoby powstać po wybiciu w cenach zamknięcia wczorajszego minimum.

Na wykresie intra kontraktów na S&P dynamiczny spadek nie wybił ostatniego potwierdzonego dołka największej korekty a dalej odbił w górę. Tu trzeba zauważyć że tak jak spadek wybił jednak ostatni potwierdzony dołek (nie największej korekty tylko jakiejkolwiek korekty) tak ruch wzrostowy też to uczynił. Zatem mimo tego, iż cena nie wyszła na nowy szczyt tylko zawróciła tuż pod nim , dalej w grze są nowe szczyty a strefa , która wyznacza ramy możliwości zmiany trendu na dłużej to okolice 4163-4166. Obecnie jesteśmy w bliskim sąsiedztwie strefy wsparcia , która to powinna zakończyć spadek i przywrócić tendencję wzrostową na tym rynku w tym wymiarze czasowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakandyTsGJ23Filip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Luka znowu wszystko „popsuła” i mamy teraz:
2054,2060,2061,2066,2067,2073,2079,2089,2095,2102,2107,2108*,2118 a z drugiej strony

2042,2036,2035,2030,2029,2023,2017,2007,2001,1994,1989,1988*,1976.
Numerologicznie: 2037, 2063
krok systemu: 30
Lotto: 1913,1983
Życzę udanej majówki.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2018 odwrócić na S – 31 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów i miłej majówki.

BttF
Gość
BttF

Wczorajszy wystrzał na rynku w PL ( przy pomocy banków ) po ogłoszonym wyroku TSUE w sprawie frankowiczów był kuriozalnym przykładem fałszywej narracji mediów i analityków o „korzystnym” rozstrzygnięciu dla banków – ciekawa rozmowa miała miejsce wczoraj w programie Tak Jest – niestety link wymaga zalogowania (opłaty ?) – oglądałem na żywo , ale może ktoś skorzysta : https://tvn24.pl/go/programy,7/tak-jest–odcinki,10840/odcinek-569,S00E569,504822 Otóż sprawa wcale nie jest tak „różowa” dla banków jak się wmawia ludziom w TV od wczoraj a w rozmowie przedstawiciel banków nie brzmiał przekonująco a na konkretne pytania „uchylał się od odpowiedzi” – ciekawe. Zapewne w kolejnych dniach dowiemy się… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość
Piotrek

Każde rozstrzygnięcie (może poza 240 mld strat) jest w cenach, banki spadały od szczytu po 70%, giełda to przyszłość, a nie teraźniejszość. Codziennie mamy „arcywazna sesję” 🙂 zwrot i krach NA PEWNO kiedyś przyjdzie, ale stawianie codziennie na to pieniędzy nie jest dobra strategia:)

Filip
Gość
Filip

Dodam jeszcze, że tak naprawdę po tym wyroku TSUE każdy mówi to co ma mówić. Jak bttf zapodaje linka do programu telewizyjnego, którego gościem jest Pani „Beata Strzyżowska, radca prawny i pełnomocnik frankowiczów” to bez oglądania wiem co ta Pani powie -„Nasze górą”
Wchodząc z kolei na stronę ZBP widzimy taki o to komunikat : „https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Wyrok-TSUE-przywraca-sens-i-wlasciwe-rozumienie-dyrektywy-93-13 czyli -„sprawiedliwość zatriumfowała”

Tak jak Piotrek pisze, temat już dawno zdyskontowany.

J23
Gość
J23

No właśnie ciekawe, zależy jak na to popatrzeć. Czy zdyskontowane ? a może jednak w obecnej cenie jest już pozytywny scenariusz ?

TsG
Gość
TsG

Jakby ktoś nie zauważył banki to cwane instytucje..od marca mamy wieksze opłaty za prowadzenie konta, wieksze oplaty za przelewy no i aby nie płacić za kartę wymaga sie od nas robienia wiekszych zakupów przy płatności kartą,,,,i co powiecie na to ??? krzywda im się nie stanie ..koszty przerzucają na nas….

BttF
Gość
BttF

Bardzo się cieszę że od jakiegoś czasu można liczyć na naszych forumowych znawców ( Piotrek / Filip ) którzy wiedzą wszystko o wszystkim na każdy temat. Wygląda że dzielicie również to samo konto lub laptop – piszecie zawsze w parze. 🙂 Doprawdy bez Was to forum byłoby jakże ubogie, tyle ciekawostek około rynkowych ( pomysłów zagrań , dogłębnych analiz , założeń , danych , parametrów ) , o ludziach ( biografie na dowolne nazwisko sypią się jak z rękawa ) i w ogóle o życiu ciężko znaleźć gdziekolwiek w sieci. Wielkie dzięki Panowie ! Szacun. Nie ma to jak fachowa… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość
Piotrek

Nie jestem Filipem:) napisałem miesiąc temu swój pogląd na rynek (https://dariuszbartlomiejczak.pl/2021/03/31/analiza-indeksow-wig-20-dax-oraz-sp-przed-sesja-31-03-2021/) i póki co się sprawdza. Może się w każdej chwili zawalić, jak to na rynku. To dobrze, że BttF codziennie wynajduje argumenty za krachem, bo warto znać zagrożenia. Ale nie sposób przejść obojetnie wobec takiej niedźwiedziej stronniczości. Jakby napisał jednocześnie, dlaczego może rosnąć, to te jakby nie było wartościowe komentarze byłyby dużo bardziej użyteczne:)

TsG
Gość
TsG

godz 14.55…wygląda mi to na korektę jako 4 …poza tym luka nadal trzyma wiec bycvzek ma sie dobrze..L pod rozwagę osoniście brakuje mi jeszcze 5w5/3C niemniej 2044 może otworzyć ruch ku szczytom a to że w poniedziałek wolne..no cóż sadzę że tylko dla nas leszczy to problem..
można również rozpisać jako impuls nie jako abc a jak impuls no to korekta tego ruchu ,,tak czy siak coś do góry…

TsG
Gość
TsG

wyglada na to że chyba nikt nie jest zainteresowany skalpowaniem na dziś…czas wiec rozpalac grila..miłego odpoczynku od szulerni…pozdr.

andy
Gość
andy

Gracz rozpatrując z punktu widzenia tej fali to brakuje jeszcze jednej podfali. ale jak spojrzysz na dziennym w postaci tr rozszerzającego to ostatnie podejście byłoby Y jako abc końcem fali E .Wszystkim Inwestorom miłego świętowania.