Komentarz przed sesją 20.12.2016

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia. Po początkowym spadku indeksów, rynek wyhamował i odbił w górę co spowodowało zakończenie dnia wzrostem o 0.32% na indeksie Wig 20 i zamknięciu sesji na poziomie 1925. Tym samym, najprawdopodobniej, zostało zrealizowane podstawowe założenie omawiane w weekendowej. czyli wykończenie….

…. korekty pędzącej po której indeks powinien ponownie wznosić się w górę w okolice 2000 pkt.

wig20

Biały Pin Bar jaki powstał po wczorajszej sesji wskazuje na to, iż została zakończona korekta pędząca 1:1 i rynek jest już gotowy do dalszych wzrostów, które powinny doprowadzić w okolice szczytu z marca 2016 czyli w okolice poziomu 2000. Ten poziom jest oczywiście najsilniejszym z dotychczasowych stref oporu o czym  można się przekonać spoglądając na wykres w perspektywie ostatnich 7 lat. Strefa rozchodząca się w okolicach 2000 ma znaczenie w długiej perspektywie czasowej. Jeśli dołożymy do tego fakt, iż obecny ruch wzrostowy od dołka z 18.11 ma charakter impulsu, w którym mogliśmy zakończyć 4 fal to dojście w okolice 2000 może zostać wykorzystane przez podaż do rozpoczęcia większego cofnięcia.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów, dostrzegamy wybicie wewnętrznej strefy oporu która obecnie na poziomie ok. 1925 stanowi najbliższe wsparcie przy ewentualnym cofnięciu ceny. Cały czas również w tym wymiarze czasowym panuje trend wzrostowy i dlatego powinniśmy się spodziewać wyjścia na nowe szczyty. Cena po odbiciu od poziomu początku impulsu mniejszego stopnia powinna kierować się w stronę 1950, gdzie mamy zgrupowanie zniesień i gdzie rynek może natrafić na większą podaż. W tej chwili, z perspektywy wykresu 1H w ujęciu SwingTr. najważniejszą strefa wsparcia, bo faktycznie to właściwie tylko takie nas interesują, jest strefa na poziomie ok. 1880.

dax

Na rynku DAX kolejna sesja wzrostowa jednak indeks ten nie zdołał w dniu wczorajszym, wybić ceny maksymalnej szczytu z 30.11.2015. Oczywiście nie jest to żaden powód do tego aby uznać, że tego poziomu rynek nie wybije i zmienia swój kierunek ale cofnięcie w ramach korekty może tu nastąpić. Jednak nawet gdyby doszło do cofnięcia to dla nas istotnym jest poziom strefy wsparcia na ok. 11000. Brak korekty w dotychczasowym ruchu od wybicia 10800 stwarza sytuację, w której podejmowanie L staje się coraz bardziej ryzykowne ale dla tych którzy są już w pozycji, na tę chwilę nie ma najmniejszych powodów do tego aby z niej uciekać no chyba że takie są założenia tradingu. Sytuacja zmieniłaby się gdyby doszło do wybicia 11430. Wówczas retest tego poziomu od góry byłby wskazaniem za kolejnymi pozycjami na dalsze wzrosty. Przypomnę tylko, że wybicie wspomnianego poziomu powinno doprowadzić DAX do poziomu ok. 11700.

daxfutureintra

W ujęciu intra 1H nie ma również żadnych zagrożeń dla pozycji L , w dalszym ciągu wszystkie korekty jakie pojawiają się na tym interwale są dobrymi okazjami do zajmowania długich. W tym ujęciu czasowym, pierwszą istotną strefą wsparcia, której wybicie mogłoby zwiastować jakąś większą korektę jest strefa w okolicach 11350. Jak widać na wykresie jest to zarówno odpowiedni obszar cenowy jak i zasięg prowadzącej obecne wzrosty wielkość korekty czyli tzw. OB.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz przed sesją 20.12.2016

 1. Spóżnione lecz serdeczne życzenia Imieninowe : dużo zdrowia, spokoju ducha, spełnienia wszystkich marzeń ,w dalszym ciągu wspaniałych analiz , komentarzy i osobistego rosnącego w nieskończoność depo.

 2. W tej sytuacji którą widać na wykresach nie zamykam S na FW20. Dobiorę raz od góry jak dojdzie S po 1955 i będę trzymał do marca , zastopuję w rejonie 2000 ale to chyba w styczniu bo tam nic już raczej się nie wydarzy.

   1. Pani Ewo ja akurat kieruję się przede wszystkim wykresami indeksów, na waluty nie patrzę zbytnio i tak jak polecałem otwierać L i trzymać do Świąt na DAX tak teraz polecam otwierać S na FW20 i trzymać do marca . Mi niestety zabrakło dyscypliny w tym pierwszym przypadku. Ale te waluty to też jest jakaś wskazówka.

  1. Witam.
   Niewiarygodne – to znaczy że strategia z Dax-a bedzie zastosowana rownież na Fw20 , pozostaje mi tylko pogratulować pomysłowosci.
   Pozdro

 3. Witam Panie Dariuszu, wygląda że na DAX jesteśmy w trakcie retestu 11430, jak nisko Pana zdaniem możemy zejść zanim zaczniemy marsz w stronę 11700? Pozdrawiam.

 4. Gdybyś był fair Tom’as, zaznaczyłbyś też pozycje L na tym wykresie, zysk tam był trzy razy większy niż strata z S, które zaznaczyłeś, ale faktycznie można było nie grać na korekty , których nie było i trzymać L . Tu pełna zgoda nie wykorzystanie ruchu .

  1. Ja zrobiłem ten sam błąd tyle że na jenie – złapałem go prawie na samym dołku(po wyborach) i skasowałem pozycję po około 200 pkt . Później już było kilkukrotne łapanie szczytu – bo tyle poszło to musi być korekta – zamiast pilnowania OB , trendu i zysku to rosły tylko straty. To była dobra nauczka i nie gram już pod prąd 🙂 .
   Sorry za wykres ale to był najlepszy sposób żeby to pokazać – rzeczywiście mogłem dopisać że wcześniej wychwyciłes 2 duże pozycje za co przepraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *