Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 03.12.2019

W nowy tydzień ale i w nowy miesiąc parkiety opanowały niedźwiedzie. Indeks WIG 20 stracił podczas wczorajszej sesji -1.7% a indeks DAX jeszcze więcej tzn. -2.05%. Zatem tuż przed „mikołajkami” zamiast myśleć o rajdzie w górę większość zastanawia się dokąd to spadnie.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała spadkowa Marubozu. Z jednej strony po takim obrazie inwestorom może zaglądać strach w oczy, z drugiej natomiast, na co wskazuje ostatnich kilka miesięcy, taka świeca potrafi być elementem końca ruchu. Oczywiście nawet gdyby to miało być oznaką końca to i tak należy zaczekać na jakieś „potwierdzenie”. W „weekendowej” omawiałem jak wygląda wykres tygodniowy i miesięczny. W tym świetle nawet gdyby miało się tu coś kończyć to następnie nie oczekiwałbym nic więcej jak tylko korekty. To co rysuje się na spadku pod względem swingów nie wskazuje nawet na to , że ewentualna korekta miałaby jakiś duży zasięg. Jednak najpierw poczekajmy na to aby faktycznie rynek wyhamował.

Patrząc na wykres intra mamy brak jakichkolwiek oznak kończących spadek. Tu gdzie jesteśmy obecnie jest strefa jest geometria ale takie same warunki są ok. 20 pkt niżej również. Wyznaczony OB , linia trendu jak i strefa oporu wskazują na poziomy 2160-2170 jako te , których pokonanie dałoby dopiero możliwość wykreowania jakieś ewentualnej zmiany trendu. W takiej sytuacji, liczenie na zmianę kierunku jest raczej nie na miejscu.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała duża spadkowa świeca z górnym cieniem , która w jeden dzień zbliżyła nas mocno do zapowiadanego poziomu 12800-12900. Kolejne podejście do strefy na Koronę okazało się tym właściwym do wygenerowania korekty bo tak na tę chwilę patrzę na DAX. Poprzednia korekta na tym indeksie , która wyznacza obecnie OB ukształtowała się w dwa dni , jak będzie tym razem?

Na wykresie intra 4H brak jakichkolwiek symptomów zakończenia spadku, który moim zdaniem ma olbrzymie szanse zawędrować co najmniej w okolice 12790 a jak pokazuje OB nawet i jeszcze nieco niżej. Obecnie, strefa wsparcia , która delikatnie wyhamowała spadek może wspomóc podejście w okolicę 13040-1305 ale na więcej trudno byłoby liczyć. Samo dojście w te rejony powinno być momentem gdzie intensywnie będziemy szukać sygnałów do dalszej przeceny i zajmowania kolejnych S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
reeeeDariusz BartłomiejczakKrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

U nas pierwszy raz spadał LOP , jeszcze granie S na WIG 20 to rozumiem ale granie S na DAX i S&P w takich trendach to chyba nic z grania z trendem nie ma a Darek szortuje i to co ma trend spadkowy i to co ma trend wzrostowy. Przed nami najlepszy okres dla giełd statystycznie więc z tym szortowaniem to trzeba uważać bo wszędzie poza Polską trendy są wzrostowe .

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Darek i na Dax to chyba też raczej korona nie była raczej abc w dół bo przecież cena wyszła wyżej niż lewe ramię korony o ile ja znam tą formację .

reeee
Gość
reeee

Przyjacielu przetestuj wolumen na danych historycznych ,zerknij teraz a jak coś ci zaświta to nikomu… ani mru mru.