Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 31.05.2019

Podczas wczorajszej sesji, mimo iż zarówno indeks WIG 20 jak i indeks DAX zakończyły ją „na plusie” to jednak nasz rodzimy przedstawiciel był wyraźnie silniejszy od indeksu z giełdy po zachodniej stronie Polski. Indeks WIG 20 zyskał 1.56% a DAX „tylko 0.54%. W jaki sposób te wzrostowe sesje wpłynęły na ogólną sytuacje?

Indeks WIG 20

Imponujących rozmiarów wzrostowa świeca jaka pojawiła się na wykresie dziennym indeksu WIG 20 nie dało mimo wszystko żadnej znaczącej przewagi dla popytowej strony rynku. Strefa oporu na ok. 2225 nie przepuściła podekscytowanych byków i pozostawiła delikatny górny cień. Sam wzrost daje możliwość wybicia strefy i podążania w kierunku 2250 czy nawet i 2280 ale popyt musi się zebrać i dać z siebie znacznie więcej. Pamiętając o dotychczasowej silnej tendencji spadkowej i patrząc obiektywnie na wykres musimy stwierdzić, że dotychczasowe działania popytu zdołały wygenerować jedynie korektę mieszczącą się w przedziale kanału lekko wzrostowego a więc formacji flagi. Bez jej zdecydowanego wybicia myślenie o poziomach o których przed chwilą wspomniałem nie ma większego sensu a patrząc na strukturę całej konsolidacji powiedziałbym więcej, szukanie S jest tu chyba właściwsze.

Choć możemy powiedzieć , iż w ujęciu intra , podejściu swingowym mamy już początek trendu wzrostowego to jednak szersza perspektywa czasowa nakazuje nam podchodzić do tego z dystansem. W całej konsolidacji wyraźnie rzuca się w oczy tzw. układ falowy 3-3-5. Wczorajszy wzrost ma znamiona pełnego impulsu wzrostowego i z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać dzisiejszej zmiany kierunku. Jeśli patrzymy na wykres z szerszego zakresu cenowego to po wspomnianym układzie falowym , który wykreślił idealną formację flagi mamy powody do tego aby rozpocząć myślenie o szukaniu dobrej okazji na S no chyba że chcemy ponieść większe ryzyko i łapać szczyt korekty. Ważnym teraz będzie to czy spadek jaki z dużym prawdopodobieństwem nas dzisiaj czeka zdoła pokonać widoczne strefy wsparcia i docelowo wybić minimum z środy. Taki impuls byłby już wskazaniem na rozpoczęcie ruchu w kierunku dołka na 2153. Zatem dla mnie mamy dobre czasy na ponawianie S z perspektywą nowych dołków. Tylko powstrzymanie spadku na wspomnianych strefach i wybicie wczorajszego szczytu da powody do tego aby w ujęciu intra zapomnieć na jakiś czas o S.

Indeks DAX

Na DAX powstał układ Harami na „podwójnym dołku” i czekamy teraz na jego potwierdzenie bądź zanegowania. W przypadku potwierdzenia ważnym będzie czy zostanie wybita w górę strefa oporu na ok. 12000 a w przypadku negacji czy zostanie wybita obecna strefa wsparcia. Dlaczego? Bo samo delikatne potwierdzenie albo zanegowanie nie musi przynieść korzyści właśnie bez pokonania wspomnianych stref. Patrząc na wykres intra , który jest poniżej można powiedzieć , że byki mają okazję do potwierdzenia formacji z dziennego.

Widzimy tu bowiem , iż brak wybicia strefy oporu na która wskazywałem jako idealne miejsce do S dał ponowny spadek do poziomów dołka i patrząc od tej tylko strony można powiedzieć iż zanegowanie Harami jest znacznie bliższe. Jednak warto zauważyć , że cały spadkowy swing od 12117 ma już charakter pełnego impulsu no może jeszcze jeden mały dołek. Zatem gdyby tak był i w jednym ruchu byki zdołałyby wygenerować impuls wybijający 11920 to stworzona byłaby okazja do potwierdzenia. Z drugiej strony mamy układ dwóch idealnie równych korekt co w połączeniu z niemal identycznym układem w wyższej perspektywie czasowej może wygenerować silny ruch spadkowy. Dlatego chcąc myśleć o L jakichkolwiek powinniśmy czekać na zmianę trendu w Dt a w żaden sposób nie próbować łapać dołka. Tak na marginesie S&P wybił w środę linie szyi RGR o zasięgu ok. 170 pkt. a wczoraj dokonał re-testu od dołu. Jeśli cena uzna re-test za zakończony i odpadnie w dół to…. nie muszę chyba kończyć.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tom'asDariusz BartłomiejczakmaxMarcus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcus
Gość
Marcus

Darku, z pewnością rozpoczniemy dzisiaj na DAX jazdą na południe. Przełamujemy właśnie wsparcie (na kontraktach) i moim zdaniem powinniśmy dojść do poziomu ok. 11200. Jakie jest Twoje zdanie na temat zasięgu tego ruchu?
Pozdrawiam,

Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Czyli jednym słowem na zachodzie „Potop” ?

max
Gość
max

Darek co masz na myśli pisząc ” to będzie miało raczej o wiele większe znaczenie „

Tom'as
Gość
Tom'as

drugie pociągnięcie na ropie … nawiązując do analizy i sygnału z wykresu Weeklycomment image
może pokusi się Pan ją przeanalizować w weekendowej tzn. gdzie się może zatrzymać
pozdro