Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 23.05.2019

Za nami trzecia sesja tygodnia podczas której przewagę miały byki i to zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX. Nasz rodzimy wyznacznik siły 20-tu największych spółek wzrósł o 1.07% natomiast DAX zyskał 0.21%. Czy zatem spadku to już historia?

Indeks WIG 20

Dość sporych rozmiarów biała świeca wypełniła nasz wykres dzienny indeksu WIG 20. Wzrok przykuwa wyraźny górny cień odbijający od strefy oporu. Jeśli dołożymy do tego skokowy wzrost obrotów to pierwszy sygnał zakończenia korekty , bo na tę chwile wydaje się , że jest to tylko korekta, mamy już za sobą. Negacją tego sygnału może być tylko i wyłącznie kontynuacja wzrostu z wybiciem strefy w dniu dzisiejszym. Osobiście, w dalszym ciągu widzę duże prawdopodobieństwo wybicia ostatniego dołka i atak na rejony 2140 i 2120. Z drugiej strony trzeba zauważyć, iż wczorajszy wyczyn doprowadził do wybicia ostatniego potwierdzonego szczytu i tym samym dał możliwość zmiany trendu jednak tu ewentualny spadek musiałby się oprzeć chęci wybicia poziomu 2153.

Na wykresie intra mamy wyraźny trend wzrostowy w ujęciu Dt , który doszedł do strefy oporu wybijając wcześniej dwie inne strefy. Obecnie najistotniejszą strefą wsparcia jest ta w okolicach 2194. Choć wczorajszy ruch wzrostowy nie był zgodny z żadnym z wcześniej przedstawionych scenariuszy to nadal jednak , co najmniej na tę chwilę, mamy do czynienia z układami trój falowymi. To zaś wskazuje na to, iż jesteśmy w korekcie i wkrótce rynek powinien powrócić do trendu spadkowego w ujęciu swingowym. Jednym z wariantów takiego powrotu jest to co oznaczyłem na wykresie.

Indeks DAX

Na indeksie DAX mamy kolejna szpulkę tym razem świadczącej o jeszcze większym rozchwianiu emocji wśród inwestorów. Świeca ta wpisuje się dalej w układ Inside bar z granicami na 12244 i 11994. Wybicie jednej z nich powinno dać kolejne co najmniej 150 pkt w kierunku wybicia. Czy nastąpi to dzisiaj ? Trudno powiedzieć , zwłaszcza że układ w mniejszym interwale też nie jest do końca czytelny i jasny.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy zrealizowany wcześniej scenariusz z dojściem ruchu wzrostowego do strefy w okolicy 12215 gdzie nastąpiła reakcja podażowa na układ Gartley’a, która to zdołała jednym ruchem wybić dołek i tym samym podejście pod strefę na koronę było idealnym miejscem do zajęcia S. W takiej sytuacji powinniśmy spodziewać się zejścia kontraktów co najmniej do okolic 11940 co byłoby już wyjściem poza strefę Inside bar. Jeśli cena tam dojdzie i w ciągu dnia nie odbije to tym samym będziemy mieli wybicie z formacji świecowej dziennej. W innym przypadku dalej będziemy w niej tkwili. Zejście do ok. 11940 może zakłócić strefa wsparcia w rejonie 11990 -12010 czyli dolne ograniczenie Inside bar z dziennego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tom'asDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Załapał się Pan na ropę czy zapomniał o swojej analizie 🙂 comment image
pozdro