Komentarz giełdowy 27.08.2012

Jak to zwykle bywa, w poniedziałki inwestorzy budzą się dopiero z „drzemki weekendowej” i na giełdzie nie ma „szaleństwa”. Jeśli jeszcze dochodzi do tego dzień wolny w Londynie no to mamy obroty na żenująco niskim poziomie. Można powiedzieć, że mimo spadku indeksu WIG20 o -0.27% rynek wydawał się mocny bo zapewne miał powody po otwarciu giełdy w USA do większej przeceny a „nie skorzystał” z tego. Dobrze się stało, że nie zostały dzisiaj przebite żadne ważne wsparcia ani opory bo wówczas byłaby zagadka jak to potraktować przy tak słabym zaangażowaniu. Ale do rzeczy.

[fumpBegin]

Pierwsze dwie godziny to lekki ruch w górę, który „dogonił” odchodzącą linię trendu. Od trzeciej godziny notowań mieliśmy już tylko ruch w dół choć nie był on całkowicie jednokierunkowy ponieważ ok. godzin południowych byki ponownie próbowały podnieść wartość indeksu. W efekcie końcowym sesja zakończyła się w sąsiedztwie minimów dzisiejszych notowań. Z „ukształtowania” wykresu 1h możemy wyciągnąć mimo wszystko kilka wniosków a właściwie określić pewne układy, które mogą służyć za byczą wskazówkę na jutro. Pierwsza z nich to fakt iż spadek zatrzymała się mniej więcej na poziomie linii szyi podwójnego dna ukształtowanego podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia (niebieska przerywana na wykresie). Druga kwestia to możliwość kształtowania się „godzinowej” formacji ORGR  z linią szyi na poziomie ok. 2295 (przerywana czerwona na wykresie). I trzecia kwestia to geometria w interwale 1h. Dzisiejszy spadek zniósł 61.8% poprzedzającego go wzrostu i wykonał to w kształcie idealnej formacji harmonicznej ABCD. Co więcej, na poziomie 61.8% mamy swojego rodzaju strefę wsparć wyznaczoną technikami Fibonacciego. Teraz tak na dobrą sprawę potrzebna byłaby jakaś formacja świecowa odwracająca trend i moglibyśmy oczekiwać wzrostu indeksu rzędu nawet ok. 60 punktów.
Niestety to są tylko możliwości a nie sygnały (brak chociażby formacji świecowej) i dlatego musimy być uczuleni na ewentualną kontynuację spadku. Gdyby właśnie tak miało się stać to w przypadku zejścia poniżej ok. 2265 mielibyśmy „pewne” kolejne 15 pkt do poziomu ok. 2250.
Jeszcze do zamknięcia sesji notowań ciągłych ten pierwszy scenariusz miał co najmniej znaczącą przewagę w moich oczach jednak po fixingu wkradł się pewien „niepokój” co do rozwiązania wzrostowego. Niepokój ten powstał na bazie zachowania kontraktów terminowych na indeks WIG20.

Jak widać na powyższym wykresie intra 1h kontraktów, fixing wybił zamknięcie w dół i tym samym złamał wszystkie możliwości, które wskazywałem przy analizie intra indeksu. Tym samym pozostało niewiele miejsca do poziomów dołka, które w tym przypadku jest ostatnim wsparciem broniącym przed zejściem do poziomów ok. 2245. No cóż faktem jest również to o czym wspomniałem, że „złamanie” scenariuszy wzrostowych opisanych na indeksie miało miejsce na fixingu i spowodowane było „ucieczką” byków, najprawdopodobniej tych którzy dzisiaj otwierali swoje pozycje, na co wskazuje spadek LOP o prawie 500szt.
Na koniec jeszcze krótko o wykresie dziennym indeksu WIG20.

Mała czarna szpulka z dłuższym górnym cieniem pokazuje wyraźnie, że dzisiaj wszelkie zapędy byków były tłamszone w zarodku. Jednak w ogólnym rozrachunku nie zaszły żadne znaczące zmiany i w dalszym ciągu znajdujemy się w sytuacji patowej. Byki nie wyniosły indeksu nad poziomy oporu a niedźwiedzie kolejny dzień nie zdołały złamać 2275 w cenach zamknięcia. Musimy czekać na wybicie oporu (ok. 2310) bądź wsparcia (ok. 2260).
Mimo wszystko w perspektywie kilku sesyjnej na korzyść byków zaczynają przemawiać oscylatory, które weszły w strefę wyprzedania a np. Stochastick rozpoczął nawet zmianę kierunku na wzrostowy.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz giełdowy 27.08.2012

 1. Dziś nie było nawet drgawki i nic nie przemawia na korzyść byków. W strefie wyprzedania zagnieździmy się tym razem na dłużej. Poważne spółki mają nawet na szybkich oscylatorach jeszcze do niej daleko.

 2. Ze wzgędu na PZU jutro następuje zmiana bazy na kontraktach na dodatnią. Dzisiejsza rozgrywka służyła sprowadzeniu W20 do poziomu 2250. Ten poziom prawdopodobnie „musimy” zaliczyć. A co potem to się okaże. S&P wskazuje na południe, ale nasi mogą wymyślić coś na przekór. Poza tym koniec miesiąca.

 3. Panie lingwisto gdzie Pan widzi na tych oscylatorach takie rzeczy ? naprawdę misiowo się robi to trzeba grać kontrariańsko.

