Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 15.01.2019

Za nami druga sesja tygodnia podczas której indeks WIG 20 wykonał korektę o wartości -0.52% a indeks DAX niemal nie zmienił swojej wartości osiągając wynik dnia na 0.04%. Wygląda na to że przed nami sesja podczas której oba rynki wykreują ten sam kierunek.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała po wczorajszej sesji spadkowa świeca z bardzo wyraźnym dolnym cieniem. Ten cień to efekt obrony strefy wsparcia. Jeśli połączymy go z wyraźnie wyższymi obrotami to trudno byłoby myśleć o czymś innym jak tylko o dalszym wzroście indeksu. A jeśli dalszy wzrost to próba wybicia szczytu z którego mieliśmy silny 3 dniowy spadek czyli poziom 2200. Skuteczne uporanie się z 2200 powinno dać co najmniej kolejne 30-45 pkt. na indeksie i walkę z oporami znajdującymi się własnie w tych rejonach.

Wczoraj pisałem, iż na wykresie intra kontraktów ważnym poziomem jest 2183 i że jego wybicie może oznaczać zakończenie wzrostu. Co prawda poziom ten został naruszony a cena doszła do 2181 ale nie stało się to w jednym ruchu spadkowym a dopiero po wykonaniu 3 fal. Tym samym mamy korektę abc i wskazanie na dalszą kontynuację ruchu wzrostowego. Co prawda koniec sesji zostawił nam jeszcze możliwość słabszego początku dzisiejszego dnia i jeśli cena nie wybije 2196 to możemy zaliczyć spadek do ok. 2175 ale wydaje się że nawet w takim wypadku będzie to dalej tylko korekta przed kolejnym ruchem w górę.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj wzrostowa szpulka z zamknięciem tuz poniżej zamknięcia sesji poprzedniej, jednak cienie jakie ona posiada sugerują, iż mamy coś w rodzaju Pin bara i wskazanie na ruch w górę po obronie wsparcia. Wyjście na nowy szczyt wydaje się być tylko kwestia czasu natomiast to w jaki sposób nowy szczyt powstanie i czy będzie on tylko nieco wyżej od poprzedniego to już inna kwestia. Taka postać ostatniego swingu wzrostowego daje bowiem możliwość delikatnego wybicia szczytu i zakończenia całego swingu impulsowego ale daje również możliwość czegoś znacznie mocniejszego przy czym obecny układ swingu byłby dopiero falami 1 i 2 (bądź 1,2 i 1 w 3). Sugerując się zasadą, iż fala 5 jest zbliżona wielkością do fali pierwszej to cały wzrost od 11266 dawałby podstawę do tego drugiego scenariusza i wyjścia docelowego nad poziom 14000. Jednego możemy być niemal pewni, branie S na tym rynku , w tej chwili to głupota (nie mówię tu o jakiś scalpingowych zagraniach.

Na wykresie intra mamy cały czas tendencję spadkową od szczytu ale zwrócę uwagę na pin bara jaki powstał wczoraj na początku sesji regularnej. Jego potwierdzenie zdołało wyjść nad szczyt korekty w spadku i tym samym dało szansę na odwrócenie tej tendencji. Teraz podążamy w kierunku minimum Pin bara ale wydaje się że jest to korekta po nim i tym samym możemy uznać iż okolice 13370-13380 będą dobrymi do zakończenia korekty i nowego swingu wzrostowego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakKrzysztofrubikŁiktor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łiktor
Gość
Łiktor

Czyli nie pozostaje nic innego jak zamknąć S na Dax z piątku.

rubik
Gość
rubik

ja się pospieszyłem, otworzyłem eS w czwartek, ale trzymam, liczę na koektę całego ruchu zeszłorocznego

Łiktor
Gość
Łiktor

Jak teraz patrzę na wig20 . To wygląda, że jeszcze nadzieja na na utrzymanie S na Dax jest .

Krzysztof
Gość
Krzysztof

no nie wiem czy Darek masz racje z tym naszym FW20 , doszliśmy do luki z 3 stycznia i nagle paliwa brakło , wygląda mi to na 3 w dól 3 w góre i teraz 5 w dół .Nagle najwięcej traci Pekao pko KGHM pzu ,przypadek wszystko na oporach z ogromnym wolumenem.Tym bardziej ze jak pisałem w grudniu efekt stycznia konczy się u as 9 stycznia statystycznie.