Komentarz po sesji 29.01.2015

Wczoraj rynek realizował najbardziej prawdopodobny i zapowiadany w poprzednim komentarzu, scenariusz. Indeks WIG20 zyskał na wartości 0.93% i zakończył dzień na poziomie 2341. Takie zachowanie doprowadziło do ….

[fumpBegin]

… oczekiwanego wybicia góra z kilkudniowej konsolidacji.

wig20

Biała świeca z delikatnym górnym cieniem zdołała również znacząco naruszyć przyspieszoną linię trendu spadkowego. Po wczorajszej sesji byki mają powody do radości, która zgodnie z ostatnimi badaniami okazuje się być bardzo ale to bardzo wielka z optymizmem na przyszłość. My natomiast musimy spojrzeć na wykres „chłodnym okiem” i obiektywnie określić obecną sytuację. Ta zaś jest dobra ale nie na tyle aby otwierać szampana. Wczorajszy dzień dokonał pewnych wybić czy naruszeń, jednak wszystko to dzieje się w ramach impulsu, który nie zdołał jeszcze pokonać najważniejszej strefy mieszczącej się w okolicach 2380 a co więcej, dalej znajduje się w obszarze w którym całkiem realna i mocno prawdopodobna jest budowa większej korekty o charakterze 1:1. Jak wskazałem na wykresie dziennym, zakres tej równości fal pokrywa się z górnym ograniczeniem kanału wzrostowego w jakim poruszamy się od 19.01. Moim zdaniem dopiero pokonanie wspomnianych poziomów pozwoli na spojrzenie w przyszłość z większą dozą optymizmu.
No a jak wygląda sytuacja na kontraktach przedstawianych za pomocą wykresu intra 1h?

fw20intra

Wygląda to bardzo podobnie czyli jest wybicie z konsolidacji ale nie ma wyjścia nad 1:1. Tu jednak zawsze staram się koncentrować na krótszym okresie i dlatego wydaje mi się, iż dzisiaj możemy zrobić jeszcze ruch w górę ot chociażby po to aby wykończyć ostatni impuls od dołka opartego na dolnym ograniczeniu kanału i dlatego uważam, że powinniśmy znaleźć się w rejonach 2370. Tu pewna uwaga. Dojście do tego poziomu choć byłoby wyjściem ponad poziom 1:1 to jednak osobiście dalej brałbym pod uwagę taką możliwość. Wiele pomiarów na rynkach finansowych wskazuje, że od 2009 najczęściej 1:1 to faktycznie 1:1.128 . To taka ciekawostka ale myślę, że godna zapamiętania.
Patrząc nieco szerzej na wykres intra wygląda na to, że powstający impuls od dołka na 2230 ma dużą szansę i tak zbliżać się do końca co powinno znacząco przybliżyć nas do realizacji korekty tego impulsu oczywiście w najlepszym wypadku. Jeśli weźmiemy pod rozważania fakt, że mamy tu do czynienia z większą korektą 1:1 to ostatni impuls będący jej częścią byłby raczej zapowiedzią mocnej wyprzedaży z wyjściem na nowe dołki. To już jednak pieśń przyszłości i na dzisiaj najważniejsze jest zachowanie na wspomnianych poziomach oporu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11 Replies to “Komentarz po sesji 29.01.2015

 1. Jest dobrze . Funt spada , banan rośnie . Dodruk biliona euro przez EBC nakazywałby zmienić pogląd na to co zrobi FED . Amerykanie mają duże pole manewru i na ich miejscu podniósłbym w pierwszym półroczu stopy o 25pkt zapweniając przy tym ,żę przez długi okres nie będzie kolejnej podwyżki , gdyż nie wiadomo jak by rynki zareagowały na taki manewr. Automatycznie trzeba się spodziewać mocnej korekty w Ameryce , a to nie zostanie bez wpływu na GPW . Dlatego zakładam , że obecne wzrosty w Warszawie są tylko korektą wzrostową . W najbliższej przyszłości będę wypatrywał momentu do wyjścia z Polskich papierów i obrócenia się znów na funta .

  1. u nas to jest od 4 lat boczniak , więc mówienie o korektach nie ma sensu , same korekty tylko nie wiadomo czego ,

   u nas będą teraz wzrosty do wiosny pod wyniki i dywidendy

 2. Rzutem na taśmę zrobili wybicie . Pytanie czy prawdziwe. Liczyłem na jeszcze jedno zejście, ale może pociąg już odjeżdża. W piątek się okaże czy zawróci.

 3. Oczywiście, że kontynuujemy wzrosty na to postawiłem sporo elek i jak pisałem nie zeszli i nie zejdą poniżej 2250 a gdzie tam dopiero do SL moich 🙂 grubi grają najprościej na zachodzie i tam trzeba mieć też elki.

 4. 2351 i tyle BYKÓW , sam jestem BYkiem a to u mnie nie zdarza sie często ,

  tzeba pamiętac też że jest koniec miesiaca no i banki na razie sie nie boją bo gumofilc piechociński jest przedstawicielem lobby bankowego

  w USA natomiast ja każde podbicia i gram S , dla mnie tam hossa się skończyła

 5. Żeby to były wzrosty średnioterminowe pod QE to by musiało być kilka mocnych białych świec po 1 mld złotych, a nie takie żenua jak jest. USA wygląda bardzo brzydko. Na DAX też wygląda na wykańczanie impulsu. Poniżej 2300 można ładować S-ki worami.

  1. Coraz częściej zastanawiam się czy Ty czasami nie pocieszasz się swoimi wpisami. Oczywiście sytuacja na indeksach nie jest jednoznaczna ale Twoje zaklinanie na przestrzeni: nie dni, nie tygodni ale miesięcy, jest mocno zastanawiające. Innymi słowy gdybyś zmienił ton swoich wpisów z totalnie laikowych, amatorskich wręcz nieprzyzwoitych jak na takiego bloga, to byłoby świetnie.

  2. noo byli na plusie, byli, nie wiem co prawda czy zamknęli choć jedną swieczkę m15 na plusie, ale ostatnie 1,5h sesji było już z górki, przypuszczam, że coś przyszykowane jest na weekend, dziś w mediach cisza, zobaczymy jutro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *