Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.11.2019

Po świątecznej przerwie, indeks WIG 20 nie był przychylny bykom i przy lekko wzrostowym obrocie oddał kolejne -0.29%. Indeks DAX natomiast dołożył kolejne 0.69% ale ….. .

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała druga czarna świeczka i choć nie jest ona jakoś wyraźnie „silna” to jednak pozwala na wyciągnięcie dwóch istotnych wniosków. Pierwszym jest fakt wybicia linii szyi DT i choć tu drugi szczyt był niżej i daje to opcję tworzenia po prostu korekty to jednak lekko narastający obrót (druga kwestia) może być tym co w niedalekiej przyszłości da znacznie większe powody do radości niedźwiedzią. Jest jeszcze jedna kwestia, mianowicie układ ostatnich dwóch świec , który jest już poważnym zalążkiem układu składającego się z trzech świec a mającego duże znaczenie w ocenie sytuacji. Jak widać na wykresie, w nieco dłuższym terminie najważniejsze teraz są poziomy ok. 2230 i dalej 2189. Dlaczego ? Bo ich pokonanie da mocne wskazania na początek ruchu , który będzie miał silną przepustkę do zejścia w okolicę 2000 czy nawet 1850. Oczywiście dopóki to nie nastąpi dopóty poziom 2300 ma jeszcze szanse jednak sytuacja na największych spółkach z indeksu WIG 20 pokazuje , że z tym może być coraz trudniej.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 mamy już trend spadkowy a układ jaki powstał czyli dwie niemal identyczne korekty wzrostowe przedzielone wyraźną „trójką ” a nie impulsem dają kolejny poważny argument do rąk niedźwiedzi za kontynuacją tego trendu. Teraz byki mają swój poziom obrony w okolicach 2240 i następnie okolice o 10 pkt niżej gdzie zbiega się linia trendu i zniesienie ostatniego swingu impulsowego 61.8% .

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy kolejną świecę wzrostową , która dała nowy szczyt i nie ma znamion odwrotu. Jednak zwróciłbym uwagę na powstałe w ostatnich dniach luki i cały szczytowy układ świec, jeśli podaż zdoła zamknąć sesję poniżej 13225 to będziemy mieli wyraźne wskazanie na spadek o kilkaset pkt. a patrząc na wykres szerzej możliwość znacznie czegoś większego o czym kilkukrotnie wspominałem w swoich ostatnich weekendowych.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mamy już wyraźny impuls spadkowy, biorąc pod uwagę fakt , iż rozpoczął się on z wyższego nieco szczytu możemy mocno brać pod uwagę, ze nawet jeśli byki spróbują coś teraz zadziałać bo jest ku temu odpowiedni rejon , to i tak będzie to tylko korekta po której cena zacznie ponownie spadać i dążyć do utworzenia większej formacji DT. Co prawda tuż pod linią szyi takiej ewentualnej formacji mamy zakres OB to jednak trzeba brać pod uwagę to, iż w całym wzroście były już 3 zakresy OB a praktyczne podejście do „Elliotta” jest nieubłagane.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakMariuszwwlGrzegorzKrzysztofTom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Od 4 dni stoimy w miejscu na dax (oczywiście niektórzy zarobili grube miliony shortując na tym poziomie 🙂 ) …. cena jest w zakresie świecy inside bar a wczoraj utworzyła się formacja kontynuacji z pinbarem w środku – dodam że poprzedni pinbar dał 350 pkt wzrostu comment image
pozdro

Krzysztof
Gość
Krzysztof

W punkt , sami milionerzy na szortach a kupujący w mniejszosci , od 10 lat rośnie a wszyscy zarabiają na szortach

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Krzysztof, a masz szorty ? 🙂

Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

Witam Panie Darku,
napisał Pan: „dwie niemal identyczne korekty wzrostowe przedzielone wyraźną „trójką ” a nie impulsem dają kolejny poważny argument do rąk niedźwiedzi”. Nie rozumiem dlaczego wyraźna trójka a nie impuls daje wtej sytuacji wskazanie dla niedźwiedzi. Bardzo proszę o krótkie wyjaśnienie.
Ps. gratuluje dzisiejszej analizy na wig20