Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 08.05.2019

Za nami sesja podczas, której niedźwiedzie puściły wodze fantazji. Indeks WIG 20 zanurkował w dół o -2.46% a indeks DAX o -1.58%. Tak jak jeszcze przy indeksie Dax mozna było nie mieć przekonania do takiej sesji tak juz poniedziałkowy pierwszy wyczyn niedźwiedzi zwiastował duże prawdopodobieństwo spadku chociaż nie koniecznie w takim rozmiarze podczas jednego dnia.

Indeks WIG 20

Po poniedziałkowym wybiciu linii szyi formacji DT i to luką cenową, każdy obiektywnie patrzący inwestor musiał mocno brać pod uwagę dalsze spadki podczas wczorajszej sesji. Choć dolny cień z poniedziałku mógł nieco hamować takie założenia to jednak jego pokonanie wczoraj juz nie dawało żadnych złudzeń. Z drugiej strony trzeba sobie powiedzieć jasno , że taka mini panika nie sprzyja dłuższej kontynuacji ruchu a jakby nie patrzeć wartość indeksu WIG 20 znalazła się w strefie , którą juz jakiś czas temu wskazywaliśmy. Oczywiście rynek tak wymęczył , że nawet kilka razy zaczynałem wątpić w te poziomy ale już poprzedni tydzień tak jakby szeptał o tym. Obecnie znaleźliśmy się w najbliższym sąsiedztwie strefy wsparcia , jednak siła z jaką do niej doszlismy daje zwątpienie czy aby na pewno strefa wytrzyma. Na korektę być może można liczyć ale spadek chyba pokazuje że realizacja zasięgu DT i strefa z nim pokrywająca się będzie większą pokusą dla niedźwiedzi. To zaś oznaczałoby zejście jeszcze o co najmniej 60-70 pkt. W świetle obecnej sytuacji można zadawać sobie pytanie czy czasami nie jest to juz mocny początek znacznie większej przeceny , która mogła zagościć na naszym rynku juz na dobrych kilka miesięcy?. Jednak tym ewentualnie kiedy indziej.

Na wykresie intra kontraków, dzisiaj wyjątkowo 4H, widzimy dojście do strefy wsparcia. Jednak sposób w jaki cena doszła nie pozwala na założenie choćby w małym stopniu, ze spadek wyczerpał swój potencjał. Korekta może tak ale dołek swingu jeszcze przed nami. Biorąc pod uwagę to w jaki sposób ceny poruszają się w trendach można patrzeć nawet na poziom w okolicach 2130 . Nie pozostaje chyba nic innego jak kontynuować polowanie na pozycje S. I tu ważna chyba uwaga. Mianowicie wczorajszy a właściwie cały spadek po wybiciu strefy na ok. 2350 odbywa się przy spadającym LOP , to pokazuje że ruch napędzany jest uciekającymi pozycjami L i co ważniejsze sugeruje, że z tym rozpoczęciem większej bessy może jeszcze być teraz kłopot.

Indeks DAX

Patrząc na wykres dzienny DAX można zadawać sobie pytanie czy to już definitywny zmierzch korekty wzrostowej czy może jednak jeszcze nie. Oczywiście jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymamy nigdzie ale …. No własnie , trend wzrostowy nie został jeszcze złamany a już tym bardziej zieniony. Wczorajszy dzień pokazuje, że również nie pora na zakończenie spadku , jednak na ten moment należałoby go traktować jako korektę i spodziewać się reakcji popytu w przestrzeni najbliższych 200 pkt tj. 12000- 11900-11800. Tak naprawdę o możliwości zmiany trendu , najwcześniej będzie można myśleć po ewentualnym wybiciu 11900 i braku ustanowienia nowego szczytu w wyniku odbicia w górę. Nawet takie zachowanie indeksu , tak naprawdę otworzy drogę niedźwiedziom do poziomu ok. 11300. Patrząc na opisywane indeksy trzeba brać pod uwagę ten najistotniejszy , który omwawiam raz na tydzień czyli S&P . Tam wydaje się mimo wszystko , ze szczyt jeszcze przed nami a to pociągnęłoby w górę również WIG 20 i DAX. Pytanie tylko skąd i do jakiego poziomu. Na ten temat postaram się powiedziec coś więcej w najbliższej weekendowej.

 

Na wykresie intra sytuacja jest na tyle czytelna, że właściwie nie potrzeba żadnych słów. Wydaje się, że dołek jeszcze przed nami i tak naprawdę dopiero on mógłby ewentualnie zakonczyć przecenę. Jesli wypadnie w rejonie 11950 to bedzie jeszcze szansa na nowy szczyt ale to raczej taka anliza dzienna, bo intra mamy trend spadkowy w którym obecna korekta nie powinna raczej pokonać 12140 a kontynuacja spadku powinna zmierzać co najmniej w kierunku 12000 jeśli nie 11940. Zatem na ten moment , któ nie ywkorzystał , co było trudne, sznsy na S i tak dalej powinien rozglądać się za taką własnie pozycja a nie myśleć o L.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
3 miesiące Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
3 miesiące
Gość

Jeszcze ze 3 miesiące i dopiero zobaczymy dołek.