Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 14.11.2019

Środa była dniem, w którym solidarnie indeks WIG 20 jak i indeks DAX zakończyły sesje na czerwono. Można jednak powiedzieć , iż mimo wyników odpowiednio -0.59% i -0.4% byki nie zostały na straconej pozycji.

Indeks WIG 20

Co prawda na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała spadkowa świeca z delikatnym dolnym cieniem jednak jej zamknięcie wypadło niemal idealnie na poziomie połowy długiego białego Marubozu i tym samym nie zostało wybite pierwsze wsparcia. To jest okazja dla popytu aby obronić to całkowicie i ponownie zmierzać w kierunku nowego szczytu w okolicy 2300. Cały spadek od ostatniego szczytu wypełnił zasięg DT i tym samym zrealizował tylko wielkość OB. To wszystko są elementy, które dają oręż dla byków. Jednak z drugiej strony musimy być zupełnie świadomi , ze ostatnie 3 sesje na GPW doprowadziły do powstania formacji odwrócenia tj. Trzech czarnych kruków. Zatem potwierdzenie tej formacji za sprawą kolejnej świecy spadkowej (nie koniecznie na dzisiejszej sesji) będzie miało już swoje konsekwencje w znacznie większym wymiarze. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji nie pomoże bykom kolejny poziom wsparcia w postaci ceny otwarcia Marubozu. Wracając jeszcze do pozytywnych wskazań na wykresie i ewentualnej próby zdobycia przez indeks nowego szczytu, tu raczej pierwszym elementem musiałoby być utworzenie wzrostowej świecy zakrywającej wczorajszą. Po prostu strefa oporu jaka wczoraj powstrzymała spadek powinna wygenerować formację odwracającą. Innymi słowy jeśli dzisiaj byki nie zdołają zamknąć sesji powyżej 2243 to raczej Trzy czarne kruki zrobią swoje w najbliższym czasie.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 , zgodnie z wczorajszym założeniem korekty pędzącej, mieliśmy wyraźny spadek do omawianej również wczoraj strefy wsparcia na ok. 2240 . Dotychczasowa próba odbicia od tej strefy nie napawa wielkim optymizmem strony popytowej. Pierwszy opór zgasił już zapał i teraz byki musza mocno zadziałać aby go wybić i dać sobie szanse na coś nieco większego. Jednak nawet w przypadku wybicia okolic 2250, w dość bliskiej odległości mamy kolejne zasieki w postaci dwóch stref oporu a na sam początek zasięg OB. Aby móc naprawdę myśleć o nowym szczycie dziennym trzeba uporać się z 2275 co może być trudnym zadaniem. Dlatego też poziomy ok 2253 jak i ok. 2261 to miejsca w których niedźwiedź będzie szukał okazji na S.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy Pin bara , który oznacza, iż niedźwiedzie nie wykorzystały swojej szansy na DT co powinno wiązać się z przejściem do ponownego ataku na szczyt przez drugą stronę rynku a w konsekwencji ataku na okolice 13500. Dla mnie oczywiście nie ma teraz miejsca ani odpowiedniej pory na granie dłuższych L ale w Dt czemu nie. Zatem dzisiaj będziemy patrzeć czy po nieudanej próbie niedźwiedzi, byki zdołają to wykorzystać.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mamy wyraźną i silną obronę linii szyi DT i w konsekwencji impuls wzrostowy. Co prawda nie zdołał on przebić strefy oporu na ok. 13267 ale nieco naruszył ten poziom. Dlatego teraz spodziewałbym się wykończenia korekty spadkowej , może w okolicy 13183 i kolejnego impulsu wzrostowego. Jeśli tak się zadzieje w obliczu zejścia trójką do linii szyi to powinniśmy znaleźć się na nowych szczytach. Popsuć to mogą dwa scenariusze. Pierwszy to oczekiwana korekta spadkowa a dokładniej jej fala C nie będzie korektą i niedźwiedzie zdołają wybić wczorajsze minimum a drugi to impuls po korekcie , który ugrzęźnie na strefie w okolicy 13295. Jednak podstawowym założeniem, mimo wszystko jest nowy szczyt..

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

7
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
reeeeDariusz BartłomiejczakGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Panie Darku, czy scenariusz wyjscia gora, bedzie zanegowany ponownym zejsciem do 13140 czy dalej jego czescia. Dziesiaj o ile sie nie myle w USA nie gra rynek kasowy.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Przepraszam, pomylilem daty dzisiaj jak najbardziej USA pracuja.