Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 24.03.2020.

Początek tygodnia zdominowany został ponownie przez niedźwiedzie. Indeks WIG 20 stracił na wartości, podczas poniedziałkowej sesji -5.57%. Trochę lepiej ale również na minusie zakończyła się sesja w Niemczech gdzie DAX stracił -2.1%. Czy jednak może to dziwić?Tych co gromadnie i usilnie chcą złapać dołek – tak ale tych co patrzą obiektywnie na wykresy w żaden sposób.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wczoraj świeca spadkowa , która idealnie wpasowuje się w układ Gwiazdy wieczornej i sygnału do kolejnej fali spadkowej. Nie przypadkowe miejsce formacji jak i układ obrotów na jej trzech świecach jest tylko wzmocnieniem jej wymowy. Zatem przyszła pora na ruch w kierunku nowego dołka, który ma szanse być tym ostatnim. Pamiętajmy jednak, że inwestor działa a w każdym bądź razie powinien działać, na bazie obiektywnej oceny sytuacji a nie na bazie tego co mu się wydaje. Jeśli odrzucilibyśmy emocje to co miałoby być powodem do jakiś silniejszych wzrostów? Czy sam gwałtowny spadek o kilkadziesiąt procent jest wystarczającym powodem? Czy epidemia wyhamowuje? Czy pojawiają się chociażby mgliste widoki na zmianę sytuacji w gospodarkach? I na koniec, jak działają desperackie próby „ratunkowe” FED?

Na wykresie intra kontraktów, po wykonaniu wyraźnej korekty wzrostowej, cena zawróciła w rejonie strefy oporu i dodatkowo utworzyła bufor w postaci luki cenowej. Pokonanie obecnej strefy wsparcia na poziomie ok. 1375 zdaje się być tylko kwestią czasu a wówczas dla byków zostanie tylko nadzieja , że okolice 1300 powstrzymają spadki. To jednak będzie trudne do zrealizowania i w żaden sposób nie zakładałbym takiego przebiegu. Osobiście uważam że wybicie ok. 1375 będzie tylko dodatkowym motorem dla niedźwiedzi aby łatwiej uporać się z ostatnim dołkiem. Wskazaniem za własnie takim przebiegiem dalszej sytuacji jest również rosnący LOP, nie ma końca trendu bez jego wyraźnego spadku.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała co prawda wzrostowa świeca ale jej położenie mocno niższe od piątkowego zamknięcia a także sporych rozmiarów górny cień zdecydowanie lepiej wpisują się w scenariusz z korekta pędzącą i ruchem na nowy dołek niż na próbę wzrostu nad poziom OB. Wydaje się zatem, ze podczas dzisiejszej sesji to niedźwiedzie będą siłą przewodnią tego rynku.

Na wykresie intra widzimy że wczoraj zadziałała strefa na Koronę wzrostową. Jednak w większym zakresie czasowym mieliśmy wyraźne za respektowanie OB, które to idealnie wpisuje się w większy układ korekty pędzącej 1:1 (między dwoma OB mamy wyraźną „trójkę”). Oczywiście byki będą chciały dostrzec tu budująca się formację ORGR z linią szyi na poziomie ok. 9170. Osobiście, dopóki cena nie wybije tego poziomu, nie brałbym tego zbyt mocno pod uwagę.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

59
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
45 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
MaciejWojteknowyBaks26Grzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bla74
Gość
bla74

Czyli kierunek jest tylko jeden i w związku z tym gwiazda wieczorna już nie wymaga potwierdzenia ?

Konrad
Gość
Konrad

Takie wzrosty po wczorajszych -6,20% niczego nie zmienią 😉

krzysztof
Gość
krzysztof

ale pisanie nic nie kosztuje

rubik
Gość
rubik

Niemiec już wywozi misia, u nas pewnie podobnie :/

krzysztof
Gość
krzysztof

weź bo spdanę z krzesła BYK leży na deskach w Niemczech w 6 tygodni -60% od 2008 roku -o czym ty bredzisz , wszyscy czekają tylko na podciagnięcie żeby wywalać towar ,nie kazdy gra microlotem jak ty

rubik
Gość
rubik

idź krzysio tam skąd przyszedłeś

krzysztof
Gość
krzysztof

zaraz będą PMI więc radzę uważac , na pewno nikt normalny nie kupi w bessie po 5 procentowym otwarciu , ostatnio jakoś dziwnie w nocy podciągają a do wieczora cały czas sprzedają , powinno być odwrotnie do zmiany kierunku zacząc nisko i wyciągać w górę a tutaj widać ze w nocy wysoko ciągną bez płynności a potem od rana sprzedają

rubik
Gość
rubik

w ubiegłym tygodniu krzyczales, ze dołek za nami panie zawsze mądry

krzysztof
Gość
krzysztof

wklej swoje zagranie z rana zobaczymy jak wymiatasz BYKA , przyjmijmy że ruszasz jak Londyn o 9 ile już MIŚ przegonił BYKa bo chyba o innym handlu niż w trakcie sesji mowy być nie może po lukach po kilkaset pkt w każdą stronę .

