Komentarz giełdowy 28.08.2012

Dzisiaj „dzięki” odjęciu dywidendy na PZU indeks WIG20 zaliczył spadek o -1.04% i zamknął się na poziomie 2253. Niestety dzisiejsza sesja, swoją „energią” nie różniła się ani trochę od wczorajszej co zapewne powodowało, iż niektórzy inwestorzy drzemali patrząc w monitor swoich komputerów. Jednak jak to mówi przysłowie „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”.

[fumpBegin]

Patrząc na sam wykres indeksu w wersji intra 1h zapewne większość domyśla się co miałem na myśli z tym przysłowiem. Tak wreszcie indeks „doczłapał” się do poziomu 2250 co stwarza realną szansę pojawienia się jakieś bardziej zdecydowanej akcji. Przebicie tego poziomu na którym znajduje się strefa wsparć wyznaczona technikami Fibonacciego najprawdopodobniej „zaowocowałoby” spadkiem o kolejne ok. 40 punktów.
Patrząc jednak na sposób w jaki rynek osuwa się w dół większe szanse daje scenariuszowi odbicia od strefy wsparć po utworzeniu formacji harmonicznej ABCD. Tzn. taka formacja jest już w tej chwili.
Dzisiejszy spadek doprowadził indeks do dolnego ograniczenia kanału cenowego i ten fakt powinien co najmniej powstrzymać dalszy spadek (trudno określić czy jutro nie będzie cd. monotonii i nie pójdziemy w bok).
Jak już od kilkunastu dni mam w zwyczaju przedstawię teraz wykres intra 1h naszych kontraktów terminowych, który to w ostatnim czasie dość często zdaje się dawać dokładniejsze wskazania.

Wczorajszy spadek na fixingu okazał się dobrym wskazaniem na dzień dzisiejszy jednak już dzisiaj nie było żadnej ochoty do jakiegoś bardziej znaczącego pogłębienia dołka. Tym samym na powyższym wykresie mamy coś co znakomicie przypomina tworzącą się formację podwójnego dołka z linia szyi na poziomie 2290. Dodatkowo każdy dołek tej ewentualnej formacji jest również formacją 2D. Jeśli dodamy do tego dywergencje na kilku wskaźnikach to mamy dodatkowy (dość znaczący) argument za bliskim przejściem do ataku ze strony byków.
Gdyby jednak doszło do wybicia poziomów minimów tej formacji to wówczas za przykładem WIG20 mielibyśmy szansę na kolejne 40 punktów w dół, w tym przypadku do wolniejszej linii trendu.
Zatem przebicie dołków (energiczne) indeksu czy tez kontraktów to raczej spadek o ok. 40 punktów. Dla byków natomiast najważniejsze jest w tej chwili wyjście ponad 2272 (kontrakty) i kontynuacja wzrostu co zapewne przyczyniłoby się do wypełnienia większej formacji 2D.
A co „słychać” na dziennym?

Czarna szpulka, która znalazła się w strefie wsparć spowodowała, iż indeks WIG20 (kontrakty i WIG nie) zanegował możliwość powstania dużej prostej piątki od dołka z maja w takim przypadku została tylko możliwość utworzenia „piątki” z wydłużoną 3 fala przyjmującą postać „piątki” czyli innymi słowy tylko wielka „hossa” z małej nici. Oczywiście w tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, brak tego samego na kontraktach i WIG może oznaczać że WIG20 tak tylko przez przypadek. Jak kto to będzie odbierał pozostawiam już Wam drodzy czytelnicy.
Co możemy powiedzieć, nie patrząc na Elliotta. No właściwie to samo co przy analizie wykresu intra. Oscylatory w strefach wyprzedania, „postój” na silnej strefie wsparć to raczej elementy, które wzrost w kolejnych dniach stawiają na pierwszym miejscu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Komentarz giełdowy 28.08.2012

  1. Jutro to raczej wątpię, bo będą podawane dane o PKB i mało prawdopodobne żeby były na tyle złe że zwiększy to prawdopodobieństwo drukowania.

