Abaliza inna niż zazwyczaj.

Minimalistyczny obrót,awaria toelementy , które sprawiają, iż nie ma sensu mścic się nad codzienną anlizą a zamiast tego napiszę cos innego , oczywiście związanego zgiełdą.

Na poczatku roku 2019 w analizie weekendowej zamieściłem wykres indeksu S&P  z oznaczeniem fal, które moim zdaniem świadczyły o tym, iz na tamtym rynku rozpoczyna się ostatnia fala wzrostowa całej hossy od 2009 roku.

 

Zaznaczałem wówczas, iż ostatnia fala tak długiej hossy ma zazwyczaj układ „hiperboli”. Ten scenariusz spełnia się niemal idealnie i właśnie wczoraj indeks S&P osiągnął historyczny szczyt w cenach zamiknięcia (Nasdaq np zrobił to w każdym wymiarze i to z małym przytupem). Obecnie na wykresie S&P można wyznaczyć coś co ma charakter klina i z tego powodu oczekiwać jeszcze jakieś niewielkiej korekty a następnie ostatniego wyjścia na szczyt.

Oczywiście w tych szczegółach może wyrysować się coś innego ale wydaje się, że maj tego roku ma szanse stać się nie tylko okresem w którym przysłowie mówi o sprzedaży akcji ale czasem rozpoczęcia wielkiej korekty (czytaj bessy). Na naszym podwórku widać wyraźnie , iż mimo wzrostów za oceanem, mimo większej siły indeksu DAX indeks WIG 20 nie ma chęci do wzrostu. Wydaje się zatem, że przed nami jedno zdóch rozwiązań. Pierwsze jest takie, że w trakcie ewentualnej korekty za oceanem przed ostatnim ruchem wzrostowym, indeks WIG zejdzie w okolice 2300 czy może nawet 2220-2250 a nastepnie na bazie fali wzrostowej w USA spróbuje mimo wszystko wybić 2421 i zblizyć się do okolic , które uznawałem za najbardziej prawdopodobne po osiągnięciu znacznie wcześniej wyznaczonego poziomu ok. 2430. Drugi natomiast jest taki , że 2430 było wszystkim na co stać nasze byki, tam zakończone zostało abc jako fal B całej korekty hossy 2016-2017 ijuz rozpoczeło się spadanie z poziomami docelowymi na 1700-1850. Te poziomy docelowe dalej będą docelowymi nawet w przypadku gdyby byki wykrzesały jeszcze siły na osiągnięcie poziomu z 25 na przodzie. Innymi słowy , podstawowy scenariusz długookresowy jaki zakreślałem juz kilka miesięcy wcześniej dalej jest dla mnie podstawowym i oznacza tyle że ostatnie wzrosty na WIG 20 od dołka z końca 2018 są tzw. fala b w dużej korekcie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o