rubik
Gość
rubik

a czy ja pisałem o jakimkolwiek swoim zagraniu dzisiaj?

krzysztof
Gość
krzysztof

nasz WIG 20 wyprzedza rynki a widać ze u nas już 4 fale abc skończyli , na Dax dopiero rysują

FED skupuje za 75 mld dziennie podczas gdy po bessie w 2008 kupował tyle miesięcznie może każdy sie zastanowi co się dzieje i jaka będzie tragedia

krzysztof
Gość
krzysztof

CCC poinformował że nie spłaci dzisiaj pierwszych 20 mld długu , no to robi się fajnie , a przez obniżki NBP Glapcio podniósł polski dług o 15 mld zł , będziemy się latami odbijać

Filip
Gość
Filip

Milionów 🙂

bla74
Gość
bla74

Weź pod uwagę wariant, że przed tragedią o której piszesz, ta kasa może trafić na rynki. Gdzie wtedy będziesz ze swoimi krótkimi ?

Filip
Gość
Filip

Najpierw skutki muszą zostać wycenione za pomocą fundamentalnej. Dopóki życie jest zawieszone dalej obowiązuje kierunek na dół.
Życie ruszy na nowo to dopiero wtedy będę rozważał kupno akcji. Oczywiście fali bankructw nie wykluczam.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Panie Darku, jak pan ocenia to naruszenie 9170 na DAX-e w swietle dzisiejszej analizy, na jakim interwale mozna mowic o wybiciu? Czy mozna prosic o analize srebra (XAG/USD), np. w najblizszej weekendowej. czy jest pana zdaniem mozliwe zejscie do 8 $ za uncje w ciagu kilku tygodni. wydawalo mi sie ze te obecne dolki (11,60) sa abstrakcja cenowa, ale jak zobaczylem na wykresie rozegranie z 2008 roku to widze pewna analogie, gdzie dolek byl na poziomie 8,30 a po tym trzy letnia hossa do 49 a pewnie w tych czasach wzrost bylby znacznie wiekszy z uwagi na na inflacje i… Czytaj więcej »

krzysztof
Gość
krzysztof

Fed ogłosił program nieograniczonego skupu obligacji skarbowych i MBS, deklarując, że będzie nabywał ich tyle, ile będzie niezbędne, by utrzymać „niskie” koszty finansowania na amerykańskim rynku, zapewniając jednocześnie finansowanie przedsiębiorstw i planów fiskalnych, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym. Zupełnie bezprecedensowe działanie, na myśl o którym zapewne dwie dekady temu zjeżyłyby się włosy na głowie wszystkich ekonomistów, oznacza w praktyce, że znaczna część amerykańskiego rynku obligacji zaczyna poruszać się w nowej rzeczywistości, w której bank centralny jest gotów obsłużyć dowolną ilość podaży ze strony innych uczestników systemu finansowego, a zważywszy na zadeklarowaną skalę zakupów w wysokości 125 mld USD… Czytaj więcej »

nowy
Gość
nowy

Ja bez pozycji na dax-ie. Oczekuję jeszcze dzisiaj okolic 9430 i być może tu można będzie szukać S. Jak wspominałem, w tej chwili jestem obserwatorem, Oczekuję pogłębienia dołków.

nowy
Gość
nowy

14.28
dax do obserwacji, Jest w okolicach poziomów, które mogą dać cofkę, to samo dotyczy S&P. Wybicie okolic 9430 może dać cel 9635 lub nawet ok. 9776. Nie ukrywam, że z rejonu ok. 9430 oczekuję cofnięcia.

Wojtek
Gość
Wojtek

P. Darku a jak Pan widzi parę USD/JPN

Wojtek
Gość
Wojtek

Oczywiście jpy

Domino
Gość
Domino

Nie wierzę grubaskom. Gram S na _Dax wystawiam zlecenie na 9720. Panie Dariuszu uważam, że poziom ok 9720 to już dość tej zwyżki na Daxie. Co Pan o tym sądzi ?

Filip
Gość
Filip

Jak Pan ocenia sytuację na DAXie po dzisiejszym dniu? Jednak większe odbicie nawet do 10000?

jan
Gość
jan

Darek ogólnie daj sobie spokój na razie, nic tobie nie wychodzi z walut i indeksów. Odpocznij.

Maciej
Gość
Maciej

@jan lepiej byłoby gdybyś zniknął stąd , jesteś trolem i nic ponad to . Zazdrościsz że Pan Darek robi taką świetną robotę, ale nikt Cię nie zmusza abyś to czytał. Wiesz co prócz owiec wypasają górale ? Panie Darku nie ma sensu zatwierdzać a już na pewno odpowiadać takim Janom baranom..