Komentarz giełdowy 18.06.2012

Dzisiejsza sesja, swoim przebiegiem zdaje się ponownie potwierdzać stare powiedzenie giełdowe – „kupuj plotki sprzedawaj fakty”. Ostatnie sondaże przedwyborcze w Grecji wskazywały na lekką przewagę partii, która obiecywała (władcom Europy), że będzie kontynuować i przestrzegać ustaleń z Unią. Wszystko wskazuje na to że partia ta wygrała i dlatego dzisiaj mieliśmy wyższe (emocjonalne) otwarcia na giełdach. U nas nie było inaczej.

[fumpBegin]

Jak okazało się już na koniec sesji, otwarcie było dzisiaj na maksimach cenowych a cała sesja to powolny spadek. Oczywiście, tłumaczenie jakie znaleźli „najmądrzejsi” analitycy dla spadających indeksów to tym razem Hiszpania i wzrost rentowności ich obligacji powyżej 7%. Osobiście nigdy nie przykładam najmniejszej wagi do takich tłumaczeń bo Ci specjaliści potrafią wytłumaczyć każdy spadek i każdy wzrost (oczywiście po fakcie) ale najczęściej niekoniecznie ma to coś wspólnego z tą drugą prawdą (pierwsza zawsze musi dobrze wyglądać). Jakie znaczenie ma to kto wygrał w Grecji? Przecież przy takim pomieszaniu w ich parlamencie i tak nie wyciągną tego kraju z kryzysu a politycy całej Europy mydlą oczy ludziom jakimiś nowinkami mającymi wyprowadzić nawet całą Europę z kryzysu. Pytanie tylko czy naprawdę na tym im zależy? No ale znowu zszedłem z głównego tematu moich komentarzy czyli analizy. Spójrzmy zatem na wykres w interwale 1h (oczywiście indeksu WIG20).

Spadek indeksu spowodował że wykres notowań znalazł się ponownie w obszarze konsolidacji z poprzedniego tygodnia. Układ fal na wykresie intra sugeruje możliwość kolejnego spadku w rejon ok. 2200 punktów. Jednak jeśli nic „złego” nie wydarzy się na giełdzie w USA to jeszcze jutro możemy mieć do czynienia z odbiciem od poziomu 2200. Czy będzie to odbicie ostateczne i start do kolejnych nowych maksimów cenowych. No cóż wydaje mi się że nie ale tak do końca nigdy nie wiadomo. Myślę że po ewentualnej korekcie w górę będziemy mieli jeszcze co najmniej jeden kilkudziesięcio punktowy ruch w dół. Sytuacja nie powinna mieć miejsca jeśli odbicie od 2200 wyszłoby na nowe szczyty.

Również powyższy wykres dzienny zdaje się potwierdzać, iż w perspektywie co najmniej kilku dni powinniśmy mieć spadek. Na wyraźnym silnym oporze (potwierdzonym trzema kwestiami omawianymi wczoraj w weekendowej) powstała dzisiaj najprawdopodobniej formacja zmiany trendu – spotkanie. Jeśli ta formacja okaże się faktem potwierdzonym to wówczas oczy wszystkich inwestorów powinny być zwrócone na poziom 2150 (luka cenowa), który będzie pierwszym ważniejszym wsparciem. Ewentualne zamknięcie luki, które nie musi być trudne (brak jej potwierdzenia w obrotach) spowodowałby możliwość ataku niedźwiedzi na 2100, którego przebicie najprawdopodobniej oznaczałoby powrót do silniejszych spadków. Zanim jednak będziemy się nad tym zastanawiać poczekajmy na ewentualne zamykanie luki cenowej.
Muszę powiedzieć jeszcze jedną kwestię. Mianowicie moim zdaniem wszystko zależy od S&P i nie mam tu na myśli tego czy wyjdzie on na nowe szczyty bo to akurat wydaje się najmniej prawdopodobne w świetle układu fal ale to do jakich poziomów dojdzie obecny ruch wzrostowy. W weekendowej wskazywałem na dwa poziomy. Jeden wynikający z ewentualnej ORGR (ok. 1405) a drugi z zwykłej równości fal (ok. 1375). Jest jeszcze i trzecia możliwość. Jeśli indeks S&P nie dojdzie do wskazanych poziomów a zawróci wcześniej cofając się pod poziom 1335 to wówczas może się okazać, iż rozpoczyna się znacznie mocniejsza fala spadkowa niż ta z którą mieliśmy do czynienia od kwietnia 2012 do czerwca 2012. Jednak dokładniej napiszę o tym (łącznie z wykresem) jeśli dojdzie do takiej sytuacji. W każdym bądź razie jest duże prawdopodobieństwo że obecne wzrosty za oceanem są tylko korektą wspomnianego spadku od kwietnia do czerwca a od jej zasięgu zależeć będzie jaki poziom zdoła osiągnąć indeks WIG20.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

18
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
tomon20marcinWidulQbaMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

wszystko zależy od USA, bardzo błyskotliwa konkluzja. Pamiętaj, że tam prezydent jest MURZYNEM!!!

