Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 09.10.2019

Wczorajsze nastroje na indeksie WIG 20 i indeksie DAX były zgoła odmienne. Nasz rodzimy indeks zyskał na wartości 0.47% przy znacznie większym obrocie niż miało to miejsce na dwóch poprzednich sesjach a niemiecki DAX stracił -1.05%. Czy zatem uczestnicy GPW mają powody do radości?

Indeks WIG 20

Mała świeca wzrostowa na wyraźnie większym obrocie od poprzednich dwóch sesji tuz pod strefą oporu. To obraz wykresu dziennego po wczorajszej sesji. Utworzony do tej pory ruch wzrostowy ma „kształt” i charakter korekcyjny. Znaczny wzrost obrotów w dniu wczorajszym nie wróży raczej dobrze dla byków, no chyba że dzisiaj byki dadzą czadu i przejadą przez strefę jak po maśle. Zakładam jednak że tak nie będzie i czekam szukając okazji na S. Zakończenie wzrostu w tych okolicach i powrót do tendencji spadkowej będzie niewątpliwie, z dużym prawdopodobieństwem, zapowiedzią mocnego ruchu w dół , który najprawdopodobniej wybije dołek na 2044.

Na powyższym wykresie intra kontraktów na WIG 20 (dzisiaj 15M dla lepszego oglądu), mamy sytuację do końca niezbyt jasną. Tzn. teoretycznie jest możliwość dojścia do strefy oporu w rejonie 2150-2155 i tu pomocnym jest sam fixing który wyciągnął cenę na 2144 ale w świetle USA i DAX mogą być z tym poważne problemy a wspomniany fixing mógł być domknięciem korekty nieregularnej po spadku z pierwszych dwóch godzin sesji. Jeśli ten scenariusz jest tym właściwym (a tak to odczytuję) to dzisiaj powinniśmy testować strefę na 2115-2120. Jej wybicie będzie już silnym swingowym sygnałem sprzedaży co powinno sprowadzić ceny w okolice 2095 gdzie mamy swoistą ostatnią linię obrony inaczej określaną tu jako strefę na Koronę.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wyraźna świeca spadkowa. Jest jeszcze szansa na to aby utworzyć nieco większą korektę dochodzącą do strefy oporu na ok 12200 ale tu potrzebny jest natychmiastowy wzrost podczas dzisiejszej sesji. Wybicie minimum z przed trzech sesji powinno zaowocować przebiciem strefy wsparcia na ok. 11850 i zapowiadać dalsze silne spadki. Co prawda po ewentualnym wybiciu dołka , gdyby jednak strefa wsparcia zatrzymała to wówczas moglibyśmy liczyć na mocniejsze odreagowanie ale raczej również tylko jako korekta.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX po dużej 5-ce spadkowej mieliśmy do czynienia z korektą prostą w której to fala B była korekta pędzącą 1:1. Pin bar odbijający od strefy oporu na ok. 12140 wygenerował kolejną silną falę wyprzedaży. Jej zasięg sprawił , że nawet w przypadku próby dalszego podniesienia ceny od dołka jaki wczoraj powstał na 11908 nie powinniśmy zajść dalej niż na ok. 12050-12060. Najważniejszym pytaniem teraz jest to czy kolejny ruch spadkowy zdoła wybić strefę na koronę na poziomie ok. 11880 i dalej dołek na 11807? To oznaczałoby bardzo silny rynek niedźwiedzia bo korekta która wczoraj osiągnęła swój szczyt na 12141 zniosła tylko 38.2% spadku. Jeśli natomiast wspomniana strefa wsparcia i dołek „nie dadzą się wybić” to wówczas będziemy mogli oczekiwać kolejnej fali wzrostowej w ramach większej korekty , która mogłaby zaprowadzić cenę w okolice 12225 a i 12400 nie byłoby czymś z „marzeń do nie zrealizowania”. Jednak na obecną chwilę nie szukałbym bym żadnych L a jedynie koncentrował się na okazjach na S a taką niewątpliwie byłoby podejście pod strefę na ok. 12060.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
kingDariusz BartłomiejczakŁiktorKonradObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cherry
Gość
cherry

Witam, Dzisiaj wpis o daxie z interwału M15.

