Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 30.05.2019

Za nami sesja , podczas której indeks WIG 20 był jakby silniejszy od indeksu DAX co widać po wynikach sesji. Ten pierwszy stracił bowiem „tylko” -0.25% a DAX runął o -1.57%. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę , że oba indeksy są jakby w innych fazach rynkowych.

Indeks WIG 20

Po wtorkowym Pin barze „na spadki” wczoraj powstał Pin bar ” na wzrosty”. To pokazuje jak ostatnio rynek jest „wytrącony z równowagi” i jakie emocje targają inwestorami. Na dzień dzisiejszy niedźwiedzie powiedzą, iż po korekcie wzrostowej która doszła do poziomu 2225 rozpoczął się kolejny ruch spadkowy na nowe dołki. Byki natomiast zalewne dostrzegą, iż po wzroście w formie korekty prostej , przez ostatnich 5 sesji mamy spadek , który również jest korektą prostą (przynajmniej na tę chwilę) i w związku z tym możemy teraz rosnąć w ramach większej korekty. Innymi słowy , ze pora teraz na falę c większej korekty i wzrost , który mógłby nas zaprowadzić w rejony 2250 a może i nawet 2280 (wskazania OB). Zatem widać z tego dokładnie, że obecny czas nie sprzyja inwestowaniu i najlepszym rozwiązaniem jest cierpliwe czekanie na jakieś dokładniejsze wskazania. Nie wiem jaki wariant zostanie zrealizowany jednak wiem że trend jest spadkowy i nie ma nic co wskazywałoby na jego zmianę zatem ….. No właśnie spójrzmy na wykres intra i zobaczmy czy tam nie ma jakiś podpowiedzi, które mogły by co nie co rozjaśnić.

Na wykresie intra widać dokładnie to samo co pisałem powyżej. Biorąc jednak pod uwagę, iż mamy trend spadkowy należy zakładać, że dopóki cena nie wyjdzie nad poziom 2214 dopóty ostatnie dwa impulsy spadkowe należy traktować jako ruch w kierunku i na nowe minima. Zatrzymanie wczoraj spadku na poziomie 2162 wyznaczyło nowy dołek. Reakcja wzrostowa jaka nastąpiła w końcowej części sesji jest na obecną chwilę tylko i wyłącznie korektą prostą. Dodatkowo w ostatniej godzinie notowań , przy tworzeniu dużej białej świecy mieliśmy do czynienia z bardzo dużym obrotem na kontraktach przy zamykającym się LOP. W tej chwili strefa na 2194 stanowi pierwszą linię do szukania S w przypadku jej wybicia kolejna to okolice 2210-2212. Jeśli w jakimś z tych miejsc nastąpi zwrot to trudno będzie oczekiwać braku testu dołka na 2153. Jeśli natomiast cena zdoła wybić 2214 to wówczas do gry wchodzi wariant z większą korektą w kierunku 2250.  Obecny okres to czas w którym chyba tylko typowi DT mają co robić.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym DAX mamy lukę cenową i wyraźną czarną świecę spadkową. To jednoznacznie wybija linię trendu i daje dość silne wskazanie , że bliskość strefy wsparcia nie musi być końcem działalności niedźwiedzi. Oczywiście wybicie linii trendu nie musi oznaczać jego zmiany ale daje już takie poważne zagrożenie. W obecnej sytuacji wydaje się , iż mimo wszystko rynek powinien zaatakować okolice 11700-11750 a w przypadku wybicia tych poziomów będziemy mieli mocne argumenty za dalszym spadkiem do okolic 11400. Warto również wziąć pod uwagę to, iż nawet próba wzrostu nie powinna być obecnie traktowana jako idealna okazja do kupna bo w obecnej sytuacji taki wzrost może okazać się tylko próbą domknięcia luki cenowej i re-testu wybitej linii trendu. No i na koniec zwrócę uwagę , że został już definitywnie wybity zakres OB.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy cały czas trend spadkowy i to zarówno w ujęciu swingowym jak i Dt. Obecne odbicie jest na tę chwilę tylko korektą i tu najbliższa strefa oporu w okolicy 11885-11895 bądź ewentualnie kolejna wraz z zakresem mniejszego OB w rejonie 11915-11920 stanowią dobre miejsca do odnowienia S z perspektywą spadku do okolic 11750-11790. Dlaczego tam, ponieważ w tym przedziale mamy strefę wsparcia z wykresu dziennego a i układ fal w ostatnim swingu też jakby wskazywał na to, iż obecne odbicie to fala 4.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Leh Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leh
Gość
Leh

WIG20TR zakończył dzień na plusie, została odcieta dywidenda Santandera.
Zbliża się sezon dywidend a te będą w tym roku przy obecnych kursach niemałe. Stąd czarne korpusy na W20 mogą być mylące