Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 12.03.2019

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, która nie przyniosła jakiś efektownych zmian ale oba z omawianych indeksów tzn indeks WIG 20 i indeks DAX zakończyły ją „na plusie”. Co prawda ten „plus” w naszym wydaniu był naprawdę bardzo symboliczny bo wyniósł zaledwie 0.05% ale już 0.75% na DAX ma swoja wagę.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym po Pin barze na wzrost w piątek mamy po wczorajszej sesji Pin bara sugerującego ruch w drugą stronę. Innymi słowy, w dalszym ciągu wisi w powietrzu zagrożenie dla byków w postaci kolejnego ataku na 2300 i ustanowieniu kolejnych niższych dołków obecnej korekty spadkowej. Jednak mimo przeciwstawnych formacji , na dzisiejszą sesję więcej szans jest dla byków ot chociażby na pierwsze godziny notowań. Dlaczego? Wynika to z wykresu intra.

Wczorajszy początek sesji spowodował moim zdaniem powstanie impulsu wzrostowego zakończonego Pin barem z maksimum na 2319 a więc po dotknięciu strefy oporu (pierwszy element wskazujący na duże prawdopodobieństwo kolejnego ataku na strefę). Następnie niemal przez cała pozostałą część sesji mieliśmy powolne osuwanie się ceny w układzie korekty prostej z fala B w postaci korekty pędzącej 1:1. Cena tym sposobem spadła idealnie do strefy „na Koronę” gdzie pojawiający się popyt wygenerował dość wyraźne odznaki odbicia. Ten cały układ dnia daje własnie moim zdaniem przewagę na dobre otwarcie i ruch w kierunku zdecydowanego wybicia 2319. „Zdecydowane wybicie” powinno dosięgnąć co najmniej poziomów ok. 2325-2330. Do realizacji tego , na dobry początek, potrzeba wybicia poziomu 2307 (mowa o serii marcowej). W dalszej perspektywie , to czy będziemy mieli tylko korektę wzrostową czy jednak faktyczną szansę na zakończenie korekty spadkowej z ujęcia D1 zależeć będzie od zaangażowania byków i ich osiągnięcia, w świetle poziomu 2339.

Indeks DAX

Na DAX po odbiciu od strefy wsparcia jakie miało miejsce w piątek, wczoraj cena kontynuowała wzrost tworząc białą świecę. Tym samym podstawowym kierunkiem i celem jest nowy szczyt trendu w tym interwale czasowym (dziennym) co najmniej w okolicy 11800.

Na wykresie intra kontraktów na DAX doszliśmy do oporu związanego z strefa cenową jak i linią trendu. Jednak układ świec jaki towarzyszy wzrostowi , moim zdaniem , nie wyczerpał potencjału wzrostowego i po ewentualnej korekcie , która raczej nie powinna być głęboka i nie powinna zejść poniżej 11580, powinien być kontynuowany ruch wzrostowy. Celem jest nowy szczyt czyli wybicie 11676.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 12.03.2019

 1. @Tom’as ale ja z niczego nie drwię. Po prostu nie zgadzam się z AT i ją krytykuje podając konkretne argumenty, a nie wykrzykniki. Chyba mogę krytykować, co? Dobra merytoryczna krytyka jest podobno ok. Dodatkowo staram się używać jej kontrariańsko i tyle, więc po co te nerwy?

  Co do Twojej formacji, to nie wiem co ona niby „pokazała”, bo przecież ona jeszcze nie wybiła nawet samej siebie 🙂
  Zamknięcie dalej jest poniżej niej, a zgodnie z książką powinna ponieść wykres na co najmniej 4,00. Tak jak mówiłem wcześniej, jesli cena tam dojdzie jako pierwszy Ci tutaj pogratuluje, ale jak na razie ta formacja jeszcze nic nie zdziałała. Szkoda, że nie chcesz się odnieść merytorycznie do moich dwóch zastrzeżeń do Twojej formacji, które poddałem wczoraj, bo wg mnie ona nie spełnia przez to podstawowych książkowych warunków. Liczyłem na ciekawą dyskusje o tym z Tobą i Gospodarzem, a tak to znowu się tylko złościsz na mnie, że nie uznaje AT.
  Co do tego: „kisisz kapitał w tym boczniaku” – to nawet nie wiem jak to skomentować. Znasz jakiś inny sposób zajmowania i utrzymywania pozycji bez „kiszenia kapitału”? A jak Ty grasz na interwale godzinowym to już nic nie kisisz? Ciekawe? Chyba znowu problem z interwałem.

