Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 18.03.2020

Wreszcie byki doszły do głosu i wywalczyły wzrosty na giełdowych parkietach. Indeks WIG 20 zaszalał zupełnie osiągając przyrost wartości o 6.54% , indeks DAX nie zaszalał tak ale zyskał 2.25%. Zapewne po sesji obudziła się nadzieja inwestorów na zakończenie tego tragicznego dla nich okresu. Czy ta nadzieja ma szanse się zrealizować?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wzrostowa świeca , która jest również potwierdzeniem dla poprzedzającego go Pin bara. Problem w tym wszystkim stanowi obecny zasięg odbicia w połączeniu z OB. Choć mniejszy OB jest delikatnie naruszony (w ramach marginesu) to większy jeszcze nie został osiągnięty. Jeśli dorzucimy do tego „powody” wzrostu czyli „dodruk” i obniżkę stóp procentowych i nałożymy to na fakt, że podnoszenie się z dna w ponad 90% nie jest tzw „V” to śmiało możemy oczekiwać jeszcze na kolejny dołek i tego na tę chwile bym się trzymał. Zwróciłbym jeszcze uwagę na fakt , że skokowo większe obroty wypadły na dni w których rynek miał tendencję wzrostową a to również nie jest zazwyczaj zapowiedzią wzrostu a wręcz przeciwnie.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy odbicie do zakresu OB i do strefy oporu. Ostatni potwierdzony szczyt został naruszony o 6 pkt. i to jest jakiś mały pozytyw ale zupełnie nie nadający się do założenia zmiany trendu. Patrząc na układ jaki utworzył się na wzroście mamy poważne szanse na dalszą kontynuację a to za sprawą powstałej korekty pędzącej , która najczęściej wypada mniej więcej w połowie ruchu. Zatem dopóki cena nie zejdzie poniżej poziomu 1348 dopóty kierunkiem głównym będzie otwarta luka cenowa i jej górne poziomy w okolicach 1500. Jeszcze lepiej byłoby gdyby cena nie zeszła poniżej ok. 1370 i następnie wybiła wczorajszy max. Równocześnie wybicie wspomnianych poziomów to wskazanie na kolejny nowy dołek , który wcale nie musi wypaść tuż pod tym ostatnim. Analizując jeszcze niższy interwał czasowy dochodzę do wniosku że próba z wybijaniem wsparć ma największe szanse a to oznacza że początek sesji i jej pierwsze godziny będą bardzo istotne.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstał wczoraj Pin bar z dolnym cieniem , jednak jego korpus jest w kolorze czarnym a maksimum cenowa wypadło niemal idealnie na zakresie OB to zwiastuje kolejna przecenę i spadek na nowy dołek. Pamiętajmy że w dłuższym terminie, ostatni dołek wypadł co najwyżej na górnej granicy strefy szczytów z 2007 i to tak na styk. Taki Re-test jest najczęściej fałszywy i najbardziej prawdopodobnym jest test znacznie większej części tej strefy , którą można rozciągnąć na przestrzeni ok. 200 pkt tj. 8000-8200.

Na wykresie intra mamy bardzo wyraźnie widoczne , iż po osiągnięciu dołka rynek wykonał korektę prostą do strefy na poziomie ok. 9165 a następnie mocno odpadł delikatnie naruszając dołek fali b . Po tym spadku cena ponownie ruszyła w górę i ponownie zrobiła tylko korektę prostą w układzie Leonardo. Końcowa część wykresu to spadek z dwoma równym korektami po drodze a to oznacza zejście do 8400 i w przypadku wybicia tego poziomu spadek na nowy dołek i możliwość realizacji RGR czyli zakresu ok 740 pkt od poziomu 8400. Jeśli jednak okolice 8400 zostałyby wybronione to wówczas powinniśmy się spodziewać ruchu wzrostowego do okolic 9400 a może i nawet 9700.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ŁiktorFightclub250Dariusz Bartłomiejczakkrzysztofrubik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nowy
Gość
nowy

A może tak?
https://bankfotek.pl/view/2148129

tylko merytorycznie, proszę.

rubik
Gość
rubik

może być i tak, ale kiedyś ten spadek musi się skończyć, a przynajmniej jakaś solidna korekta po spadku 40% się należy

Raf
Gość
Raf

Czy to już koniec bessy?

Krzychu
Gość
Krzychu

Masakra, daX w dół ponad 3% a bananówka w górę, a ja siedzę na szortach na CDR i gul mi chodzi…

krzysztof
Gość
krzysztof

nie mów Rubik wczoraj pisał że na DAX ma sygnał kupna , Dax jest na poziomach 2016 a my na 2009 , w 2009 DAX był na 3300 pkt więc policzyć ile jeszcze musi spaść żeby nas dogonił , chociaż Rubik twierdzi że spadło to już trzeba kupować

rubik
Gość
rubik

poziom komentarza mniej więcej taki jak ta twoja średnia 200H… no comment

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Darek i to jest to na co czekaliśmy na w20 czyli tylko pólnoc

Nowy
Gość
Nowy

Uda się wybić 8400?

Fightclub250
Gość
Fightclub250

Witam, przy tym co się dzieje na walutach dziś na fw powinniśmy z 20% lecieć w dół, skąd tylu optymistów ?

Łiktor
Gość
Łiktor

L8189 Sl 8120

Łiktor
Gość
Łiktor

Chciałem brać od 8186 ale okazało się że to strefa tylko dla uprzywilejowanych i jeszcze dwa razy zlecenie zmieniłem zanim zaskoczyło.

Łiktor
Gość
Łiktor

Ustawiam zlecenie sprzedaży jednej połowy po 8405

Łiktor
Gość
Łiktor

Zamykam od ręki pół pozycji 8280

rubik
Gość
rubik

jednak poszli po retest dołka… niby to okazja do dobrania eL, ale strach troche paraliżuje

Łiktor
Gość
Łiktor

Powiem tak , statystycznie mam grubo ponad 60% czystych wejść, ale wiem juz ponad wszelką wątpliwości, że algorytm jest tak zbudowany aby nie pozwolić na dynamiczne odbicie jeśli jest zbyt duża, albo dużo pozycji na zadany kierunek . Dlatego branie dwóch pozycji i oddanie jednej na pierwszym podbiciu przynosi nadspodziewanie dobre efekty.

Łiktor
Gość
Łiktor

Zdecydowanie nie podoba mi się jedna rzecz ,a mianowicie obrót na samym dołku, już lepiej to wygląda na Nasdaq , ale to wszystko za mało na zwrot trendu .