Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 09.05.2019

Wczorajsza sesja zakończyła się zgoła odmiennymi wynikami omawianych indeksów WIG 20 i DAX. Ten pierwszy stracił ponownie , choc tym razem tylko -0.54% natomiast DAX zyskał 0.74%. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę , że oba te rynki są jakby w zupełnie innych miejscach. Nasz indeks wykazuje się słabościa już od jakiegoś czasu gdy Dax tak naprawdę ledwo odbił od swojego ostatniego szczytu.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała kolejna czarna świeca , która swoim wyglądem w żaden sposób nie wyraża najmniejszej chęci zatrzymania spadku. Ba można powiedzieć , ze jest zupełnie odwrotnie. Dość sporych rozmiarów górny cień wskazuje , że obecne strefa wsparcia jeśli zdoła powstrzymać niedźwiedzie to raczej tylko na chwilę. Wydaje się że sa ogromne szanse na zrealizowanie minimalnego zasięgu wynikającego z formacji DT i zejście WIG 20 w okolice 2160-2170. Z drugiej strony wyprzedaż jaka miała miejsce w ciągu ostatnich 5 sesji przybrała juz taki rozmiar, że chiałoby się powiedzieć, iż jakaś korekta należy się tu jak „psu zupa”. Mimo wszystko nawet jesli uda się wygenerować jakiś wzrost to i tak należy go traktować jako tylko i wyłącznie korektę.

Patrząc na wykres intra kontraktów na WIG 20 można obecnie zakładać dwa warianty. I nie chodzi tu o to że jeden to wzrost a drugi to spadek 🙂 mam tu na myśli coś zupełnie innego. Moim zdaniem ostatnie godziny na wykresie moga budować jakiś klin końcowy. W takim przypadku wydaje się , że powinien nastapić jeszcze jeden dołek , który mógłby ukształtować się w okolicach 2210 a nastepnie popyt mógłby odzyskać nieco siły i cena powinna ruszyć w górę co najmniej w okolice 2249 a może i wyraźnie wyżej. Drugi wariant to obecnie tworzona jakaś korekta „pedząca” (od wczorajszego początku sesji) co oznaczałoby , iż strefa na ok. 2210 zostanie rozjechana i moze jeszcze dzisiaj znaleźlibyśmy się w okolicy 2160-2170. Jedno można powiedzieć z niemal pewnością, pozycje długie są cały czas tylko dla tych co traktuja giełdę jako kasyno.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym powstała biała świeca tym samym indeks , tak jak pisałem na początku, wzrósł , jednak na obecną chwile widać, iż jest to re-test od spodu linii trendu. Cena zamknięcia nie przekroczyła połowy czarnego korpusu i tym samym w dalszym ciągu mamy podstawy do tego aby zakład kontynuację ruchu spadkowego. W tej chwili traktujemy go jako korektę ale musimy zdawać sobie sprawę w jakim miejscu się ten spadek rozpoczął . Wobecnym układzie , mimo wszystko zakładam , iż dołek jeszcze przed nami.

W bardzo krótkim zakresie cenowym, na wykresie intra 1 H po wybiciu linii trendu spadkowego i zejściu do niej od góry , można oczekiwać , iż dzisiejszy dzień rozpocznie się od próby powrotu do krótkoterminowej tendencji wzrostowej. Z nieco dłuzszej perspektywy cena nie zdołała wybić OB i tworzy korektę po impulsie spadkowym co oznacza , iz zagrożenie nowymi dołkami jest w pełni uzasadnione. Zatem zakładam, iż cena będzie chciała rosnąć jeszcze raz w okolice wczorajszego szczytu intra jednak i tak dalej będzie to tylko korekta w swingowej tendencji wzrostowej.

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o