Komentarz przed sesją 30.12.2015

Wczorajszy dzień przyniósł kolejny wzrost na indeksie WIG 20. Tym razem jego wartość wyniosła już solidne 0.91% i tym samym cena doszła do poziomu ….
.. 38.2% zniesienia ostatniego swingu spadkowego i równocześnie osiągnęła poziom mniejszego OB.

wig20

Po wczorajszej sesji powstała świeca z górnym cieniem pokazująca, iż podaż nie zasypia gruszek w popiele. Oczywiście w takim okresie i podczas takiego „dociskania ceny” trudno jest jednoznacznie twierdzić kiedy (i czy na pewno) zmieni ona kierunek i powróci do tego który obowiązywał przez znaczną część roku 2015. Ostatnie dni wzrostów przypominają swoim wyglądem klin co najlepiej widać na wykresach intra 1h. Zatem przejdźmy zaraz do takiego wykresu naszych kontraktów terminowych.

fw20intra

Po wczorajszej sesji, jeśli faktycznie gramy klina, wydaje się, iż oznaczenie z poprzedniej analizy mogło ulec zmianie i że dopiero wczoraj została wykończona fala 3 w klinie. Osobiście nie ma to dla mnie większego znaczenia ponieważ zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób taki klin potrafi „przeciągnąć” tradera i czekam na rozstrzygnięcie w postaci wybicia. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się wybicie dołem jednak warto zaczekać na to co faktycznie zrobi rynek.

dax

Wczorajsza sesja na DAX zanegowała formację Zasłony Ciemnej Chmury w której to zwracałem uwagę na jej stosunkowo mały rozmiar. Tym samym możemy mówić o układzie Rozstania co powinno przełożyć się na dalszy wzrost wartości tego indeksu. W takim wypadku warto wspomnieć, iż na poziomie ok. 11000 oprócz psychologicznej bariery oporu mamy strefę cenową i 61.8% zniesienia ostatniej fali spadkowej. Zwracam na to uwagę ponieważ na tym poziomie może dojść do kolejnej reakcji podaży a jej ewentualny przebieg i „moc” mogą nam wskazać czy aby na pewno za nami jest już cała korekta spadkowa. Ten poziom ma swoje znaczenie również w kontekście kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Jak pokazał wczorajszy dzień, układ harmoniczny wywołał reakcję ale tylko „na chwilę”. Ostatnie szczyty zostały wybite i trend wzrostowy na tym interwale trwa nadal. Do jego ewentualnej zmiany potrzebujemy teraz wybicia poziomu 10650 i dopóki tego nie ma patrzymy śmiało w górę. No może „śmiało” ale z uwagą. Dlaczego? No właśnie 10950 wydaje się być odpowiednikiem 11000 na indeksie i tu mamy bardzo ciekawe sprawy. Po pierwsze zniesienie 61.8% spadków. Po drugie układ Motyla i po trzecie strefa cenowa. To wszystko nakłada się w tak wąskim przedziale, że brak reakcji podaży na tym poziomie będzie dla mnie wielkim zaskoczeniem.
W tym interwale czasowym pierwszym ważnym sygnałem mogącym świadczyć o zmianie kierunku będzie zejście pod poziom ok. 10830 które świadczyłoby na korzyść pułapki na byki w postaci wybicia szczytu. Dopóki tego nie ma trend wzrostowy na tym interwale jest niezagrożony co nie zmienia faktu aby trzymać już rękę na pulsie z powodu miejsca na którym cena jest obecnie jak i bliskości poziomu o którym pisałem chwilę wcześniej.

To już ostatni komentarz w tym roku. Następny dopiero w 2016 i z tej okazji chciałbym wszystkim czytelnikom – inwestorom życzyć:

Szczęśliwego Nowego Roku 2016 , szampańskiej zabawy sylwestrowej a w tym nowym 2016 roku samych udanych inwestycji a już na pewno (bo z tym pierwszym się raczej nie uda) większych zysków od strat.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

35
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
kjmarcinandygibonPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bibi
Gość
bibi

Darku możliwe ze wcześniejsze oznaczenie klina było prawidłowe,według teorii jeżeli fale 4 przebije kanał (czyli klin w tym przypadku) to 5 też to zrobi.

Seweryn
Gość
Seweryn

Kliny są modelowe ale z drugiej strony z psychologicznego punktu widzenia skoro ciągnęli mozolnie tak długo to ostatnią sesję w roku też mogliby pociągnąć aby poprawić wyniki przed końcem roku. Tak prawdę mówiąc te kliny kończące to są dobre po wielomiesięcznych wzrostach gdzieś na szczytach, a tu ciągle jesteśmy w dole . Dobre otwarcie wskazuje na kontynuację wzrostu bez większej korekty, ale zobaczymy.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

A co wczoraj wskazywało na brak dalszego wzrostu, który mógłby być dopiero po większej korekcie? Bo według mnie nic się nie zmieniło i chętnie zapoznałbym się z Twoim spojrzeniem na to 🙂

Seweryn
Gość
Seweryn

Liczyłem, że będzie większy atak niedźwiedzi po dojściu do 1900 a tu nic, przynajmniej na razie . Jeśli korekta by wystąpiła teraz to obstawiałbym po niej dalszy wzrost, natomiast jeśli wzrost będzie kontynuowany bez korekty to według mnie po nim będzie od razu powrót do trendu spadkowego. Bardzo książkowo wyglądają te kliny, teraz jeszcze RGR na 15M i na pewno wiele osób będzie pod to grać S Ja zakładam, że to nie jest jeszcze koniec wzrostów, a czy w międzyczasie będzie korekta to może już dziś się przekonamy.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dzięki za odpowiedź.

kj
Gość
kj

Nastepny przystanek – podobny do obecnego – dopiero na poziomie 1955.

andy
Gość
andy

uważam,że,, harmonia ,,na 1939, mocniejsza niż 1955

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Ja zwróciłbym uwagę na ewentualne 1923. Jest to wszystko takie trochę „na bakier” chociażby ze względu na ilość czynnych dzisiaj inwestorów ale jak już tak podajecie te wartości to też postanowiłem się dołączyć.

kj
Gość
kj

Tylko pytanie właśnie czy mabyć tam harmonia. Wg mnie nie, bo to nie bedzie powrot do spadków lecz przystanek.

