Dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnej zmiany wartości indeksu WIG20 jednak w trakcie notowań byki próbowały zaatakować nowe lokalne szczyty co w ujęciu intra 1h udało się. Czy jest to „przygotowanie terenu” do wyjścia ponad poziom górnego ograniczenia dużego trójkąta?
[fumpBegin]
Pierwsza godzina dzisiejszych notowań wyznaczyła minimum sesji po osiągnięciu którego rynek ponownie ruszył na północ. Osiągnięte nowe maksimum intra wypadło mniej więcej na poziomie 2335 co prawie idealnie pokrywało się z poziomem linii równoległej do tej przechodzącej przez ostatnie minima intra i wychodzącej z czwartkowego szczytu intra. Innymi słowy indeks WIG20 porusza się w ramach kanału cenowego, który jest lekko nachylony ku górze. Mamy zatem granice konsolidacji i kolejny większy ruch najprawdopodobniej będzie miał miejsce po wybiciu któregoś z ograniczeń. Czy indeks wyjdzie dołem czy górą? No cóż, od jakiegoś czasu znajdujemy się w dziennym trendzie wzrostowym i tu można byłoby wypatrywać kontynuacji czyli wybicia górą. Jednak negatywne dywergencje na oscylatorach intra jak i samo nachylenie kanału dają większą szansę na wyjście dołem. Wybicie dołem jest jeszcze bardziej prawdopodobne kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów terminowych a to dlatego, że tam mamy do czynienia z wyraźnym klinem wzrostowym, który w teorii (w praktyce również) zapowiada wybicie dołem.
To czy z wybiciem będziemy mieli do czynienia już jutro zależy moim zdaniem od tego co wydarzy się dzisiaj za oceanem i od tego jak notowane będą tamtejsze kontrakty jutro rano. Jeśli w USA indeks utrzyma się w okolicach obecnego poziomu lub byłby jeszcze wyżej to możemy mieć do czynienia z jeszcze jednym podejściem pod górne ograniczenia, jeśli jednak S&P zejdzie wyraźnie poniżej 1396-1398 to wówczas już w początkowej fazie notowań możemy mieć wybicie dołem.
Patrząc na wykres dzienny widzimy, że dzisiaj ani bykom nie udało się zanegować formacji harami ani niedźwiedzią ją potwierdzić. Tym niemniej świeczka jaka dzisiaj powstała, mimo białego koloru, pokazuje wyraźnie, że bliskie rejony górnego ograniczenia trójkąta nie są raczej do przebicia z marszu. Długi górny cień, który prawie idealnie doszedł do ograniczenia pokazuje, że na tych poziomach niedźwiedzie nie zamierzają się poddać.
Na co najmniej chwilowe zwycięstwo podaży w rejonach wspominanego poru wskazuje również LOP który w dalszym ciągu znacznie rośnie przy stosunkowo małych (dzisiaj to już na pewno małych) obrotach na rynku akcji.
I tak całkiem na marginesie, to co kilka tygodni temu mogło świadczyć na korzyść byków, dzisiaj raczej zaczyna obracać się przeciwko nim. Mam tu na myśli stosunek byki/niedźwiedzie badany na stronach SII. To oczywiście o niczym jeszcze nie świadczy jednak uważam, że w dość krótkim czasie (powiedziałbym nawet że w zbyt krótkim) tak wielu zaczęło wierzyć w hossę.
[fumpEnd]
Wykres WIG20 chyba piątkowy 😉
Dzięki, już zmieniony.
wg. mnie przebicie tej niebieskiej kreski na 1 wykresie + ruch powrotny do niej na fixingu są sygnałem sprzedaży.
Wnioskuje tak na podstawie RSI, na którym mamy dywergencje pomiedzy cena WIG20 a wartościa RSI, oraz na RSI została dodatkowo przebita linia trendu wzrostowego oprowadzona po dołkach z 24 lipca, 2 sierpnia i 10 sierpnia.
raf Ty jesteś bardzo mondrym chłopcem, chyba miałeś szkolenie u Darka, tak jak ja. Super to szkolenie. Polecam.
eee, że co ?…
No właśnie – oglądałem dziś tvn cnbs – jakbym nie wiedział co się dzieje na świecie i nie przeszedł szkolenia u Darka to od razu bym otworzył konto i kupiłbym za wszystko akcje. Co oni tam wygadują!!! To chyba jest sponsorowane przez „grubych”, którzy są jak najwięcej leszcza wciągnąć do gry i to by się zgadzało – dziś wypowiadał się prezes SII, który twierdził że nastroje wsród inwestorów indywidualnych „bycze” wzrost w samym sierpniu o 11%. Następnie jakiś analityk przez chyba duże A wypowiadał się, że padł sygnał kupna i wszystko dalej będzie rosło, bo jesteśmy w wyraźnym trendzie wzrostowym… Czytaj więcej »
Dzisiaj już tu ktoś pisał, że w TVNCNBC po ogłoszeniu wyników KGHM mówili, że są lepsze od oczekiwań a jaka jest prawda to już chyba każdy wie. Ten program (oczywiście nie tylko) to „specjalista” w robieniu dobrego PR.