 4. Darku – jutro odcięcie dywidendy z PZU, a to daje chyba ok. 19 punktów na WIG20; więc mowa o scenariuszu wzrostowym na indeksie to chyba niedopatrzenie z Twojej strony

  1. PZU spowoduje osunięcie indeksu pytanie tylko czy po początkowej sesji nie będziemy mieli ruchu w górę? No sytuacja jest patowa i dlatego podaję na intra wsparcia i opory aby reagować odpowiednio do sytuacji.

 5. czesc uparciuchy banki ida na szczyty co prawda pojawiły się rekomendacje sprzedaj ale wszystko jeszcze powyżej 10 procent od obecnych cen a to że wigo fałszerze manipulują to widać obroty 360 mln jak za najlepszych zamierzchłych czasów wiem chcielibyście spadeczków lecz swiat na to nie pozwala na razie przecież to jest jedyna powazna fala wzrostowa w tym roku jak się skończy to będą upragnione spadeczki i tak jak mówi własciciel stronki im wyżej zajdziemy tym mocniejszy będzie spadeczek

 6. Ale dali ciała na stooq.pl. Wykres PZU (po wejściu na analizę techniczną) nijak się ma do rzeczywistego. Wygląda jakby odcięli dywidendę od notowań każdego dnia… 😉

  1. Wykres PZU na stooq jest prawidłowy, bo urealniony i skorygowany o dywidende czyli sztuczną operacje na kursie. Tak samo robi się przy splitach i prawach poboru. Tak więc to nie na stooq dali ciała, tylko….

   1. A od kiedy kursy akcji koryguje się o dywidendę? Bossa nie koryguje o dywidendę i wydaje mi się, że to jest dobre podejście. No bo inaczej jaki to ma sens? Zupełnie nie oddaje wydarzeń na akcjach spółki…

   2. Szczególnie, że wówczas zamykanie luki, jakie często obserwujemy po odcięciu dywidendy wygląda na takim wykresie jako piękny wzrost a w rzeczywistości jest jedynie zamknięciem luki.

    1. Bossa tego nie robi, bo im sie nie chce.
     Powtarzam jeszcze raz – dywidenda i PP to sztuczna korekta kursu, dlatego też aby urealnić wykres, należy skorygować go wstecz.
     Co do zamykania luki, to właśnie jest to wzrost, a nie zamykanie sztucznej luki, bo chyba zgodzisz się z tym , że ta luka jest sztuczna, tzn. nie zrobiona przez rynek.
     Stooq robi te korekty jako jeden z nielicznych i chwała im za to.
     Poczytaj tutaj więcej:
     http://stooq.pl/pomoc/?q=9&s=pzu

     1. A ja dalej się nie zgodzę. To znaczy rozumiem Twoje argumenty i sztuczność luki w przypadku dywidendy, ale ze względów psychologicznych (a jak wiadomo psychologia jest ważnym elementem rynku) jej znaczenie jest dość istotne. Mi chodzi o to, że dla posiadacza akcji właśnie pokazanie luki na wykresie ma więcej sensu niż mniej. A co do PP, to przy założeniu, że inwestor z PP nic nie zrobił (a pewnie w przypadku wielu – zwłaszcza początkujących – inwestorów to się zdarza), to realnie on traci, więc obniżony kurs lepiej oddaje jego wynik finansowy na inwestycji i jego zmianę z dnia na dzień.

 7. Na temat PP należy spojrzeć troche z większej perwspektywy, niż tylko posiadacza waloru i PP. Załóżmy, że masz wolne środki poszukujesz spólki do zainwestowania pieniędzy. Jeśli stosujesz AT, to zapewne pierwsze co robisz to otwierasz wykres i analizujesz go. Załóżmy, że te odcięcie PP miało miejsce kilka miesięcy temu i na wykresie masz ogromną luke. Jak poprowadzisz na tym zniekształconym wykresie wiagrygodne linie trnedu, kanału, policzysz Fibo, …itd? Nie wspomne już o wskaźnikach, które w dniu odcięcia PP po prostu zwariują. Krótko mówiąc taki zafałszowany wykres bedzie bezużyteczny.

  1. Ale jednocześnie PP możesz sprzedać itd. To jest szerszy temat, ale moim zdaniem generalnie wykres powinien uwzględniać takie zdarzenia. A przypomnę, że grając na kontraktach trzeba się z tym zmagać, bo przecież WIG20 uwzględnia dywidendy.
   A btw Stooq niedługo zaprzestaje oferować komentarze w trakcie sesji i po sesji. Ktoś wie czemu i czy coś zamiast tego będzie?

 8. kupujcie $ bo ostatnia promocja, drukowania w US nie będzie. Dlatego Monti nie pojedzie do USA bo go wydymali, a niestety EU musi skupować obligacje bo by Makrela miała kłopoty w partii. Już za pare tygodni wybuchnie Iran i dobije tych idiotów biurokratów cena ropy wobec euro, będą mieć jesień średniowiecza. W każdym razie jest optymizm bo już więcej nie będziemy oglądać żałosnego szczytowania co tydzień.

 9. dlatego właśnie radzę kupować na przyszłe czasy bo nikt nie trafia idealnie a taniej już na pewno na wielu spółkach nie będzie. Długoterminowe lokacje kapitału w akcje są najlepszym rozwiązaniem na najbliższe lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *