Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 31.07.2020

Czwartek był dniem, w którym to główną role odgrywały niedźwiedzie i to na obydwu omawianych parkietach. Indeks WIG 20 stracił na wartości -3.36% a indeks DAX -3.45%. Tak na marginesie dodam, że w USA indeks S&P po prostu wzrósł.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wyraźna spadkowa świeca, której minimum zrównało się z dołkiem z 14.07. W tej chwili jeszcze trzyma zakres OB ale dalszy spadek i w konsekwencji wybicie 1735 to zapowiedź poważnych kłopotów dla posiadaczy akcji. Patrząc na największe spółki z indeksu trudno jest znaleźć coś oprócz CDP co mogłoby pomóc bykom w utrzymaniu się nad wspomnianym poziomem. Jeśli dzisiaj nie wzrośniemy a wprost przeciwnie, choć w małym stopniu spadniemy niżej to wykresy tygodniowy i miesięczny nie będą miały litości dla byków.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 wyraźny spadek naruszył już zakres OB i na 2 pkt zbliżył się do dołka z 14.07. Sądząc po obrotach jakie towarzyszyły spadkom wyciągam wniosek że do samego fixingu byliśmy w fali 3 swingu co oznaczałoby, iż jest duże prawdopodobieństwo osiągnięcia niższych poziomów w dniu dzisiejszym. Trzeba też jednak uczciwie powiedzieć , że całość od szczytu na 1887 ma na tę chwilę charakter korekty zatem niedźwiedzie też do końca nie mogą być pewne , że nadchodzą sianokosy. Jednak pamiętając o tym co napisałem powyżej, już po dzisiejszej sesji może być wiele wskazań na duże zbiory.

Indeks DAX

Luka cenowa i sporych rozmiarów świeca spadkowa to obraz na wykresie dziennym indeksu DAX po wczorajszej sesji. Mamy zatem silne wybicie z klina i dojście w okolice zakresu OB. Jednym słowem niedźwiedzie zdobyły wyraźną przewagę ale byki mają jeszcze co bronić. Wybicie z klina powinno zaprowadzić nas w pierwszym swingu do jego podstawy a więc gdzieś w okolice 12000. W tym momencie trudno jeszcze mówić o złamaniu trendu wzrostowego ale sam fakt że przy rosnących dość wyraźnie USA w godzinach popołudniowo – wieczornych, nawet kontrakty na DAX nie próbowały tego samego. Inną kwestią jest to że moim zdaniem to za oceanem poszedł impuls w dół a wczorajszy ruch w górę był wypełnienie korekty do strefy na koronę . Jeśli dzisiaj ta strefa zadziała całkowicie to przed nami jeszcze większy swing w dół a to raczej spowoduje że OB na DAX nie wytrzyma.

Na wykresie intra kontraktów na DAX, spadek wybijający klin dołem doszedł do poziomu , który raczej nie wiąże się z jakąś konkretną strefą wsparcia a co za tym idzie , małe odreagowanie wielkości OB to raczej zapowiedź zejścia do okolic 12090. Jeśli natomiast byki dałyby radę ruszyć rynkiem w górę i w konsekwencji wybić 12460 to wówczas moglibyśmy oczekiwać ruchu nawet do dolnego ograniczenia klina. Jednak ten drugi wariant wydaje się mniej realny patrząc na słabość jaka ma miejsce na DAX. Przypomnę tylko o co jest dzisiaj walka – wykres tygodniowy i miesięczny. Jeśli byki nic nie ugrają to obraz będzie tragiczny i to nie na kilka dni i kilkaset pkt.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
21 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
FilipromanRobertMarcinDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dra
Gość
Dra

DAX zjedzie do 11.973 równość korekty z czerwca

Dra
Gość
Dra

Poprawka. 11.919

Domino
Gość
Domino

Narazie odbijamy, FW 20 – brane wczoraj L po 1768 zamierzam oddać po 1788. Pozdrawiam

Domino
Gość
Domino

L oddane po 1788 i 20 pkt zysku zgarnięte. Patrząc na słabego USD podejrzewam, że możemy mimo wszystko mieć mocne wzrosty na naszym rynku. No ale ja pozostaję bez pozycji na czas urlopu, zobaczę po powrocie z urlopu jakie będą poziomy na naszym Fw20. Zostawiłem jedynie kilka małych spółek w porftelu, m.in. Prairie. Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych transakcji.

Dra
Gość
Dra

Czyżby optymiści się wysypali. Ale jeszcze wydaje się że podskoczą powyżej 12.590

roman
Gość
roman

Jak dla mnie na dax staniemy na 12400-12440 i w tym tygodniu brak większego rozstrzygnięcia. Panie Darku proszę w najbliższej analizie weekendowej o parę słów na temat obecnego stanu naszej s-wigowej hossy robinhoodów. Czy to czasem nie jest etap”uśrednię bo spada”.Przyznam szczerze że wczorajsze wysypywanie wszystkiego co było w s-wigu było przezabawne :)))

Marcin
Gość
Marcin

Jeżeli zasada impuls-korekta-impuls-korekta z wykresu D1 na nasdaq ma nadal działać wówczas od ostatniego dołka 10302 powinien pójść impuls na 900-1000 pkt czyli do poziomu 11200-300
Dlatego ja osobiście tam będę szukał wejścia w pozycję short na swing spadkowy 400-700 pkt
Oczywiście jeżeli zasada zadziała.

Filip
Gość
Filip

Przyszorciłbym PGNiG ale zaczynać coś w piątek po południu to kiepski pomysł.

Marcin
Gość
Marcin

Ten nasdaq to jednak jest wariat, spada 200 pkt potem od razu szybko odbija 100 i to wszystko w 2 godziny.
Spójrzcie na świecę Miesięczna na dax 🙂 sam knot zero korpusu!
Co to sugeruje? Mocne ruch w górę lub w dół?
Może Gospodarz rzuci okiem?