Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 08.01.2019

Podczas wtorkowej sesji indeks WIG 20 stracił na wartości -1.33% i dał niedźwiedziom mocny oręż do walki a indeks DAX zyskał 0.78% co wcale nie dało znacząco pozytywnego wydźwięku.

Indeks WIG 20

To co najważniejsze jest na wykresie dziennym indeksu WIG 20 to potwierdzenie formacji Harami kończącej najprawdopodobniej okres korekty wzrostowej i zapowiadającej z dużym prawdopodobieństwem atak na ostatni dołek a tym samym na strefę wsparcia powstała na bazie dołków z sierpnia i grudnia ubiegłego roku. Kolejnym „za” w scenariuszu spadkowym będzie przełamanie widocznej najbliższej strefy wsparcia.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 przebity został ostatni potwierdzony dołek i tym samym mamy już pierwsze oznaki możliwości zmiany trendu. Na powyższym wykresie zaznaczyłem zakres OB i ewentualny sobowtór. Widać że strefa w okolicy 2140 może mieć siłę do próby powstrzymania spadku jednak raczej tylko na chwilę.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy świecę z górnym cieniem , który powstał przy testowaniu linii szyi podwójnego szczytu. Tym samym mamy również zachowany OB a to razem daje wskazówki mogące świadczyć na niekorzyść Pin bara z dnia poprzedniego. Jego minimum to strefa na Koronę i z tego punktu widzenia powinien być nowy szczyt jednak zatrzymanie na wspomnianej linii szyi mocno podwyższa szansę na scenariusz z wybiciem minimum Pin bara i dalszym spadkiem. Wspomnę tu jeszcze tylko, że na wykresie dziennym kontraktów na DAX mamy na szczycie idealne Objęcie bessy , którego nie widać na indeksie z racji późniejszego wchodzenia do gry od kontraktów. Zatem przenosząc konflikt byki kontra niedźwiedzie na wykres dzienny kontraktów mamy walkę Objęcia z Pin barem a takie mimo wszystko najczęściej kończą się porażka tej drugiej formacji świecowej.

Na wykresie intra kontraktów na DAX, który dzisiaj jest w interwale 4H mamy już nocne otwarcie luką (atak Irański) i podejście pod wybitą strefę wsparcia. W trące tutaj, że na wykresie intra 4H kontraktów na S&P mamy wielkiego czarnego Pin bara , dlaczego o tym mówię, bo takie Pin bary w niemal 90% są w całości kasowane a to podpowiada że zatrzymanie kontraktów na DAX na strefie oporu nie było raczej przypadkowe i jeszcze dzisiaj spodziewałbym się zejścia na nowy dołek. Za takim rozwiązaniem przemawia również układ OB oznaczony na powyższym wykresie (czerwony).

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
20 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tom'asPiotrDariusz BartłomiejczakrubikŁiktor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łiktor
Gość
Łiktor

Szczęśliwego Nowego Roku . Tak marzyłem przez chwilę przed nowym rokiem o dziecku wylanym z kąpielą i proszę mamy formację. I niech ktoś teraz powie , że marzenia się nie spełniają.

Łiktor
Gość
Łiktor

Mowa o Wig 20

Łiktor
Gość
Łiktor

I jeszcze te moje umiłowane JSW.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Darku aktualnie pierwszą linią wsparcia na WIG20 jest 2130?

rubik
Gość
rubik

no ale co by nie mówić to technicznie rzecz biorąc wczorajsza sesja na daxie potwierdziła poniedziałkowego pinbara, dzisiaj mamy natomiast kontynuację

Piotr
Gość
Piotr

Panie Dariuszu, jak Pan widzi jutrzejsze notowania JSW… Chyba gorący temat.