Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 20.03.2020

Za nami „byczy dzień” w którym to indeks WIG 20 zyskał 4.86% a indeks DAX 2%. Takie zachowanie rynku sprawia że coraz więcej osób zaczyna myśleć o zakończeniu bessy. A co na to mówią wykresy?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 , po wczorajszej sesji powstała wzrostowa świeca z zamknięciem tuz nad maksimum z dnia poprzedniego. Obrót jaki towarzyszył na sesji był wyraźnie niższy i wpisywał się w tendencję spadkową przez trzy kolejne sesje. Samo zamknięcie nad maksimum z środy wypełniło znamiona korekty prostej, bo o niej na tę chwile możemy tylko mówić. Luka cenowa nie została jeszcze zamknięta ale tu przy odrobinie wysiłku ze strony popytu może się to udać. Jakby nie było jesteśmy w obszarze, z którego w każdej chwili możemy rozpocząć ruch na kolejny dołek i na tę chwilę będę się tego trzymał. Jest jeszcze coś ale o tym za chwilę w kwestii wykresu kontraktów. Nie zapominajmy o najważniejszej roli inwestora a mianowicie o spojrzeniu na wykresy wielowymiarowo. Bez względu na to co się dzisiaj stanie, jeśli tylko nie będzie to mega optymizm z wynikiem znacząco wyższym od wczorajszego, na wykresie tygodniowym będziemy mieli tylko delikatne odbicie aby nie powiedzieć że odbicie zd… kota.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy cały czas odbicie wzrostowe. Wyszło ono poza obszar OB i zbliżyło się do zniesienia 38.2% oraz d strefy oporu wyznaczonej na bazie luki cenowej. Tu nowy szczyt do którego brakuje zaledwie kilka pkt. może być jak najbardziej osiągnięty ale wydaje się że to i tak będzie wszystko na teraz. Z drugiej strony trzeba pamiętać o świecy jaka utworzyła wczorajsze maksimum. I jeszcze coś o czym wspomniałem. Patrząc na znacznie większe rolowanie kontraktów niż w poprzednich okresach, połączone z podbijaniem ceny w górę odnoszę wrażenie, że „duży” pozycjonuje się na nowej serii pod kolejny spadek a jeśli tak jest to nie może to być tylko kilkadziesiąt punktów. Idealnie do tego pasuje malejący obrót na akcjach i niemal niewidoczny obrót na samym fixingu. Dzisiaj wygasa seria marcowa a jak wiemy dzień Trzech Wiedźm sprzyja różnym dziwnym zagrywką.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstał po wczorajszej sesji wzrostowy Pin bar. Jego minimum utworzyło podwójny dołek wraz z minimum jakie mieliśmy w wtorek. Mamy zatem możliwość uklepania dołka tylko czy ona zostanie wykorzystana? Tu cały czas strefa wsparcia nie została przetestowana i co do zmiany kierunku mam duże wątpliwości. Mimo wszystko zakładam , że dołek jeszcze przed nami. Dzisiaj będziemy jednak patrzeć na to czy Pin bar zostanie potwierdzony czy może zanegowany.

Na wykresie intra kontraktów na DAX w żaden sposób nie możemy mówić o jakiejkolwiek zmianie trendu , no może tylko w ujęciach typowo Dt ale to występuje niemal przy każdej korekcie. Tu kluczowy poziom jakim jest okolica 9175 nie został w żaden sposób zagrożony. Obecnie wygląda na to, że rynek będzie spadał i kluczowym dla tego spadku jest poziom ok. 8230. Jego wybicie to kontynuacja trendu spadkowego i nowe dołki. Zatrzymanie nad tym poziomem i zmiana kierunku na wzrostowy to szansa na próbę ataku strefy z 9175. Mimo wszystko układ fal jaki mamy od dwóch czy trzech sesji wskazuje na to , iż poziom ostatniego dołka nie utrzyma się. Na najbliższe godziny widziałbym zejście co najmniej do ok. 8450 i tam pierwsze próby zatrzymania , dalej na ok. 8300 a jak to nie zatrzyma to wybicie 8230 stanie się najbardziej realne i prawdopodobne.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

23
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
GerardDominocherryFilipkrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Otwarcie na tych poziomach W20 będzie oznaczać test połowy swiecy tygodniowej. Problem z kontraktami jest taki, że nowa seria M na swoim wykresie już jest wyraźnie ponad połową tejże świecy, ale jeśli brać wykres dla serii H to wciąż z połową walczy…
Ja mam sprzeczne wskazania. Luka sugeruje grę na wzrosty, ale jednocześnie dzisiaj może powstać szczyt tegoż odbicia. Jezeli nie na połowie świecy, to gdzie?

jan
Gość
jan

Bym nie był taki pewny nowych dołków, giełda epidemie już mogła zdyskontować. Nie ma się co napalać.

krzysztof
Gość
krzysztof

Darek według mnie tak jak pisałem wczoraj , dołek już był , a nowa seria na 1250 to na pewno grubasy nie brały S-ek , odwrót poszedł na wszystkim ropie dolarze Vixie .

