Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.03.2019

Wczorajszy dzień oba omawiane indeksy rozpoczęły od wysokich otwarć lukami. Jednak koniec notowań był już różny. Indeks WIG 20 spadł w trakcie sesji do poziomów zamknięcia dnia poprzedniego ale odbił i powrócił w okolice otwarcia. To pozwoliło na zaliczenie wzrostu indeksu o 0.43%. DAX natomiast, po wysokim otwarciu zamknął lukę w trakcie sesji i zakończył dzień w okolicach minimów co dało wynik -0.17%.

Indeks WIG 20

Mimo wyższego otwarcia , nie udało się wybić strefy oporu , która ponownie zepchnęła cenę w dół jednak podaż nie zdołała jej na dole zatrzymać. W efekcie mamy małą świecę koloru czarnego i dwukrotnie większy dolny cień niż górny. Biorąc pod uwagę fakt rolowania wygasającej serii kontraktów , takich wahań cenowych możemy mieć w tym tygodniu więcej. Jednak wydaje się, iż mimo wszystko będzie kolejny atak na strefę oporu i indeks zdoła ją tym razem wybić.

Na wykresie intra po otwarciu dnia na strefie oporu mieliśmy spadek , który wyczerpał znamiona korekty. Ponowne odbicie w formacji odwracającej od strefy wsparcia pozwala zakładać, iż dzisiaj będzie kolejny impuls wzrostowy który tym razem powinien wybić strefę oporu. Zwrócę uwagę na fakt, iż pierwszy ruch wzrostowy wybił ostatni potwierdzony szczyt w spadku od 2339 a wczorajsze otwarcie pozwoliło osiągnąć przez kontrakty wyższy poziom niż impuls pierwszego ruchu wzrostowego. Ewentualne wybicie strefy oporu powinno wiązać się również z wybiciem linii trendu a w efekcie powinno zaprowadzić kontrakty co najmniej w okolice 2330. Jednak zwrócę uwagę na układ w jakim mamy obie ostatnie korekty i szczyty ruchów wzrostowych. Taki układ statystycznie daje silny ruch jeśli dochodzi do wybicia szczytów a to mogłoby się przełożyć na wybicie wspomnianego 2339 i otwarcie drogi do poziomu szczytu w okolice 2380. Przyznam, że to jest mój podstawowy scenariusz.

Indeks DAX

Na DAX po wysokim otwarciu na dolnym ograniczeniu strefy oporu powstała czarna świeca której zamknięcie wypadło tuz pod zamknięciem z dnia poprzedniego a na jej dole powstał jeszcze mały cień. Zatem układ dwóch ostatnich świec sugeruje dalszy ruch wzrostowy ale wymaga on potwierdzenia. Negatywnym wariantem dla byków byłoby dalsze zejście i zamknięcie poniżej świecy z poniedziałku. Wówczas należałoby spodziewać się ataku na strefę wsparcia na ok. 11400.

 

Silny spadek który rozpoczął się dość szybko po wysokim otwarciu i ustanowieniu nowego szczytu doszedł do poziomu strefy na ok. 11495. Tu pokazały się wyraźne dolne cienie co może wskazywać na tworzenie się układu harmonicznego .  Jakby nie patrzeć to ostatni swing wzrostowy wybił nowy szczyt i obecny spadek jest na tę chwile korektą która właśnie w przypadku zakończenia w rejonie 11490 byłaby dobrym momentem do kupna. Oczywiście możliwe jest jeszcze zejście w okolice 11475. Wczoraj pisałem, ze w przypadku wybicia 11580 powinna nastąpić korekta i ta zagościła na rynku dając teraz podstawy do utworzenia układu harmonicznego. Sytuacja ulegnie zmianie jeśli cena nie zatrzyma się , nie wybije w górę 11542 a spadnie wybijając poziom dołka na 11459.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MurgrabiaTom'asbibi34........ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Murgrabia
Gość
Murgrabia

„ciężko się rozmawia z kimś kto nie zna AT…” @Tom’as no nieładnie, walisz do mnie z grubej rury, ale zapewne to łatwiejsze, niż ustosunkowanie sie do moich merytorycznych uwag do Twojego wykresu. Wydawało mi się, że już o tym rozmawialiśmy w temacie o formacjach harmonicznych tutaj: https://dariuszbartlomiejczak.pl/2019/01/30/analiza-indeksu-wig-20-indeksu-dax-sesja-30-01-2019/ Podałem tam kilka nazwisk, teraz dopiero dotarło do mnie, zrozumiałem że ich zapewne nie znasz i stąd ten Twój cytowany teskt. Ale ok, nieważne, wróćmy do meritum. Wczoraj podałeś kolejny wykres, nagle zmniejszyłeś interwał, sprytnie. Ja jednak dalej czekam aż odpowiesz na moje pytania do tego wykresu: Policzyłem, pytam już o to czwarty… Czytaj więcej »

Tom'as
Gość
Tom'as

Nie wiem do czego ja się mam ustosunkować …. na dziennym mamy zrealizowany zasięg kanału spadkowego …. na tygodniowym mamy reakcję na górne ograniczenie kanału który też ci wyrysowałem… Dodatkowo na dziennym utworzył się podwójny szczyt który jest również formacją odwracającą trend więc może być jeszcze raz testowany kanał (ten z dziennego) na którym może znów utworzyć się sygnał do kupna ….. sorry ale piszę to z przekonaniem że i tak to nic nie da
pozdro

Murgrabia
Gość
Murgrabia

I znowu odpowiedź nie na temat, więc to oczywiste że logicznie „i tak to nic da”, ale ok, jak mówiłem piąty raz nie będe już prosił i pisze to „z przekonaniem”, że nie odpowiadasz celowo, bo sorry ale trudno mi uwierzyć że nie widzisz i nie rozumiesz moich pytań.

bibi34........
Gość
bibi34........

Nie rozumiem was po co te przepychanki,AT działa ,fale działają tylko trzeba to umiejętnie stosować.Wszystkich pojęć matką,czy ojcem jest teoria fal,połączcie to wszystko ,formacje harmoniczne działają,jedne są do fal 2 ,drugie są do fal końcowych.
Jeden i drugi ma racje ,zależy w którym momencie jest rynek…..i na jakim interwale.