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Nie wszystko tylko to jak głęboka będzie korekta śmieszny chłopcze. Prezydent murzynem a Ty? Nie będę mówił bo sam zapewne wiesz.

czarek
Gość
czarek

Panie Darku, jako administrator mysle ze powinien pan usuwac tak obrzydliwe tresci z podtekstem rasistowskim

renom
Gość
renom

a co słowo murzyn samo z siebie jest jakieś obraźliwe czy jak ? Prezydent USA jest murzynem i nic tego nie zmieni… No chyba ,że wybieli się jak Jackson. To całe gadanie o rasizmie jest chore !!! Kiedy Afroamerykanin nazwie mnie białasem to też jest rasizm ? Niech sobie mówi przecież jestem biały… nie jest to dla mnie z założenia obraźliwe bo jednak prawdziwe !

Marek
Gość
Marek

ehh, ciężko tu bardzo z pamięcią i zrozumieniem ironii. W woli przypomnienia mała zagadka:) Kto przestawiał kilka miesięcy teorię o spadającej Ameryce pod prezydenta MURZYNA?

jaca
Gość
jaca

Mnie również wydaje się że ostatnie podrygi wzrostowe i jakiś spadek powinien nastąpić. Pytanie tylko czy kończymy 3 czy C? i od tego uzależnię swoje nastawienie. Dodatkowo na kilku spółkach widzę możliwe zakończenia korekt.
SP500 wydaje się nadbić szczyty kończąc impuls i można pomyśleć nad zakładaniem pozycji na spadki, jeśli oczywiście wystąpią sygnały sprzedaży.
http://stooq.pl/q/a/?s=pko&i=60&u=1227954
http://stooq.pl/q/a/?s=wig20&i=d&u=1227954
http://stooq.pl/q/a/?s=fw20u12&i=d&u=1227954
http://stooq.pl/q/a/?s=fw20u12&i=60&u=1227954
Pozdrawiam
http://www.galeriazyskow.pl

Ben
Gość
Ben

Rentowności jednych spadają innych rosną i przyhamowany szał ciał. To Grecja nie jest największą gospodarką świata?? Ostatnio zajmowała headlines wszędzie, i miał upaść świat jak Grecja wyjdzie nie z grupy ale unii walutowej:) Może o to chodziło Majom jak obliczali 2012? Czyżby jednak nie pojawiło się do sierpniowej klasyczne odreagowanie? a ad vocem „murzynów” to nie ma się co nadymać chłopcze bo niedługo przy tych upałach każdy z nas zmieni kolor;)

Maciej
Gość
Maciej

Sądzę, że obecnie indeksy trzymają się jedynie na nadziejach dotyczących dalszego dodruku pieniądza. Jeśli skończy się znowu na słowach i zapewnieniach o gotowości pomocy a nie na konkretach to zacznie się szybka przecena.

Ben
Gość
Ben

284,292,613 a teraz zagadka. Co to jest?;)

Qba
Gość
Qba

obrót

Ben
Gość
Ben

łuuhuu nie ma co ja też się podpinam pod tę zwałę! ale na razię jadę na falę wschodzącą tysięcy leszczy! ależ świeżutkie te rybki! mniam mniam:)

Widul
Gość
Widul

Ben naganiaczu na S do norki poszedł won.

marcin
Gość
marcin

Istne szaleństwo dziś zakupów. Jak by każdy się bał że mu ceny odjadą. Znów mi coś śmierdzi. Albo buduje się solidna podstawa do dużych wzrostów, albo szykuje nam się znów wałek. Jako zatwardziały niedźwiedź jak narazie stawiam na wałek. Wskakuje delikatnie na krótkie.

Ben
Gość
Ben

Widul obyś się jutro w godzinach wieczornych nie zdziwił. I nie denerwuj się tak naciągaczu.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Kiedy zrozumiesz, że średnie się sprawdzają jak faktycznie chwyci wyższy trend. Sprawdź testowo te Twoje średnie historycznie i nie zdziw się jak dostaniesz wynik w okolicach 50%.

tomon20
Gość

wynik około 50% skuteczności Panie Darku to już dobry wynik pod warunkiem, że zyskom daje się rosnąć a stratę tnie się szybko. No ale chyba tego Panu nie muszę tłumaczyć. Swoją drogą w samym dołku wspominałem Panu o ADX, że ma wartość podobną do poprzednich przesileń, bo wtedy krytykował Pan tu wszystkich którzy pisali o up i o wyprzedanych oscylatorach argumentując to tym, że jak ADX pokazuje trend to inne oscyle się nie liczą. Jak widać nie jest tak do końca a ADX podchodzący pod strefę 60 to już poważne ostrzeżenie O samym ADX troszkę napisałem tutaj może kogoś to… Czytaj więcej »

tomon20
Gość

Aha może krytykował to złe słowo. Raczej jako silny kontr argument stawiał Pan wskazania ADX. O teraz będzie poprawnie:)

Ben
Gość
Ben

Wy tu panowie analizujcie średnie wykładnicze, a ja spokojnie popijając soczek przy wiatraczku obserwuje mój rosnący indeks us30:) to takie piękne chyba się wzruszyłem:) p.s. szkoda że już nie ma akcji w formie drukowanej, warto byłoby by kupić trochę, przydałyby się na owijanie kiełbasy.