Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 17.05.2019

Czwartek okazał się dniem w którym to indeks WIG 20 wreszcie dał jakiegoś małego czadu i wzrósł o 0.89%. Indeks DAX był już wyraźnie silniejszy i zyskał na wartości 1.79%. Jednak tak jak drugi z wymienionych indeksów wskazuje wyraźnie kierunek tak już nasz przedstawiciel największych spółek nie jest zdecydowany.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym powstała co prawda wyraźna biała świeca jednak nie zdołała ona wybić poziomu 2193 a towarzyszący jej skokowo większy obrót też może nieść za sobą pewne niedogodności dla byków. Na te chwilę , jak widać na wykresie, możemy mieć jeszcze do czynienia z jakąś korektą pędzącą. W końcu siła trendu spadkowego jaki ostatnio nam towarzyszy jest tak duża , że szansa na wystąpienie właśnie korekty pędzącej jako fali 4 jest bardzo duża. Co prawda na większości spółek z Top 5 pojawiły się formacje odwrotu i pasują one również jako zakończenie pełnych impulsów jednak warto wziąć pod uwagę, po pierwsze to , że układy takie mogą również stanowić korekty pędzące i po drugie, nawet gdyby miały to być już właściwe formacje odwracające to są możliwe jeszcze korekty wczorajszych byczych wyskoków jako próby ich zanegowania. Moim zdaniem właściwym jest teraz baczne obserwowanie i czekanie na potwierdzenia. W przypadku indeksu WIG 20 trzeba wybić wspomniane 2193 a następnie pokonać 2210 aby móc zacząć myśleć o ewentualnej zmianie trendu.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 widać wyraźnie , iż nie ma wybicia linii szyi ewentualnej formacji DB i choć wczorajszy ruch sprawił, że takowe wybicie jest w zasięgu ręki to jednak w dalszym ciągu nie mamy nic ponad jakąś korektę w trendzie spadkowym. Tak jak pisałem wczoraj , o możliwości zmiany trendu będzie można mówić dopiero wówczas kiedy cena kontraktów nie tylko wybije 2194 , bo to jest zbyt mało, ale upora się ze strefą na około 2210 (żółta).

Indeks DAX

Nasze założenie co do rynku DAX na wczorajszą sesję zostało wypełnione nawet w większym stopniu niż się spodziewałem. Wyraźna biała świeca potwierdzająca fajny sygnał w postaci białego Pin bara, jest elementem, który idealnie wpisuje się w bazowy scenariusz ataku nowych szczytów. Tu na tym rynku mamy cały czas nieprzerwany trend wzrostowy a ostatnia korekta która zeszła do szczytu poprzedniego swingu i wykonała zakres OB to idealne zachowanie się ceny w trendzie zwiastujące właśnie nowe szczyty. Tak jak pisałem wczoraj , można zakładać że ten trend powinien kierować się w stronę 12900 a już co najmniej ok. 12600. Gdyby zaś nie doszło do ustanowienia nowego szczytu i cena zawróciła poniżej ostatniego to wówczas rynek też nam da ważną informację. Jednak takiego scenariusza na tę chwilę nie bierzemy mocno pod uwagę.

Na wykresie intra widać już zaawansowany trend wzrostowy, a obecnie trwająca korekta ma szanse zatrzymać się na strefie w okolicy 12215-12225. Zatrzymanie w tym rejonie i aktywacja byczych sił powinna doprowadzić do tego , że jeszcze dzisiaj możliwy były ruch do okolic 12340. Zwróciłbym uwagę na strukturę wzrostu , która kryje w sobie potencjał ruchu podczas którego może być kłopot z większymi korektami. Tu osobiście dostrzegam dużą możliwość rozbijania poszczególnych fal i tym samym braku typowego impulsu 5-cio falowego.

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o