Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 17.03.2020

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, która tak jak wiele poprzednich, zakończyła się wynikiem ujemnym i to zarówno dla indeksu WIG 20 jak i dla indeksu DAX. Ten pierwszy stracił na wartości -1.79% a ten drugi -5.31%.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstał Pin bar „na wzrosty” , który stał się przeciwwagą dla świecy z piątku. Dolny cień wczorajszej świecy nie jest zbyt wielkim zaskoczeniem , ponieważ trudno było spodziewać się aby tak istotny poziom jak dołek z 2009 nie miał zadziałać choć na chwilę. Na to aby zakładać że spadki dobiegły końca jest na pewno jeszcze za wcześnie. Nad tym zastanawiać się będziemy wówczas gdy cena wybije co najmniej poziom ok. 1450 a jeszcze lepiej poziom 1500 gdzie wypada czerwony (nie oznaczony na wykresie) OB. Na tę chwilę spotkanie dwóch Pin barów podpowiada raczej jeszcze co najmniej jeden test wspomnianego dołka z 2009.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 , po dojściu do strefy dołka z 2009 mamy odbicie , które na tę chwilę zbliżyło się do wymiaru niebieskiego OB. Tu o ewentualnej zmianie trendu będzie dopiero można zacząć myśleć w momencie wyjścia nad poziom 1450 a na drodze do tego stoją dwa zakresy OB i strefa oporu. Zatem byki musiałyby się sprężyć choć z drugiej strony , przy tak wyprzedanym rynku ta sztuka nie musi być jakoś specjalnie trudna. Wiemy przecież , ze na rynku w takich sytuacjach graja emocje. Jednak dopóki to się nie wydarzy dopóty jedyne o czym warto myśleć to ewentualne S ale już z krótkim okresem trwania w rynku.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała Doji . Jej minimum wypadło w niedalekiej odległości od strefy wsparcia wyznaczonej przez podwójny szczyt z 2007 roku. No własnie ” tuz nad”, dlatego śmiem twierdzić, że indeks ten znajdzie jeszcze swoje niższe minimum aby w pełni przetestować tę strefę. Najbliższy wyraźny opór znajduje się obecnie w okolicy 9200-9300 a poziom do ewentualnego rozpoczęcia myślenia o zmianie trendu to na obecną chwile 10000.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy zejście do górnej granicy strefy wsparcia opartej na szczycie z 2007 i reakcję wzrostową , która obecnie zrealizowała po raz drugi zasięg mniejszego, czerwonego OB . Dopóki cena nie wybije 9720 a następnie 9820 nie ma co myśleć o zmianie kierunku na coś większego niż korekta. Przy obecnej dynamice i zmienności trudno jest podać coś konkretniejszego co do zakresu poziomów a niewątpliwie ta właśnie sytuacja utrudnia również Dt na tym instrumencie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest chyba mimo wszystko stanie z boku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ArkadiuszkrzysztofFilipKrzychuAgnieszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ABC
Gość
ABC

Moje view na dolara względem złotego jest wzrostowe, dokupowalem na cofkach. Przyznam że komentarzem dla tej pary w weekendowej zburzyl Pan moje poczucie komfortu. Rozumiem że wczorajszy knot nad ostatnim szczytem i dzisiejsze poranne nadbicie wyrzucają do kosza koncepcję tak radykalnej cofki z obecnych poziomów?

rubik
Gość
rubik

100 pkt-ów zabrakło, żeby przetestować szczyt z 2007, imo to nie apteka, chociaż też wolałbym aby go naruszyli delikatnie. Darek masz gdzieś wykres DAX ale wycenianego w dolarach? Chodzi mi o lata 2000 i 2007, na ile tam był szczyt? Bo na stronie której używam jest taki wykres ale tylko od roku 2014.

nowy
Gość
nowy

Zakres flagi na fdax wypada mi w okolicach 7665 (jeszcze nie opuścili dolnej bandy, zatem jest to w tej chwili teoretyczna flaga). Co sądzicie o takiej koncepcji?

rubik
Gość
rubik

Ja już z próbuję patrzeć do góry, na h1 mamy sygnał kupna na macd po sporej dywergencji, wczoraj wzrost od dołka 800pkt, po czym korekta 61,8 fibo i dzisiaj wyjście na wyższy szczyt, obecnie bronią tego fibo. Wg mnie dołek za nami.

krzysztof
Gość
krzysztof

na Dax nawet głupia 200H1 jest na 10350 pkt a ty mówisz że sygnał kupna masz ,

krzysztof
Gość
krzysztof

dzisiaj od 10 zrobili prawie 800 pkt w dół więc o czym to swiadczy poza tym że jest mega zmienność ,

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Darku trochę spóźnione… ale dziękujemy za Twoją prace i wytrwałość w prowadzeniu bloga.
W tym okresie tym bardziej doceniamy 🙂

Filip
Gość
Filip

To co się działo na PZU to przykład o czym p. Darek mówił w weekendowej odnośnie wrażenia, że to już koniec spadków. Fajnie, że pan o tej zasadzie przypomniał bo przyznam, że łatwo się złapać i dać wycyckać grubasom.

krzysztof
Gość
krzysztof

RPP na technicznym posiedzeniu tnie stopy o 50 punków bazowych!