Analiza weekendowa 04-08.03.2019.

Zapraszam do obejrzenia „weekendowej”. Dzisiaj w części dotyczącej rynku walutowego, oprócz walut jest także złoto i miedź. Zwłaszcza ten drugi metal może wspomóc zapatrywania na KGHM. Zachęcam zatem do obejrzenia wszystkich części weekendowej. 

 1. Indeksy giełdowe:

2. Spółki z indeksu WIG 20:

3. Rynek walutowy:

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Analiza weekendowa 04-08.03.2019.

 1. Witam Panie Darku,
  na wstępie dziękuje za weekendową (w niedziele nigdy nie mogę się doczekać godziny 12-stej). Nurtuje mnie jedna kwestia: czy w swoim tradingu kieruje się Pan wyłącznie wykresem czy zwraca Pan też uwagę (nawet w najmniejszym stopniu) na informacje płynące z naszego rynku (np wpływ PPK na wig20 i wig 40) oraz z zewnątrz (np. Brexit, Trump itp.)
  Pozdrawiam

  1. Bardzo dawno temu mój mentor giełdowy zapytał mnie czy mam kogoś w strefach rządowych, czy mam kogoś na stanowiskach dyrektorskich w spółkach giełdowych, czy mam kogoś na wysokich stanowiskach w finansach. Moja odpowiedź brzmiała NIE. Odpowiedział mi wówczas , zapomnij o fundamentach bo to co Ty się dowiesz to zazwyczaj historia a giełda wyprzedza fakty a nie jest wynikiem faktów. Zatem nie mam szans podejmować trafnych i dobrych decyzji na tej bazie. I od tej pory interesuje mnie tylko wykres ceny i obroty ponieważ to zawsze powie co się szykuje. Inną kwestia jest że nie zawsze dobrze go odczytamy ale śladów na wykresie nie da się zakamuflować.

    1. No niestety nie mogę tego do końca powiedzieć, nie mam przekonania, że mógłbym podać nazwisko. Mogę tylko powiedzieć że był to Pan Paweł.

 2. @Tom’as
  https://charts.mql5.com/20/638/usdpln-w1-x-trade-brokers.png
  I po co te wykrzykniki. Czyżbyś znowu był „podekscytowany”? Żeby nie wyszło jak ostatnio 🙂
  Podtrzymuje, że na tej parze na interwale kwartalnym, miesięcznym i tygodniowym trwa dystrybucja. W czwartek na Konferencji cały ten wzrost także został wykorzystany przez podaż. Po to była potrzebna ta pułapka na indeksie dolara, którą opisałem wcześniej.

  Co do Twojego wykresu – ja tam cały czas widzę konsolidacje, nic się nie zmieniło. Ty widzisz jakiś trend i ok, niech tak zostanie, właśnie o to chodzi rozrgrywającemu, bo przecież inaczej nie byłoby chętnych na jego shorty. Jeśli chodzi o formację kontynuacji trendu, którą narysowałeś (choć powtarzam, ja tam żadnego trendu nie widzę), to zwróć uwagę na obrót – jest bardzo niski na wyjściu z tej formacji, a bardzo wysoki później, ciekawe co? Sprawdziłem u trzech brokerów, a poniżej wykres z Oandy, nie wiem jak u Ciebie w XTB. Ciekawe co na to inni i sam Gospodarz?
  https://bankfotek.pl/view/2133847
  Jednak jak mówią mądre książki zasięg ruchu z tej formacji wychodzi na co najmniej 4,00. Więc jeśli cena tam dojdzie, to sam Ci tutaj pogratuluje, naprawdę, nawet z dwoma wykrzyknikami 🙂
  Jeśli mogę tylko coś jeszcze dodać, to raczej nie mieszałbym formacji AT z fazami rynku. Drobni mają AT, a gruby tworzy fazy rynku. Akumulacje lub dystrybucje robi duży gracz a nie drobni, my próbujemy się tylko pod niego podłączyć, więc jeśli gruby miałby tam robić reakumulacje i to z wykrzyknikiem, to na pewno nie pod formacje AT i inne takie.

  @Gospodarzu znowu zostałem wspomniany w weekendowej, ale to troche nieładnie przypisywać mi słowa, których nie wypowiedziałem. Otóż, jeśli chodzi o moją „kontrariańską” wypowiedź z 5 marca, to nigdzie nie pisałem tam o „spadkach”. Pisałem natomiast o „redystrybucji”, a to nie to samo. Ja wiem, że słowo dystrybucja, redystrybucja kojarzy się ze spadkami. Czytający nas zapewne oczekują precyzyjnego sygnału po jakiej cenie otworzyć pozycje, a może i nawet o której godzinie, tak aby od razu zaczął sie ruch. Ale tak prosto to nie ma. IMO dsytrybucja trwa tutaj od kilku miesięcy na wyższych interwałach, a spadki nastapią dopiero wtedy, gdy się ona zakończy. Na niższych interwałach może być jeszcze wiele takich wzrostów, wybić i pułapek – wszystkie będą wykorzystane przez podaż. Może nawet zrobią to co wspominałem o końcówce dystrybucji 2016. Tak to widzę i oczywiście mogę się mylić, ale na to gram i trzymam dalej swoje pozycje.

  1. @Murgrabia jedno jest pewne , że ten kto korzysta z twoich dystrybucji ma straty albo w ogóle nie gra bo czeka na odpowiedni moment tak jak Ty , bo rozumiem że czekasz. Natomiast ja wyraźnie wskazywałem na wzrost a Ty napisałeś że „kontrariańsko” do mojej wypowiedzi wiesz jaki będzie kierunek w świetle redystrybucji. Jednak nie o to mi chodzi. Dla mnie liczy się że grając pod to co ja widzę mam plusy i Tomas raczej też a kierując się dystrybucjami ….?

   1. @Gospodarzu straty lub zyski to się ma w momencie zamknięcia pozycji. Wcześniej to jest tylko strach albo nadzieja 🙂

    Problem jest taki, że zarówno Ty jak i Tom’as usilnie nie chcecie przyjąć do wiadomości, że gram na interwale miesięcznym, więc do jakiejkolwiek oceny moich pozycji pasowałoby poczekać przynajmniej kilka świec na tym interwale, prawda? To tak jakby pozycje graną na interwale godzinowym oceniać już po kilku świecach pięciominutowych. To samo z zagrywaniem na moje „dystrybucje” – już kilka razy mówiłem, że ja tak nie gram na niskich interwałach, ponieważ takie małe dystrybucje są tylko etapami tej głównej, na wyższym interwale. Więc jeśli ktoś chce grać na moje „dystrybucje” na niskich interwałach, to faktycznie nic nie ugra (nie sądziłem że jest to odbierane przez niektórych jako sygnały do zajęcia pozycji). Na miesięcznym uważam, że tak. Nie wiem jak to już prościej wytłumaczyć.
    I także nic nie pisałem o „kierunku w świetle redystrybucji”. W świetle dystrybucji na wyższym interwale tak, i to wcześniej.
    Reasumując otworzyłem pozycje na początku stycznia, nic z nimi nie robie, cały czas siedzę na d…i czekam na spadki na tym interwale co najmniej na 3,30.
    No i chyba muszę wstawiać tutaj wykres raz na miesiąc, bo inaczej ciężko się będzie porozumieć 🙂

    1. No i widzisz to jest konkret. Skoro grasz na interwał miesięczny to jakim cudem to co piszesz ma mieć znaczenie dla tych co grają na znacznie niższych interwałach. Większość nieporozumień na blogu wynika właśnie z takiego podejścia. Moje analizy i komentarze nie są kierowane na tak duże interwały i dlatego porównywanie Twoich wpisów z tym co ja mówię w weekendowej albo pisze w komentarzach dziennych ni ma sensu. I jeśli przy takim podejściu porównasz wszystko to okazuje się że ja miałem całkowitą rację , Tomas miał racje a Ty może będziesz miał rację bo jeszcze nie czas na stwierdzenie tego w jakikolwiek sposób. 🙂

  1. Parę minut…. parę godzin …. parę dni , że też Tobie takie bzdurne pisanie się nie znudzi. Najwyraźniej nie masz czucia co do DAX

 3. Dobry wieczór , Darek w tym przypadku formacja którą pokazuje bibi34 nie koniecznie musi być bzdurą , oczywiście nie musi zagrać ( na razie brak wskazań )

  1. Tu nawet nie chodzi o jego formacje ale te teksty za 5 min ,,,, itd to pusty śmiech. Jak on pojawia się tu i wskazuje na spadki indeksu DAX to ostatnio niemal w ciemno można zarz grać Longi. Przecież ten człowiek chyba wcale nie patrzy na wykresy z wyższych interwałów. DAX nie dołka i w związku z tym ma otwarta drogę na nowy szczyt a szukanie na siłę zmian kierunku kończy się zazwyczaj tak samo.

 4. Drogi Murgrabio ! 🙂 napisałem Ci to tak dlatego że drwisz sobie z analizy technicznej a ona pokazała już swoje bo formacja wybiła nowy szczyt . I moim zdaniem właśnie wykres miesięczny Indexu dolara pokazuje że dolar może jeszcze sporo rosnąć … ja ciągle obstawiam minimum 100
  https://www.bankfotek.pl/view/2133866
  Ja widzę że Ty próbujesz wymyślić jeszcze raz koło albo błędnie rozumujesz AT. Ona nie tylko służy do próby wyznaczenia kierunku ruchu ceny ale także do wyznaczenia miejsc w których możemy zaryzykować wejście w rynek ale przede wszystkim do określenia potencjalnego ryzyka.
  I tak zamiast siedzieć sobie z boku kisisz kapitał w tym boczniaku bądź co bądź ale ciągle wzrostowym .
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *