Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 16.01.2019

Środa powiała czerwienią na rynkach giełdowych (nie wszystkich bo USA w normie) co spowodowało, iż indeks WIG 20 stracił na wartości kolejne -0.82% a indeks DAX -0.18%. Jak te wyniki wpłynęły na ogólną sytuację omawianych indeksów?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała druga z rzędu świeca spadkowa z delikatnym dolnym cieniem. Można zatem powiedzieć, że trzy ostatnie sesje zbudowały na wykresie odpowiednik Gwiazdy wieczornej. Kolejna taka świeca byłaby potwierdzeniem etapu odwracania kierunku a zarazem mogłaby się stać dopełnieniem kolejnej formacji świecowej. To oczywiście mocno ograniczyłoby możliwość osiągnięcia nowego szczytu i byłoby zapewne ostrzeżeniem przed czymś co naprawdę może mieć moc. Jeszcze 2-3 sesje temu uznawałem że scenariusz z zatrzymaniem pod szczytem na 2200 i tym samym zakończenie korekty, choć jest możliwy to jednak mniej prawdopodobny ze względu na siłę byków. Dzisiaj, biorąc pod uwagę układ świec jak i obroty z ostatnich 3 sesji ten scenariusz stanął na równi jeśli nawet nie wyszedł delikatnie na prowadzenie.

Na wykresie intra kontraktów na indeks WIG 20 mamy już do czynienia z trendem spadkowym. Choć na obecną chwilę układ swingów bardziej optuje za korektą wyższego rzędu, to jednak niewiele potrzeba do tego aby to się zmieniło. Jeśli zatem cena kontraktów nie zdoła wybić w górę 2183 a wcześniej powstanie nowy dołek to trudno będzie na ten spadek spojrzeć inaczej niż jak na rozpoczynający się nowy swing spadkowy wyższego rzędu.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX właściwie bez zmian. Kolejna świeca wskazująca na brak zdecydowania w obszarze dotychczasowej korekty pozwala na realizację scenariusza z nowym szczytem a nawet nowym historycznym szczytem. Jednak warto trzymać rękę na pulsie bo… no właśnie , wykres intra.

Choć wczoraj powstał wysoki Pin bar na wykresie intra 1H kontraktów na DAX to jednak rynek cały czas zmierza do tego aby sprawdzić jego minimum co statystycznie zdarza się w większości takich przypadków. Mając na względzie identyczne położenie minimum Pin bara i minimum korekty jedno świecowej z okresu przed powstaniem ostatniego szczytu musimy zdawać sobie sprawę z tego , ze wybicie tego poziomu może stać się zapalnikiem do przyspieszenia spadku. Na obecną chwilę, ucieczką od takiego scenariusza byłoby wybicie górą ok. 13457.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Krzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Darek jeszcze jedna rzecz się rzuca w oczy , że akurat od 3 dni zaczął rosnąc LOP . VIX 12 pkt no tak to dawno nie było zero strachu w USA .