Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 17.04.2019

Podczas drugiej sesji tego tygodnia indeks WIG 20, rzutem na taśmę osiągnął wzrost wartości o 0.59% a indeks DAX po porannym wybiciu 0.67%. Wczoraj można było zauważyć wielka niechęć do wzrostu na naszym podwórku i to mimo sprzyjających warunków na innych rynkach. Wynika to chyba z tego co bardzo dobrze widać na DAX a i S&P też ma podobne warunki.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała biała świeczka , która połowę swojej wysokości zawdzięcza fixingowi i w całości idealnie wpisuje się w korektę po trzech dniach spadku. Własnie tak patrzę na wczorajszy wymuszony wzrost i to przy dość wyraźnie wyższym obrocie niż w dniu poprzednim. Dołek jaki ustanowiony został w poniedziałek nie wypadł ani o punkt poniżej dołka z 8.04 i wydaje się , że spadek, który może być nawet tylko korektą swingu od 2306 nie został ukończony. To zaś pozwala sądzić , iż niedźwiedzie nie zakończyły jeszcze swojej batalii. Spójrzmy zatem na wykres intra aby postarać się uściślić skąd możemy spodziewać się kontynuacji akcji podażowej.

Zamknięcie kontraktów na poziomie 2374 to zamknięcie idealnie na linii szyi ewentualnej formacji ORGR z potencjałem na ok. 22 pkt. Gdyby ten wariant był realizowany to moglibysmy doczekać się nawet poziomu ok. 2396 zanim niedźwiedź ponownie uderzy. Oczywiście po drodze są dwie ważne strefy oporu a każda z nich może zakonczyć ewentualny ruch wzrostowy. Nie będę strzelał , która strefa i jaki poziom to uczyni bo tu to co pokaże rynek ma znaczenie a nie swoje przewidywania ale przyjmuję, iż ruch wzrostowy jest tylko korektą po spadkowym impulsie i dlatego czekam tylko i wyłącznie na podjęcie S w kierunku wybicia „podwójnego dołka” na poziomie 2352.

Indeks DAX

Początkowe godziny sesji za zachodnią granicą spowodowały, iz na wykresie dziennym indeksu DAX powstała kolejna biała świeca idealnie wpisująca się w trwający trend wzrostowy. Równocześnie doszliśmy tu w najbliższą odległość wyznaczonego wcześniej poziomu potencjalnego zakończenia impuslu wzrostowego a więc w okolice 12150. Obecnie najbliższa strefa oporu wydaje się być dość poważnym zagrożeniem dla byków zwłaszcza, iż sam wzrost od poziomu ok. 11300 ma wyraźne znamiona pełnego impulsu. Co więcej, obecnie na dziennym wykresie DAX możemy wyszczególnić pełne 3 impusly wzrostowe przedzielone korektami a to bez względu na to czy jest to jeden duży impusl czy układ korekty z wyższego interwału, oznacza tyle , ze ewenyualna zmiana kierunku może być czymś większym niz tylko korekta ostatnich 800 pkt wzrostu. Oczywiście to czy tak będzie okaże się wówczas gdy po ewentualnej zmianie kierunku cena zdoła wybić 11300 bo bez tego trend może dalej trwać.

Na wykresie intra mamy ostatnio do czynienia z czymś w rodzaju klina który zbliża się do strefy z wykresu dziennego a o której wspominałem wyzej. Wyraźne strefy wsparcia są poziomami, których wybicie będzie rozpoczynało zmianę kierunku na nieco dłużej. Ta najistotniejsza ze względu na układ swingowy w tym ujęciu czasowym znajduje się w okolicy 11860. Wydaje się zatem, że choć trend wzrostowy trwa w najlepsze to szukanie pozycji L w czymś co jest inne niż „scalping” jest obarczone znacznym ryzykiem. W moim założeniu już dzisiaj możemy zmieniać kierunek choć trzbea brać pod uwagę krótszy tydzień i świeta a co za tym idzie, dziwne zachowania rynku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakMariuszwwl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

gratuluje Panu celnej analizy na wig20. Pozdrawiam