Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 15.11.2019

Wczorajszy dzień, zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX zakończył się „na czerwono”. Nasz wyznacznik giełdy stracił -0.42% a DAX -0.38%. Jest jednak znacząca różnica między tymi spadkami.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała kolejna świeca spadkowa , która potwierdziła formację Trzy czarne kruki. To niewątpliwie zła informacja dla inwestorów. Cena nieznacznie wybiła OB i zatrzymała się w najbliższej odległości od strefy wsparcia na 2220. Z wykresu intra, o którym za chwilę , wynika jeszcze jedno , iż zatrzymanie nastąpiło na zniesieniu 61.8% ostatniego swingu wzrostowego. Zatem obecne okolice mogą przyczynić się do próby podniesienia indeksu ale chyba już tylko w formie korekty. Jeśli zatem nowy szczyt jest już bardzo mało prawdopodobny to co jeśli faktycznie byki zdołają wykrzesać siły tylko na korektę? Moim zdaniem nieuchronny spadek po niej to zejście do co najmniej 2140-2150 a patrząc z szerszej perspektywy czasowej droga o kolejne 150 pkt jak najbardziej prawdopodobna. Zniwelowanie tego spadku z jakim mamy do czynienia od kilku sesji wydaje się mało prawdopodobne ale jeśli nawet miałaby być próba tego to najpierw rynek musi uporać się z …. No właśnie zobaczmy wykres intra.

Tu mamy zejście , które wybiło linie trendu i ten fakt oczywiście nie jest jednoznacznym świadectwem zmiany trendu ale na pewno daje takie ostrzeżenie.W samym ujęciu intra cały czas trend spadkowy , który zszedł do szczytu poprzedniego swingu wzrostowego a to jak wiemy jest idealne miejsce do zainicjowania wzrostu , którego celem może być nowy szczyt. Jednak to jest tylko miejsce a nie pewnik. Dlatego na początek ewentualnego odbicia byki mają za zadanie pokonanie poziomu 2255 bez tego nie ma mowy o jakiejkolwiek próbie ruchu na nowy szczyt. Wydaje się , że dzisiaj taka próba może być inicjowana i to mimo braku formacji odwracającej. Dlaczego? Po pierwsze mamy dobre a nawet bardzo dobre notowania w USA a i DAX , o czym za chwilę, też nieźle wygląda. Po drugie, od ostatniego lokalnego szczytu korekty w spadku mamy swing , który swoją „budową” ma znamiona pełnego impulsu.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX właściwie bez zmian , malutka szpulka , która testowała okolice minimum Pin bara , mieści się w granicach konsolidacji ostatnich siedmiu sesji. A zatem czekamy na wybicie.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mamy realizację scenariusza jaki był podstawowym w wczorajszym porannym wpisie. Korekta jaka miała mieć miejsce zeszła co prawda ok. 20 pkt niżej do kolejnego zniesienia ale zatrzymała się na strefie „na koronę” i cena odbiła dość znacząco. Teraz powinniśmy doświadczyć wyjścia nad szczyt pierwszego swingu wzrostowego a więc nad poziom 13270 i tak na dobrą sprawę również nad najwyższy szczyt tj. nad poziom 13304 ponieważ wcześniej mieliśmy korektę prosta. Jednak zawsze w takiej sytuacji zwracam uwagę na to, iż po takich wzrostach i po wykonaniu 3 niemal identycznych korekt, obecny swing wzrostowy może ugrzęznąć w okolicy strefy na koronę tj ok. 13295 i jeśli tak się stanie to wówczas nastąpi spadek w impulsie który raczej poradzi sobie z poziomem dołka na linii szyi DT.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

7
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KrzysztofDariusz BartłomiejczakTom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Odnośnie wczorajszych komentarzy … to co powiecie Panowie na to że jesteśmy dopiero w 3 fali impulsu Nowej Wielopokoleniowej Hossy ….. 🙂 ???
https://www.bankfotek.pl/view/2144136
pozdro

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Już dawno wyrosłem z prognozowania , pieniędzy z tego nie ma żadnych , liczy się tylko wstawione zlecenie pod setup , reszta to marnowanie czasu ,jeżeli rozumiesz o co mi chodzi ,

Tom'as
Gość
Tom'as

Zgadzam się w 100% , ale dobrze czasem mieć długoterminowe załrzenia i przypuśćmy w przypadku dax-a czekać po korektach na sygnały do kupna