Komentarz przed sesją 21.12.2016

Na wczorajszej sesji doszło do kontynuacji wzrostu z dnia poprzedniego. Ważna świeca na wykresie dziennym została potwierdzona a sam indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.82% i zakończył dzień na poziomie 1940. Można się zastanawiać jak długo jeszcze ten wzrost potrwa, można szukać miejsc w których ten wzrost może się skończyć, tylko jaki to ma sens gdy od dłuższego czasu można spokojnie zarabiać na wzrostach?

wig20

Potwierdzenie Pin Bara kończącego korektę pędzącą 1:1 i wyjście na nowy szczyt to obraz po wczorajszej sesji na wykresie dziennym indeksu Wig 20. Tym samym rynek realizuje zapowiadany scenariusz i pnie się w górę w kierunku 1970 i dalej 2000. Patrząc na sam ruch wzrostowy ma się nieodparte wrażenie, że w obecnej chwili rynek może być w fazie fali 5 impulsu wzrostowego od dołka na 1718. Jednak taka ocena może co najwyżej powstrzymywać przed kolejnymi zakupami ale nie powinna skłaniać do sprzedaży. Wsparcie na strefie w okolicach 1870. Sam impuls o którym przed chwilą napisałem jest najprawdopodobniej częścią większego impulsu i tu można zakładać, że po ewentualnej korekcie rynek będzie miał jeszcze co najmniej jedną falę wzrostową. Zatem obecnie spoglądamy w okolice 1970 gdzie znajduje się nie tylko strefa oporu cenowego ale również skupisko zniesień a ok. 20 pkt wyżej wypada równość fal 1 i 5 w impulsie od dołka na 1718.

fw20intra

Wczorajsza sesja na kontraktach terminowych na Wig 20, spowodowała, że cena tego instrumentu wyszła również na nowe szczyty a po wybiciu strefy oporu rynek dokonał re-testu tej strefy w postaci Pin Bara. To powinno zapowiadać co najmniej próbę dalszej kontynuacji wzrostu. W przypadku zejścia poniżej 1940 można spodziewać się jakieś korekty w ujęciu DayTr. jednak „swingowo” byki są bezpieczne do strefy na 1880 choć tu już poziom 1890 może mieć duże znaczenie. Mimo wszystko jedyny słuszny kierunek jaki jawi się z dotychczasowego wykresu jest wzrostowy.

dax

Na DAX kolejny dzień dla byków. Tym razem indeks w cenach zamknięcia pokonał szczyt z początku grudnia 2015 i tym samym została otwarta droga do 11700. Oczywiście chociaż indeks DAX osiąga nowe szczyty to warto pamiętać o tym, że z każdym kolejnym dniem bez korekty rośnie ryzyko zmiany kierunku. To moim zdaniem nie pozwala na zajmowanie L w długim terminie a jedynie na ruchy swingowe z ujęcia 1H.

daxfutureintra

O rynku kontraktów na DAX w ujęciu 1H nie ma właściwie co pisać bo od dobrych kilku dni sytuacja przebiega tak samo, czyli nowy szczyt , drobna korekta do strefy z jej re- testem i dalsze wzrosty. Ryzyko wejścia w fazę głębszego spadku rośnie więc podejmowanie nowych „wyzwań” raczej w ujęciu DayTr.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11 Replies to “Komentarz przed sesją 21.12.2016

 1. Dzień dobry, pytanie z innej beczki. Czy mogliby Państwo podzielić się że mną informacją z jakich platform handlowych korzystają? Jestem głównie zainteresowany indeksami, głównie FW20, z jakąś przyzwoitą dźwignią np x100?

 2. Witam mój poziom notabene identyczny jak Seweryna 1955 został prawie dotknięty także odwracam wszystkie L na S TP na 1760 sl 1980. Wesołych świąt

   1. To jest nic innego jak przewidywania i choć dobrze jest mieć kilka scenariuszy to i tak na końcu liczy się reagowanie na to co faktycznie się kreśli. Może być korekta nieregularna, może być klin końcowy …

    1. Jako podfala v w fali c w 3… oznaczenie nieprofesjonalne ale może…? Zamknelismy się powyżej 1921 czyli końca podfali i.

 3. Już wielokrotnie skarciła mnie zbytnia pewność siebie… Giełda nie wybacza błędów, w szczególności gdy działasz na niej z dźwignią… 🙂

 4. Witam.
  Trudno coś dodać do komentarza ale na index-ie Dax widzę jeszcze jedno zagrożenie dla dalszych wzrostów : otóż obrót jaki się pojawił na świecy H1 – po którym wybicie szczytu jest dość mizerne jak na razie :
  http://fotodyl.pl/d9853004f2/
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *