Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 18.04.2019

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 zyskał 0.26% a indeks DAX zwiększył swoją wartość o 0.43%. Mimo pozytywnych wyników dla popytu , sesja nie pozostawiła najlepszych wrażeń. Zwrócę jednak uwagę, że coś takiego przewidywaliśmy wczoraj rano. Ale do rzeczy.

Indeks WIG 20

Mimo wzrostu,na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała mała biała świeca z dużym górnym cieniem. Atak popytu na okolice 2400 nie powiódł się i skokowo większe obroty są dopełnieniem tego co może mocno niepokoić byki. Oczywiście sam fakt wzrostowego korpusu pozostawia jeszcze szanse na kolejny atak okolic 2400 jednak mimo wszystko po takiej sesji przewaga jest jakby po stronie podaży. Dzisiaj ostatnia sesja tygodnia (sorry ale weekendowej nie będzie) i być może właśnie ona da rozwiązanie. Sytuacja jest o tyle mało komfortowa dla byków, że patrząc na wykres od podwójnego szczytu z przełomu stycznia i lutego cały czas mamy układ gdzie po abc w dół powstało abc w górę co bez wybicia 2421 daje zapowiedź impuslu w dół  i tym samym wybicia 2287 i ruchu w kierunku 2220. Jedyną nadzieją dla inwestorów , przy realizacji spadku jest obrona 2305 i nie dopuszczenie do jego wybicia. Można powiedzieć, że jest to ostatni poziom gdzie popyt moze obronić się przed spadkiem na co najmniej do okolic 2220. Piszę „co najmniej” bo spadek z obecnych poziomów może być większy jeśli sytuacja znacząco pogorszy się za oceanem. No ale to jakby nieco dalsza przyszłośc a w każdym bądź razie nie jest to kwestia na najbliższą 1 czy 2 sesje.

Po silnym porannym wybiciu, kontrakty doszły do poziomu 2401 (3 punkty wyżej niż nasze poranne założenie) , na wykresie intra pojawiła się olbrzymia biała świeca, która miała wszylkie znamiona markowania popytu. Sam brak kontynuacji wzrostu dawał jeszcze sznse jego powrót ale po kolejnych godzinach powstanie idealnego potrójnego dołka ( widoczne na niższym interwale) otwierało drogę do tego co się stało po południu. Spadek po wybiciu 2386 doszedł do poziomu 2374 i z racji, iż była to linia szyi ORGR wyhamował. Jednak wydaje się , że trudno będzie wrócić bykom do wzrostu a strefa oporu na wspominanym poziomie 2386 wydaje się być strefą nie do przejścia. Jeśli podstawowy scenariusz jakim jest dalszy spadek wypełni się i niedźwiedzie przejadą przez 2374 to tylko najwięksi optymiści będą mogli zakładać , że w konsekwencji nie padnie 2350. Układ wykresu intra, obiektywnie rzecz ujmując każe patrzeć na poziom ok. 2330 jako ewentualny mozliwy poziom zatrzymania spadku. Jednak i tu trzeba pamiętać o tym co pokazuje wykres dzienny.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX pojawiła się biała świeca uzbrojona w delikatny górny cień. Poziom zakładany jeszcze kilka tygodni temu został osiągnięty a strefa jaka znajduje się w przedziale 12160-12210 musiała co najmniej zatrzymać wazrost. Inwestowanie w ten indeks bez większej korekty nie ma sensu a jedyne co teraz wydaje się być korzystne to poszukanie ewentualnej okazji do zajęcia S w ujęciu intra 1H oczywiście po otrymaniu wyraźnego wskazania na zmianę trendu w tym interwale. W pierwszej fazie ewentualnego spadku powinniśmy spodziewać się zejścia do okolic 11800. Takiemu scenariuszowi może sprzeciwić się tylko kontynuacja wzrostu i definitywne wybicie strefy oporu na co w żaden sposób nie liczę a szansę na taki ruch oceniam na mniej niż 5%.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX, od poziomu dołka na 11865 czyli końca ostatniej największej korekty, możemy dokładnie doliczyć się układu impuslu. Powstały na szczycie DT i wybicie linii szyi tej formacji może jeszcze dawać jakieś nadzieje, że to tylko korekta prosta. Dopóki nie zostanie wybity poziom ok. 12102 dopóty trend tak naprawdę trwa. Mimo wszystko sytuacja z większej perspektywy czasowej zdaje się powoli aczkolwiek dość wyraźnie, przemawiać za zmianą trendu. W taim wypadku pierwszych silniejszych odreagowań spodziewałbym się dopiero w okolicy 12050, choć oczywiście początek sesji regularnej może przynieść jakieś próby byczych ataków w celu uzyskania jeszcze jednego szczytu co mogłoby się wpisać w układ „klina konczącego” bo w tej formacji tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak rozkładają się „trójki.

Uwaga! Po wczorajszej sesji dostałem kilka pytań dotyczących PGE . Wczorajsza świeca , obrót jak i powód wystrzału w górę (na wiadomość) są podstawą do tego aby założyć spadek na najbliższych sesjach. Jednak warto wziąć pod uwagę chciażby sytuację jaką miał jakiś czas temu KGHM , który po takim samym wystrzale spadł ale nie wybił juz dołka a w kosnekwencji wszedł w wyraźny trend wzrostowy co najmniej w ujęciu dziennym. Tu sytuacja może być podobna i dlatego ważnymi obecnie poziomami jest ok. 9.4 a gdyby jednak dołek padł to strefa 9.0-9.10 do której ostatnio zabrakło 6 groszy.

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mariuszwwl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

Witam, kiedys przeczytalem w jakiejs ksiazce, ze gielda to miejsce transferu kapitalu od graczy agresywnych do graczy cierpliwych, jakze mi to pasuje do naszej sytuacji na fw20 w tym roku. Pozdrawiam