Poziomy sygnalne dla daxa:

11900 pokonanie = mój wpis do kosza
112030 = klucz otwierający i potwierdzający, że gramy do góry na poziom 12150, pamiętajmy, że na kluczu powinna być kontra. Znaczę te wybicie jako małą falę 3 ze wspomnianym zasięgiem.
12150 = tak jak zakładałem po wybiciu i utrzymaniu zapowiada ruch w górę, docelowo na poziom 12500 z dłuższym zatrzymaniem na 12300 i korektą nie mogącą wybić 12140.

Udanych

Pzdr

rubik
Gość
rubik

dzięki cherry

Obserwator
Gość
Obserwator

Witam ! BIZNES FOX 7.10.2019 r. – JPMorgan Chase pisze w raporcie : Letni spadek rynku jest o połowę krótszy i nie będzie tak druzgocący, jak wyprzedaż, która dokonała spustoszenia pod koniec ubiegłego roku. Rynek akcji spadł tego lata aż o 6,7 procent w obawie, że gospodarka USA zmierza w kierunku recesji. Wielkość i zakres wyprzedaży nie są zbliżone do szkód wyrządzonych w czwartym kwartale ubiegłego roku, kiedy S&P 500 pogrążył się w 19,6 % w obliczu niepewności wywołanej wojną handlową. „Recesji można uniknąć, ale nie ma zysków” – mówi strateg aktywów w banku, dodając, że niepewność handlowa ma największy… Czytaj więcej »

rubik
Gość
rubik

podobno na strachu rośnie się najlepiej 😀

Konrad
Gość

Może słów kilka o JSW. Wiem, że Pan czekałby na sygnał, ale zbliżamy się powoli do tych magicznych 15 zł. Czy warto się tam przyglądać batalii. Gdyby się udało, ta spółka mogłaby do końca roku dać nawet kilkadziesiąt procent (patrząc na korekty innych spółek po tak wielkiej przecenie).

Łiktor
Gość
Łiktor

Na wczoajszj sesji miał miejsce godny odnotowania fakt . Nas100 przebił delikatnie linie szyji małego rGr i gdy byłem już pewien że na nocnej sesji zaczniemy realizować zasięg. Na otwarciu otworzyliśmy się delikatną luka nad linią szyji , to już z małym prawdopodobieństwem każe brać pod uwagę , że scenariusz z ponownym wybiciem w dół ztej mini formacji może nie nastąpić .

Łiktor
Gość
Łiktor

Tylko dałem komentarz i zamknąłem pozycję S i dosłownie w ułamku sekundy strzał w gore

Łiktor
Gość
Łiktor

Ale z wejściem spowrotem w L trzeba troszkę poczekać. Pewnie już nie podam pozycji bo muszę się w tej chwili skupić na pracy .

Łiktor
Gość
Łiktor

Coś mi to wygląda na łapanie leszcza na eufori. Wskoczulem W S Sl7710

Łiktor
Gość
Łiktor

Jak mi stracą Sl Czeka tam zlecenie kupna.

Łiktor
Gość
Łiktor

Poprawię zlecenia na 7715.

king
Gość
king

Od kilku sesji na fiixingu kontrakty na WIG-20 rosną od 5 – 9 pkt. ?????????????????

Łiktor
Gość
Łiktor

Zamykam S z małym zyskiem i pakuje L 7,682.

Łiktor
Gość
Łiktor

7663

Łiktor
Gość
Łiktor

sl7663

Łiktor
Gość
Łiktor

podciągam sL do 7678

Łiktor
Gość
Łiktor

zamykam l na 7705 i Spo tej samej cenie .

Łiktor
Gość
Łiktor

Sl 7712 i tak już zostaje , chyba że przed zamknięciem nie odejdą trochę w dół to zamknę Nie chcę nadziać się na lukę .

Łiktor
Gość
Łiktor

S na złocie 1506 sl 1512

Łiktor
Gość
Łiktor

obniżam sl na złocie do 1508

Łiktor
Gość
Łiktor

Niezdązyłem oddać pół pozycji by wrzucić ją w Sl , a szkoda .

Łiktor
Gość
Łiktor

Dziś już walka toczy się o wszystko , nawet obroty mocno zwiększone . Teraz już sa tylko dwa kierunki jak w rzucie monetą . Albo hossa i surowce w górę oraz zapomniane giełdy , albo otrzemy się o besse .