DAX zrobił prawie 61,8% korektę od dołka z 2008 roku , czyli bessa trwała 6 tygodni , najgorsze może być to że pójdzie odbicie V w górę i będzie ciężko wejść , tak to wygląda jakby niewidzialna ręka rynku zaczęła kupować, kronawirus w cenie .

Filip
Gość
Filip

Ja dzisiaj tylko obserwuję. Poniedziałek lub wtorek może dopiero rozjaśni sytuację. Mimo wszystko bardziej zakładam spadki skoro co raz częściej słyszy się o 3 miesiącach takiego zawieszenia z powodu pandemii.

Domino
Gość
Domino

A moim zdaniem to dołek już był u nas. Duży OB Panie Darku znacząco naruszony – prawie o 50 pkt i luka zamknięta. Coraz bardziej się skłaniam że może być odbicie mimo wszystko w formie V. Co Pan o tym sądzi? Pytam, gdyż bardzo liczę się z Pana zdaniem

cherry
Gość
cherry

Witam. Dzisiaj wpis o fw20.

Gram S, teraz zakupione 1535 i z rana 1520. Zakładany ruch w korekcie małej fali 1w5 na poziom 1495-1502. Tu decyzje co dalej. Obecnie fala korekcyjna bw2w5 kiedy ona zagra – warunki. Nie ruszamy już 1544, patrzymy co zrobią na 1520. maksymalny cel, gdy serię chcą zakończyć w górę to S do 1488.

Udanych zagrań.

Pzdr

krzysztof
Gość
krzysztof

Książkowo rynek zawsze testuje dołek w bessie , więc to jest najbardziej realne , ale to już nie będzie tak jak wcześniej z mega paniką a raczej spokojniej , za tym też może przemawiać ,że jednak w USA mają w ciągu doby 100% wzrost zachorowań , Bill Gates mówi że 3 miesiące jak dobrze pójdzie powinni sie uporać wszędzie z epidemią ale to przy takim rygorze jak w Chonach a widać że europejczycy robili sobie jaja i teraz są w dupie , zresztą podobne jaja robił sobie Trump i Boris dwa blond mózgi i chyba są na ścieżce włoskiej

cherry
Gość
cherry

S już wywalone obecnie L 1500 kupione i czekam na poziom 1525 żeby zamienić na S i kolejne dobrać na 1530.

z 1525-30 jak dobrze zakładam, może nastąpić oberwanie w dół na poziom 1485, żeby dynamicznie ruszyć w fali 3w5 w górę. Jak tak kombinuje to rozliczy serię na poziomie 1580 -1620.

Jak najpierw zejdzie na 1485 dobiorę L.

Udanych zagrań.

Konrad
Gość
Konrad

A ja myślałem, że serię rozliczą po… 1390

cherry
Gość
cherry

Ostatni już wpis o fw20.

Mam L, oczywiście gram na nowej serii, teraz prognozowany ruch to:
– klucz na wspomniane wyższe poziomy – poziom 1492
– kolejne „drwi” otwiera poziom – 1510, ten poziom nadaje dynamiki ruchu w górę nad 1525
– utrzymanie przez byków 1525 to czas na wybicie poziomu 1544 (to szczyt fali 1w5)
– cel rozliczenie, zakres nad 1580.

Oczywiście jest i opcja w dół czyli Gruby ma już poziomy rozliczenia, wtedy zakres 1460-1490, kończy serię a opisany ruch nastąpi od poniedziałku.

Kosz dla założenia 1450, trzeba zrobić będzie korektę.

Udanych zagrań.

krzysztof
Gość
krzysztof

Jak rynek się zmienia widać po otwarciu o 9 jak ruszają w Londynie , zawsze o 9 był dołek i w górę jak to w hossie teraz o 9 jest szczyt i w dół jak to w bessie .