Piotr
Gość
Piotr

Panie Dariuszu. A co myśli Pan o tym:
,,bialek. wojciech 2015/12/29 16:17:04
… zrobić projekcję wartości WIG-u 20 to ta projekcja rośnie do 2052 pkt. za 7 sesji (bez dzisiejszej), a potem spada do 1965 za 26 sesji od dziś, a potem już rośnie”

W powyższym fragmencie zamiast „spada do 1965” powinno być „spada do 1865”.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Najwyraźniej Pan Białek jak zwykle ma szklana kulę co do której nie jedna osoba ma spore zastrzeżenia.

marcin
Gość
marcin

to kwestia podejścia – W. Białek najczęściej skupia się na projekcjach analizując (uśredniając) przeszłość, tyle, że na taką historyczną ścieżkę składają się przeróżne trajektorie – to tak jak z anegdotką o statystyce, jak człowiek i pies idą na spacer, to każdy z nich ma średnio 3 nogi:) – stąd ostatnie wtopy za wtopą p. Białka, któremu od kilku już dobrych lat megahossa nadejść nie może, a wręcz przeciwnie – WIG na przekór różnym zaklinaniom – dołuje, choć przyznać trzeba, że jego blog czyta się całkiem przyjemnie

kj
Gość
kj

Niepokojące to mocne odejście. Linie grają, ale żeby aż tak mocno gdy do 23,6 % jeszcze daleko? hmm

kj
Gość
kj

A przepraszam.. wig zrobił 🙂

kj
Gość
kj

mwig40 bedzie ciagnal jeszcze na swój nowy szczyt

Piotr
Gość
Piotr

Mocna jednodniowa korekta ostatniego dnia roku zapowiadać może jedno, – ,,efekt stycznia”

marcin
Gość
marcin

dziekujemy za życzenia i nawzajem!

bibi
Gość
bibi

Jak widać na FW zrobiliśmy pełno 5 spadkową,BRAKUJE TERAZ NAM 3 WZROSTOWEJ.Zatrzymaliśmy się w ciekawym miejscu ,czyli wsparciu.
http://stooq.pl/q/a/?s=fw20h1620&i=60&u=17114407
Pytanie zasadnicza jaka korekta przed nami ,prosta ,czy pędząca. W poniedziałek zobaczymy co powie nam rynek.Według mnie możliwe że otworzymy się na znacznym plusie.

marcin
Gość
marcin

co do rynku, to dzisiaj widac było nieco śmieszne (ale nie do końca głupie – w końcu każdy orze jak może) redystrybuowanie środków z dużych spółek na małe, tzn. zarządzający wywalali na potęgę WIG20 żeby uciułać na cudofixy i pociąganie maluchów na koniec roku – żeby chociaż za nie zgarnąć jakąś premię i móc wciskać kit klientom, że zobacznie ludzie, niby na WIG dupa, bo polityka, surowce i takie tam, ale za to taki „niezależny” swig80 solidne +9% r/r, prawda że dobre story na sprzedaż jednostek wysokomarżowych fundów? także można się śmiać, ale mądrość okresu tutaj jest widoczna gołym okiem… Czytaj więcej »

kj
Gość
kj

a ty wiesz że możesz mieć z tym rację??

andy
Gość
andy

bibi ,możesz tę 5 pokazać na 1min.dzięki

bibi
Gość
bibi
bibi
Gość
bibi

Chociaż przyjrzeć się temu można dostrzec korektę pędzącą 3,3,5
http://stooq.pl/q/a/?s=fw20h1620&i=3&u=17114407

gibon
Gość
gibon

Darku,wybicie z klina poszło jak trzeba,trend jaki jest każdy widzi a zaklinać to…deszcz na pustyni-podbicia zawsze będą w spadku-trzeba umiejętnie zarządzać pozycją-dużo trafnych inwestycji z Nowym 2016 rokiem

gibon
Gość
gibon

to zaklinanie to oczywiście do W.B.

andy
Gość
andy

bawiąc się falkami tak to widzę http://fotodyl.pl/e837e43da3/

marcin
Gość
marcin

ładny powrót do trendu, tylko luka za duża, wypadałoby ją trochę domknąć

kj
Gość
kj

To powinno byc B, potem C i dopiero powrót do trendu.

kj
Gość
kj

Efekt stycznia do walentynek.

kj
Gość
kj

Chociaz jest też inny wariant – toeretycznie korzystniejszy dla naszej giełdy, że wykończą wszystko odrazu i potem już tylko wzrosty, ale to by sie miało nijak do całego świata…

kj
Gość
kj

Dziś pewnie tu sie zatrzyma, posadzone na linii trendu dolarowym i raczej kolejne dni dopiero zdecydują.

kj
Gość
kj

Tu sie nic złego nie dzieje, PKO w klinie kończącym trzecie odbicie, bez paniki.

kj
Gość
kj

Złoty tez by sie przydało na 4,13 jeszcze

kj
Gość
kj

.. za 7-10 tygodni

Seweryn
Gość
Seweryn

Ładna promocja na początku roku.