Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 21.05.2019

Początek tygodnia przywitał inwestorów spadkami indeksu WIG 20 i indeksu DAX. Ten pierwszy stracił „zaledwie” -0.40%. Piszę „zaledwie” bo DAX stracił -1.61%. W kwestii DAX już dzisiaj możemy otrzymać konkretną informację w kwestii WIG 20 sytuacja niemal się nie zmieniła a to oznacza…. Ale przejdźmy do wykresów.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 mamy kolejny dolny cień ale i kolejny czarny korpus. Rejon strefy wsparcia jest broniony przez byki jednak nie ma w tym żadnych najmniejszych „fajerwerków” i podbicia jakich jesteśmy świadkami , przy wyraźnym silnym trendzie spadkowym wpisują się raczej w scenariusz w którym dołek jeszcze przed nami. Można zadać sobie pytanie czy trwająca korekta zdoła osiągnąć jeszcze jakiś wyższy poziom? Tu warto przyjrzeć się wykresowi intra.

Wykres intra kontraktów na WIG 20 wyraźnie pokazuje dwie możliwe formy tendencji bocznej – konsolidacji. Pierwszą z nich jest trójkąt o podstawie prostopadłej do osi ceny z poziomem na ok. 2153 i górnym ograniczeniem przebiegającym po coraz niższych szczytach , które na dzisiaj stanowi opór w okolicy 2182. Druga forma konsolidacji z jaką możemy mieć do czynienia to najprostsza postać prostokąta z ograniczeniami na 2153 dolne i ok. 2194 górne. Zatem ocena jest dość łatwa. Wybicie dołem powinno dać kolejne ok. 30 pkt (jeśli nie więcej) natomiast wybicie górnego ograniczenia trójkąta to wskazanie na test górnego ograniczenia prostokąta. Dopiero wybicie tej drugiej granicy pozwoli myśleć o większym odbiciu w kierunku ok 2223 a może nawet i ok. 2250 choć tu na drodze stoi jeszcze silna strefa w okolicy 2210. Kierując się zasadą , że łatwiej jest kontynuować trend niż go zmieniać, można spodziewać się pierwszego scenariusza czyli wybicia dołem. I tu jeszcze jedno zdanie. Wczorajsze dynamiczne odbicie od strefy w okolicy 2153 i sytuacja za oceanem oraz na DAX, dają szansę na rozpoczęcie sesji od wzrostu a co za tym idzie na testy wspomnianych górnych ograniczeń konsolidacji.

Indeks DAX

Na indeksie DAX, nowy tydzień rozpoczął się od silnego tąpnięcia w dół. Na tę chwilę możemy jeszcze mówić , iż jest to korekta wzrostu , który w teorii powinien wyjść na nowy szczyt. Jeśli jednak dołek na poziomie 11844 zostanie wybity to wówczas możemy spodziewać się spadku do okolic 11400 a patrząc na całą dotychczasową strukturę wzrostu od dołka z grudnia 2018 będziemy musieli brać mocno pod uwagę rozpoczęcie kolejnej fali silnej wyprzedaży , która pokona ten wspomniany grudniowy dołek. W obecnej sytuacji z pomocą szybszego zorientowania się co szykuje się na przyszłość przychodzi, jak to zwykle bywa wykres intra.

Jak widać na powyższym wykresie intra kontraktów na DAX, cena spadła do strefy na koronę i odbiła w górę. Drugi dołek jaki powstał w pobliżu strefy był wyższy od pierwszego a to daje dużą szansę na odbicie w postaci korekty wyraźnego impulsu spadkowego. Obecnie cena znajduje się przy strefie oporu i równocześnie zasięgu OB. Zmiana kierunku i powrót do spadku , który jest mocno prawdopodobny będzie moim zdaniem tym rozstrzygającym. Jeśli bowiem cena utworzy nam nowy dołek to będzie już można śmiało mówić o impulsie spadkowym od szczytu , który wybił ostatni potwierdzony dołek i tym samym wskazał na możliwość zmiany trendu w ujęciu swingowym . W takiej sytuacji , może nastąpić jakaś korekta i to nawet dość mocna ale raczej już tylko korekta po której kolejny impuls będzie chciał się już rozprawić z dołkiem w okolicy 11840. Tutaj znowu szersza struktura wyrysowana na wykresie własnie taki scenariusz jaki przedstawiłem uprawdopodobnia najbardziej. Zatem początek sesji regularnej na rynku DAX może być tym czasem gdzie szukanie S będzie najlepszym rozwiązaniem.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o