Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 16.05.2019

Po wczorajszym dniu sesyjnym nad rynkami powiało jakby nieco wiosną. Indeks WIG 20 mimo mało ciekawej świecy zyskał 0.24% a indeks DAX wypracował całkiem przyzwoite 0.9%. Na wykresach tych indeksów pojawiły się układy, które mogą zaowocować …. no ale może przejdźmy do wykresów.

Indeks WIG 20

Wczorajszy czarny Pin bar utworzył wraz z świecą z przed dwóch sesji możliwość powstania DB dla którego linia szyi przebiega na na poziomie 2193. Jej ewentualne wybicie dałoby podstawy do większego ruchu wzrostowego. Teoretyczny minimalny zakres takiej formacji to ok. 40 pkt co pozwoliłoby na dojście do poziomu ok. 2230 a to z kolei byłoby już wybiciem poziomu ok. 2210 , który obecnie stanowi ostatni potwierdzony szczyt w spadku. Innymi słowy realizacja formacji DB pozwoliłaby na możliwość zmiany trendu i na wygenerowanie co najmniej jakieś większej korekty ostatnich spadków. Piszę „korekty” bo mimo wszystko w takiej sytuacji mamy większe prawdopodobieństwo , iż rynek będzie jeszcze chciał testować poziomy ostatnich minimów. Oczywiście statystyki znają przypadki zmiany trendu bez takiego testu chociażby w postaci ORGR czy nawet tzw. „V” ale są to rzadsze przypadki. A co jeśli zabraknie sił i cofnięcie jakie miało miejsce na fixingu było zapowiedzią wyczerpania potencjału zbudowanego na bazie komunikatu zza oceanu? W takiej sytuacji pamiętamy ze mamy trend spadkowy i wybicie minimów byłoby zapewne sygnałem do testowania strefy w okolicach 2130. Jakby nie patrzeć na tę chwilę wartość indeksu (tak jak i kontraktów) nie zdołała nawet wybić ostatniego szczytu korekty z układów 1H.

Na wykresie intra kontraktów mamy dokładniej widoczny układ mogący przerodzić się w DB. Tu pierwszym ważnym elementem będzie wybicie linii trendu z ostatnich 3 dni a następnie pokonanie linii szyi na poziomie 2194. Sygnałem do możliwości zmiany trendu będzie natomiast wybicie poziomu 2210. Jak pisałem wcześniej zasięg minimalny formacji DB to ok. 40 pkt co dawałoby poziom docelowy w okolicach 2234 jednak kiedy dołożymy do tego geometrię to okazuje się, że istotne zniesienie 38.2 mamy w okolicach o ok. 10 pkt wyżej. Zatem potencjał do jakiegoś widocznego odbicia jest tylko pozostaje pytanie czy byki zdołają go wykorzystać. Cały czas chodzi mi po głowie fakt, iż cały spadek wykonał się przy silnie spadającym LOP co trudno jest odbierać jako konkretny ruch trendowy w czymś znacznie silniejszym.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym DAX powstała silna świeca a jej jedynym mankamentem jest to, że minimum tego Pin bara nie wypadł poniżej minimum jakie rynek ten osiągnął dwie sesje wcześniej. Jednak liczy się to , iż widać wyraźną obronę odpowiedniej strefy wsparcia , która to daje podstawy do założenia , iż w przypadku kontynuowania wzrostu indeks DAX ma możliwość uzyskać nowy szczyt w tej korekcie średnioterminowej i tym samym celować w poziom ok. 12900.

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźnie , że o zmianie trendu nie może być jeszcze mowy a silny wzrost jaki miał wczoraj miejsce po południu wypełnił znamiona OB i tym samym mógł być ruchem kończącym dla korekty ostatniego swingu spadkowego. Obecnie ważnym poziomem jest okolica 11960. Jeśli tu uda się powstrzymać ostatnie zakusy spadkowe i zdobyć wyraźną przewagę nad niedźwiedziami to powstanie możliwość ruchu w górę z celem na wybicie ok. 12212 i dać już silne argumenty za możliwością zmiany trendu. Przyznam szczerze , że właśnie taki wariant wydaje się być mi najbliższy. Innymi słowy chyba pora na lepsze czasy dla byków (chociaż te liczone w dobrych godzinach.)

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakABC Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ABC
Gość
ABC

Panie Darku pytanie o PKN. Dlaczego o PKN bo z reguły to był 1 z walorów służących do wyciągania ceny. Dzisiaj dynamicznie walor poszedł impulsem idealnie do oporu ale indeks…. nie zareagował/ w tym sensie że nie przebił oporu na 88./. Wracając do PKN co dalej. Z jednej strony podwójne dno z drugiej podejście pod linię trendu. Przyznam że z tylu głowy mam cały czas zejście indeksu na okolice 30 a to by oznaczało że dzisiejsze wybicie PKNu może być fejkiem. Jak Pan widzi te spółkę.