   1. Ale drukowania raczej i tak nie będzie. Myślę, że wielcy dobrze zdają sobie z tego sprawę jednak dopóki ta przynęta działa na malutkich to trzeba ja wykorzystywać. Inną kwestia jest to kiedy jakiś pierwszy z wielkich uzna, że już się to zużyło.

    1. Masz rację, to przynajmniej moja interpretacja nieobecności Montiego w US. W każdym razie jak się ogląda Bloomberg słychać nastroje hossy i stwierdzenia, że im drukowanie niepotrzebne. Dzisiaj „fundamentalista” wieszczył 1600 na S&P do końca roku bez drukowania;)

 1. Darek niekoniecznie z impulsu nici, to o czym mówisz to innej wielkości rzędu fale. Istnieje technicznie możliwość na wydłużenie 3 pod warunkiem że w 3 zrobiliśmy 1 (to co obecnie się dzieję) i teraz korekta a po niej 3w3w3. Tyle z teorii ale również nie sądzę na tę chwilę żeby takie coś miało szansę. Choć jak sam często mówisz na giełdzie nie ma pewnych scenariuszy ale jak najbardziej plan trzeba posiadać na wszelki wypadek.

  Pozdrawiam
  jaca
  http://www.galeriazyskow.pl

  1. Tylko, ze ja o tym napisałem. Jednak ta 3 rozbita na kolejne 5 to faktycznie byłaby zapowiedź wielkich wzrostów a czy takie są w obecnych czasach do zrealizowania?

  2. Panie jaca dosc mocno sie pan reklamuje, moge spytac jakiego programu uzywa pan do tworzenia systemow ? czy mi sie wydaje czy wykres equity jest w MetaStocku ? (pytanie bedzie mialo ciag dalszy)

   1. Czy mocno się reklamuje? Po prostu pokazuję w mojej ocenie miejsca dobre na krótko lub długoterminowe zwroty. Czasami widać na nich moje pozycje.
    Proszę pokazujcie w swoich analizach miejsca brania pozycji, po czasie będziemy weryfikować.
    Jest wielu teoretyków na rynku a tak naprawdę nikt nie ma możliwości sprawdzenia ich skuteczności.
    Ja podjąłem się napisania od czasu do czasu o miejscu dogodnym do inwestycji i na pewno opiszę ich losy po czasie. Oczywiście nie wszystkie moje zagrania opisuję . Nie wszystkie dobre wejścia biorę z powodu braku czasu. Ale na pewno nie pisze po czasie ile można było zarobić gdybym wszedł w to czy tamto.
    Co do systemów to nie będę zabierał głosu bo tu nie ma miejsca na analizę systemową. Jesteśmy na forum gdzie rozmawia się o analizie technicznej. Systemy to inna działka (programowanie formuł itp). Gra systemowa to gra mechaniczna.
    Pozdrawiam

    1. @jaca

     Ok skoro nie podejmuje pan tematu systemow, a do nich mam zastrzezenia.. reszta jest dla mnie bez znaczenia 😉
     pozdro

  1. Wykres jest okrojony ale przypuszczam, że chodzi Ci o dużego Gartleya, który jest na kontraktach. Jesli tak to zgadzam się całkowicie ale według mnie teraz jest pora na jeszcze jeden ruch w okolice ostatniego szczytu. Czyli zrealizowanie tej dzisiejszej ABCD dojście w okolice szczytu (może niżej a może kilka punktów wyżej to postaram się „obliczyć” gdy już zawrócą) a następnie odwrót na południe i realizacja Gartleya i jeszcze trochę więcej.

 2. Bardzo „brzydko” wygląda S&P po dzisiejszej sesji. Druga czarna szpulka w górnej połowie białej świecy to może oznaczać, że jutro jeszcze będzie męczarnia „w miejscu”.

 3. Złoto na wykresie dolarowym jest w ciekawym miejscu. Konsolidacja po naruszeniu linii trójkata i ADX na wykresie dziennym wychodzący powyżej 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *