Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 08.03.2019

Za nami sesja, podczas której indeks WIG 20 stracił na wartości -0.8% a indeks DAX oddał -0.6%. Zatem doczekaliśmy się wreszcie wybicia wsparcia na WIG 20 co pozwala na konkretniejszy komentarz.

Indeks WIG 20

Czarna świeca , która wczoraj wybiła strefę wsparcia powstała przy mniejszym obrocie niż obroty z poprzednich dni. To moim zdaniem akurat nie jest dobra informacja dla niedźwiedzi myślących o potężnych spadkach. Mimo wszystko jednak wybicie jest i teraz kilka kwestii wskazuje na kontynuację ruchu w kierunku poziomu 2250-2270 . Jest co prawda po drodze obszar 2300 , który mógłby powstrzymać spadek ale wydaje się , ze nie zdoła tego uczynić. Obecnie wybite minima na niemal takim samym poziomie tj. 2314 stanowią opór. Ewentualne cofnięcie w te okolice powinno uaktywnić większą podaż. Wspomniany wcześniej obrót jaki towarzyszył wczorajszym notowaniom pozwala na założenie, iż docelowo niedźwiedzie nie dadzą rady wybić 2250 i dalej 2200. Jednak pamiętajmy, ze cały ruch wzrostowy od października 2018 doszedł do wyznaczonych okolic 2430 i mógł jak najbardziej zrealizować pełną korektę spadku od poziomów szczytu z stycznia 2018. Innymi słowy trzeba brać pod uwagę , że w długim terminie mogła zakończyć się tzw.fala b i obecnie rozpoczyna się fala c korekty całego wzrostu od 2016 do 2018. Jednak taka możliwość nabierze wartości dopiero po wybiciu 2220.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 doszło wreszcie do wybicia strefy wsparcia a sposób w jaki została ona wybita niemal gwarantuje to że powrót nad strefę jest teraz prawie niemożliwy. Innymi słowy ewentualne zakusy na zanegowanie wybicia powinny stanowić dobre okazje do podłączenia się pod trend spadkowy, który w tym ruchu powinien zejść do okolic 2280.

Indeks DAX

Na indeksie DAX mieliśmy wczoraj również spadek jednak tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Po pierwsze widać brak zdecydowania co do kierunku na co wskazują wyraźne cienie po obu stronach czarnego korpusu. Tu widać, że byki starają się bronić trendu wzrostowego i można przyjąć , ze dopóki cena indeksu nie wybije 11416 dopóty ta sztuka się udaje. Z drugiej strony musimy pamiętać, że w długim terminie cały czas mamy do czynienia tylko z korektą, której obecny szczyt wypadł w dużej bliskości OB i za chwilę powrót do trendu spadkowego w dużym interwale może stać się rzeczywistością.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy trend spadkowy . Cena wybiła strefę wsparcia na ok. 11520 i następnie zretestowała ją od dołu. Tym samym otrzymaliśmy informację od rynku, ze najmniejszy dalszy wymiar kary dla byków to okolice 11427. I tak naprawdę to są okolice gdzie byki będą miały ostatnia szansę aby nie dopuścić do pierwszej odsłony zmiany trendu w wymiarze dziennym a takie coś będzie miało miejsce gdy cena spadnie poniżej ok. 11396.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Ja tylko chciałem wrzucić wykres dla Murgrabiego Pln-a bo Index dollara sam ładnie rozpracował ostatnio 🙂
comment image
pozdrawiam