Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 03.04.2019

Wtorek zaskoczył mnie osobiście siłą wzrostu na indeksie WIG 20 . Tak jak wzrost na indeksie DAX nie był czymś „dziwnym”, jakby nie było tak wyglądało główne założenie, tak już 1.3% wzrostu na WIG 20 sprawiło niespodziankę. 

Indeks WIG 20

Duża biała świeca z wyraźnym górnym cieniem wskazującym na strefę oporu, biorąc pod uwagę wcześniejsze zachowanie indeksu, to dla mnie ostrzeżenie o wyczerpaniu potencjału wzrostu, który mimo wszystko będzie raczej tylko korektą po spadku z 2421 i częścią większej korekty w trendzie wzrostowym. Dzisiaj możemy jeszcze poprawić wczorajszy wynik ale wydaje mnie się, że będzie to coś w rodzaju zakończenia. Nie wiem mogę się oczywiście mylić ale patrząc na wykresy najważniejszych spółek z indeksu trudno jest znaleźć wsparcie dla dalszych wzrostów i co ważniejsze na kontynuowanie trendu wzrostowego rozpoczętego w październiku bez zaliczenia większej korekty niż ta jaka miała miejsce do tej pory. Oczywiście rynek może zrobić wszystko i nawet wyjść nad 2421 ale dla mnie to nie jest to i spokojnie czekam na realizację większej korekty spadkowej. Jak się mylę i będzie nowy szczyt to po prostu będzie to szczyt „bez mojego udziału”.

Pierwsze ostrzeżenie na wykresie intra (tu 4h) już padło Wyraźne cofnięcie po osiągnięciu 61.8% to oczywiście nie jest jeszcze jednoznaczny sygnał ale wydaje się, że nawet w przypadku próby kontynuacji wzrostu na dzisiejszej sesji , kontrakty zakończą ewentualny wzrost w rejonie zbliżonym do 2400. Z całą pewnością na mniejszych interwałach będę wypatrywał oznak zmiany kierunku właśnie w tych okolicach i przy zrealizowaniu takiego scenariusza , zajmował pozycję z perspektywą co najmniej okolic 2320 a czas pokaże czy nie przełoży się to na coś wyraźnie większego.

Indeks DAX

Kolejna biała świeca na wykresie dziennym i zgodnie z podstawowym założeniem DAX idzie na nowy szczyt. Nie zmieni to jednoznacznie sytuacji w średnim terminie bo tu musiałby nastąpić silny ruch wybijający i przebijający strefę oporu rozciągniętą na przestrzeni 11800-11950. Mimo wszystko to wydaje się dość trudnym zadaniem. Jednak dopóki trend wzrostowy na dziennym trwa dopóty szansa jest.

Jak widać na wykresie intra na DAX znaleźliśmy się tuz pod poziomem szczytu i trudno jest sobie wyobrazić aby nie został on dzisiaj wybity i tym samym aby cena nie podążała w kierunku 11850. Okolice 11850-11870 będą najprawdopodobniej tymi , które wywołają reakcję podażową na nieco większą skalę a od tego gdzie ewentualnie podaż zepchnie cenę w pierwszym ataku będzie można określić czy to tylko korekta czy zmiana kierunku na tym interwale. Swingowo , niedźwiedź musi zepchnąć cenę poniżej 11640 aby móc myśleć o korekcie czy nawet powrocie do średnioterminowego trendu spadkowego. Wszystko co mniejsze będzie służyło bykom do szukania kolejnych okazji na L.

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakMarekŁiktor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łiktor
Gość
Łiktor

7543 S na Nasdaq 100 ; Sl 7575 . TP przynajmniej dotknięcie luki.

Marek
Gość
Marek

Ładnie rośnie wszystko, dax przeszedł już wspomniany opór, wig20 już zagląda pod szczyt.
Mam wrażenie, że nadbiją szczyt na wigu i dopiero wtedy korekta.
Niemniej jednak patrząc na ilość białych świeczek na dax mam wrażenie, ze dzień korekty jest bardzo blisko.
Jakie jest twoje zdanie?