  @Gospodarzu czy mogę prosić o małe przypomnienie? Nic nie drwie, poważnie pytam.
  „…okazuje się że ja miałem całkowitą rację, Tomas miał racje… „.

  1. Trochę mnie osłabiłeś tym ostatnim pytaniem ale oczywiście odpowiem. Chodzi o fakt że wskazywałem na szczyt a konkretniej odnosiłem się do indeksu dolarowego i wskazywałem nowy szczyt z zachowaniem uwagi na 97 , Tomas w swoich komentarzach sugerował wzrost dokładnie na parze USDPLN i to stało się faktem czyli miał racje.

 2. Ależ ja się wcale nie denerwuję i już pisałem że cały czas gram edka na short i to do tego stopnia że mój broker próbował mnie z tych pozycji wydymać ale je znów odebrałem(zresztą mam już trzech 🙂 )
  nie chcę się tu rozpisywać nad strategią ale ogólnie chodzi o to aby wejść z jak najmniejszym stosunkiem zysku do ryzyka tak aby zyskowne sygnały rekompensowały te stratne i pomnażały kapitał:
  https://www.bankfotek.pl/view/2133879
  i tak na PLNusd sygnałem kupna była świeca pinbar w dole kanału który Ci rysowałem i biorąc tam pozycje long (SL pod świeczką) to już masz bardzo duży stosunek Zysk/Ryzyko.
  Oczywiście jest ryzyko że będą jeszcze raz testować lub że szczyty powstrzymają popyt i z reguły ja zamykam część pozycji na oporach ale to też kwestia strategi.
  Nie wiem ale ja inaczej nie potrafię analizować rynku
  pozdro

  1. Ale to jest odpowiedź na drugie pytanie, którego jeszcze nie zadałem, ale….:-)
   Tom’as sorry za ten mały żarcik, ale po prostu musiałem 🙂
   Czy mógłbyś się jednak ustosunkować do mojego wpisu z 12:01?

   1. ciężko się rozmawia z kimś kto nie zna AT i mówi że nie działa ale spróbuję :
    otóż cały zasięg wybicia z kanału został zrealizowany i wyrysowałem wszystko specjalnie dla Ciebie :
    https://www.bankfotek.pl/view/2133884
    i jeśli wziąłbyś pozycje BUY po utworzeniu się pin bara na dole kanału nawet po jego cenie maksymalnej (bo na drugi dzień był testowany w prawie 50%) z SL-em pod nim to twój stosunek Zysku do ryzyka byłby 5:1 🙂

 3. Dziękuje za odpowiedź, chociaż jak dobrze pamiętam, to w weekendowej faktycznie na początku mówiłeś o ruchu na nowe szczyty, ale potem nagle „asekuracyjnie” o tym 97, możliwości jakiejś korekty abc i że jednak może być też ruch na nowe dołki. Więc taka prognoza (albo wzrośnie albo spadnie) pod względem logicznym zawsze będzie trafna, czyli gdyby jednak spadło, to teraz też byś miał „całkowitą rację”.

  1. To jest Twoje błędne tłumaczenie tego co mówiłem. Mówiłem wyraźnie nowy szczyt a ostrożność trzeba zachować na 97 bo jeśli tam dojdzie do zwrotu ceny to mamy korektę abc i możliwe wybicie dołka. Zawsze staram się wskazywać co pokazuje wykres i jak to wykorzystać ale zwracam uwagę na zagrożenia i możliwości zmiany scenariusza. Po prostu nie jestem jasnowidzem i nie mam szklanej kuli więc nie mam nigdy pewności co będzie grane.To jest zupełnie coś innego od tego co Ty starasz się teraz tu wmówić mi.

   1. No tak, przecież to samo napisałem – prognozujesz nowy szczyt, ale i możliwość wybicia dołka. Więc pod względem logicznym Twoja prognoza zawsze się spełni, ponieważ zakłada dwa przeciwne scenariusze – czyli w każdym z nich miałbyś racje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *