Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 22.05.2019

Całkiem inny niż początek tygodnia wygląda wynik wczorajszej sesji i to zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX. Ten pierwszy zyskał 0.71% a ten drugi 0.85%. Czyż zatem na rynek powróciły byki i przyszedł czas na lepsze czasy dla inwestorów?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała biała świeca , która była konsekwencją cienia poprzedniej świecy. Mimo pozytywnego obrazu jednej sesji nie udało się popytowi wyciągnąć indeksu nad poziom oporu w rejonie w okolicy 2194. Zatem dalej jesteśmy w konsolidacji, która co prawda może się przerodzić w nieco większą korektę czy nawet mogłaby zakończyć spadki na dłuższy okres czasu ale bez wybicia 2194 a następnie ok. 2210 nie może być o tym mowy. Co więcej, ta konsolidacja która na obecną chwilę ma układ trójkąta a więc korekty płaskiej często występującej jako fala 4 ma również odpowiednią do tego strukturę co dokładniej widać na wykresie intra.

Jak widać wyraźnie wszystkie ruchy kierunkowe w trójkącie są „trójkami” czyli jakby nie spojrzeć całość wygląda dokładnie tak jak powinna wyglądać korekta w postaci trójkąta. A co za tym idzie? Statystycznie powinno nastąpić wybicie dołem i tym samym powinien zostać pokonany dołek z przed kilku sesji. Oczywiście należy brać jeszcze pod uwagę, iż z trójkąta zawsze może powstać Flaga i w takim wypadku na kontraktach cena mogłaby dojść do ok. 2198 , na indeksie raczej ok. 2195. To wszystko skłania mnie do stwierdzenia, iż nie ma jeszcze żadnych podstaw do gry na wzrosty , no chyba że scalpingowo, i będzie tak dopóki cena nie wybije strefy na ok 2210 a następnie powstanie korekta i tylko korekta. Na kontraktach cały czas mamy spadek LOP to moim zdaniem też nie służy jakimś mocniejszym ruchom w górę.

Indeks DAX

Wczorajszy wzrost na DAX (głównie za sprawą wyższego otwarcia, utworzył na wykresie dziennym szpulkę wzrostową. Mamy zatem formację Inside bar i czekamy na wybicie dużej czarnej świecy. Sama formacja po spadku mogłaby sugerować , iż wybicie nastąpi górą, jednak tutaj trudno mówić o tendencji spadkowej bo mamy tylko jedną czarną świecę a w dodatku wczorajszy ruch w górę idealnie wpisuje się w re-test od dołu górnego ograniczenia kanału cenowego. Tylko taki wysiłek byków jest zbyt słaby aby uznać że korekta na tym rynku dobiegła końca. Jeśli udałoby się wybić maksimum czarnej świecy to wówczas można byłoby zakładać powstanie 3 fali w ewentualnym impulsie od dołka jaki miał miejsce 6 sesji wcześniej. Jeśli natomiast cena wybije min. czarnej świecy to podstawowym założeniem powinno być zejście ceny co najmniej w okolice 11400. A co podpowiada wykres intra , który może być wskaźnikiem wyprzedzającym?

Tu jak widzimy mamy ruch wzrostowy, który cały czas jest korektą impulsu spadkowego z poziomu ok. 12265. Obecnie cena doszła do strefy oporu od której nastąpiła reakcja i jeśli na początku dzisiejszej sesji nie uda się jej wybić to atak na strefę wsparcia w rejonie 12105 może być zakończony powodzeniem a niedźwiedzie dostaną dopalacz na dalsze spadki do nowych minimów. Wybicie strefy oporu nie będzie jeszcze oznaczało definitywnego powrotu do swingowych wzrostów ponieważ tu czeka okolica 12210 jako opór geometryczny i cenowy a wszystko to przed poziomem 12266 który stanowi poziom sygnalny dla ewentualnego powrotu do swingowego trendu wzrostowego. Moim zdaniem szansa na taki scenariusz jest mniejsza i to może się zmienić tylko wówczas kiedy cena wykona korektę spadkową do okolic 12060.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o