Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 20.03.2019

Wtorek był dniem podczas którego indeks WIG 20 zyskał 0.28% natomiast indeks DAX wzrósł o 1.13%. Końcowe godziny notowań na obu rynkach przyniosły cofnięcie indeksów i w efekcie , zwłaszcza na naszym WIG 20 mamy zagrożenia.

Indeks WIG 20

Pin bar na strefie oporu , mimo koloru białego , jest ostrzeżeniem przed zmiana kierunku. Brak wybicia szczytu na 2376 jak i umiejscowienie wczorajszej świecy na zakresie OB wzmacnia to zagrożenie do czegoś więcej niż tylko korekta ostatniego swingu wzrostowego. Jeśli popyt nie zdoła zanegować wczorajszej świecy a tym samym trzech ostatnich górnych cieni to zmiana kierunku w tym miejscu przywraca poziomy 2250 i 2220 jako docelowe. Jakby nie patrzeć od strony trendu swingowego jesteśmy w spadkach a wczorajsza świeca zdaje się być wstępnym sygnałem do kontynuacji tegoż trendu. Co prawda można byłoby mieć nadzieję w takim przypadku że byki zdołają powstrzymać spadki w okolicach 2320 ale jest to znacznie mniej prawdopodobne. Zatem jeśli dzisiaj potwierdzony zostanie wczorajszy sygnał to niedźwiedź stanie znowu na czele jednak gdyby wczorajszy „sygnał” został zanegowany a cena zdołałaby wyjść nad 2376 to oznaczałoby , iż byki nie oddają swego pola i wówczas nawet zmiana kierunku byłaby czymś co można rozpatrywać jako korekta w kierunku 2320. Trzeba powiedzieć sobie jasno , ze bez względu na rozstrzygnięcia i tak kierunek północny jest raczej na wyczerpaniu i wchodzenie w transakcje wzrostowe tym samym nie mają raczej większego sensu.

Na wykresie intra kontraktów , trend wzrostowy w ujęciu intra nie został w żaden sposób złamany. Zatrzymanie na strefie wsparcia pozwala jeszcze wyjść bykom z obecnej sytuacji jako wygrani. Jednak ważnym będzie to w jaki sposób rozpoczniemy dzisiejszą sesję. Jeśli w reakcji na spadki za oceanem powstanie luka w dół i wsparcie pęknie to będziemy mieli pierwsze oznaki zmiany trendu i sytuacja stanie się zupełnie inna a najbardziej prawdopodobnym poziomem w kierunku którego mogłaby podążać cena stanie się okolica 2320.

Indeks DAX

Na DAX mamy dojście do strefy oporu dość dużą białą świecą z delikatnym górnym cieniem. Znajdujemy się zatem w obszarze, który z racji swoich „mocy oporowych” powinien wywołać co najmniej cofnięcie a ze względu na obraz średnioterminowy może to być rejon zakończenia wzrostu i powrotu do dużego trendu spadkowego. Zatem przy braku zdecydowanej formacji świecowej odwracającej trudno jest obecnie podejmować jakieś zdecydowane kroki w którąkolwiek stronę. Pierwszym wsparciem , którego przełamanie da podstawy aby brać pod uwagę zmianę trendu w tym interwale czasowym są okolice 11400 a w ogóle pierwsza strefa wsparcia to rejon 11650-11700.

Na wykresie intra po całodziennym niemal wzroście, godziny popołudniowe przyniosły nam spadek, który na obecną chwilę jest tylko i wyłącznie małą korektą. Na zakresie OB powstało Objęcie hossy co oznacza że gra w górę dalej jest aktualna. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, ze przy powstrzymaniu wzrostu na poziomie 11725 lub nieco wyżej tj. 11760 może dojść do ruchu spadkowego który wybije 11650 i dalej 11620 a to będzie już wskazaniem na wejście w trend spadkowy nie tylko w ujęciu Dt  ale i swingowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o