Caly czas maja na pasku.
pb.pl/2651378,18383,inwestorzy-ignoruja-nadchodzaca-recesje
taaaa teraz bedziemy dzielic osoby na tym forum na swiadomych uczestników szkolen pana Darka oraz na idiotów , po ile to szkolenie ?
Sam się zastanawiam o jakie szkolenie chodzi i w ogóle o czym piszą tu niektórzy. Widać w żaden sposób nie można ani trochę pofolgować przy zatwierdzaniu komentarzy. Raz zrobi się hurtowe zatwierdzenie i zaraz jakieś komentarze nie na temat. Coś mi się wydaje że będzie trzeba jeszcze wprowadzić „komentarze tylko z prawdziwego adresu mailowego”. W żaden sposób nie uważam nikogo za idiotów a już tym bardziej nie dzielę za to czy ktoś w czymś uczestniczył czy nie.
No ja na żadnym szkoleniu pana Darka nie byłem. A co do TVNCNBC to taka jet prawda, że ta TV żyje z dużego zainteresowania giełdą i finansami. Czyli im więcej osób nagoni do posiadania akcji, jednostek funduszy itd tym więcej będzie miała widzów wpatrzonych w nią jak w wyrocznie i oczekujących „wartościowych” newsów. Dodatkowo pewnie TVNcnbc pewnie dostaje pare groszy jesli odpowiednio często zaprosi „analityka” takiego czy innego funduszu. Dodatkowo, powiedziałbym, że dziennikarze tej stacji, jak i wszystkich pozostałych polskich stacji newsowo biznesowych reprezentuja strasznie niski poziom. Np. nie sa w stanie merytorycznie skomentować głupot wygadywanych przez zaproszonych gosci. Jak… Czytaj więcej »
Analiza Darku zgodna w 100% z moją. Cena dzisiaj dotarła do do strefy oporów wynikających z kilku technik. Ja osobiście lubię takie sytuacje gdzie potwierdzenie następuje z kilku narzędzi.
Przed weekendem wrzucałem moją wersję tożsamą z tym co dzisiaj zamieszczasz.
Dla przypomnienia podaję link:
http://galeriazyskow.pl/analiza-fw20-10-08-2012r/
Obecnie jestem na wyjeździe, po powrocie zamieszczę analizy kilku spółek.
W analizie dotyczącej usdpln wspomniałem o możliwości odbicia po spadkach. Obecnie pozycje zarabiają i nawet wystąpiła możliwość podniesienia SL. Tak więc pozycja jest dobrze zabezpieczona.
Pozdrawiam
Fundusze hedgingowe, które opierają swoje decyzje inwestycyjne na trendach ekonomicznych rozwiązują zakłady przeciwko europejskim akcjom w największym tempie od trzech lat http://pulsinwestora.pb.pl/2651459,14463,fundusze-stawiaja-na-wzrosty
PS
co mówi pobieżna analiza indeksu „WIG Banki” ? każdy kolejny milimetr up to koniec misiowania
wczoraj jakiś analityk w tvn cnbc mówił, że kupowane są akcje banków a to oznacza początek hossy.
i ma ogólnie racje. Już sporo przeciera oczy dlaczego to nie spada, na pierwszej lepszej korekcie dopakują s i wbiją sobie gwóźdź do trumny.
http://wiadomosci.stockwatch.pl/warszawskie-indeksy-znow-pieszcza-sie-z-oporem,analizy-pawla-szczepanika,34730
juz zmienił zdanie od wczoraj
tylko dlaczego nasi sprzedali pko bp po 32,50 skoro wczoraj cena była na poziomie 35 zł??? kto odpowie za te miliony stracone?
6 miesięcy lockup do tego BGK ma 5 mld zł w PKO bp do sprzedania
dobre miejsce na S, małe ryzyko, dobre „optymistyczne ” otoczenie,
myślę , że rozsądni mają pozycje długie na rynkach.
pewnie tak ale rynek nie płaci za rozsądek ani za komfort bycia po stronie rozsądku
rynek płaci za niekomfortowe sytuacje w jakie traderek jest sie w stanie postawić aj?
to może w końcu będą drukować dlatego warto zbierać promocje do koszyka.
A po co? Dane z USA lepsze od prognoz.
No i jak …fachowcy idziemy na 2440-2500pkt na wig20..?
idziemy idziemy w górę a misie do nauki – sporo macie do nadrobienia zaległości heheh
Kwestia kilku sesji i jedziemy ostro w dół. Nawet Pan Darek został zagoniony przez byków do narożnika i możliwości spadków mówi coraz ciszej . To zły znak. Jest za byczo aby iść dalej w górę. Rynek jak zwykle zaskoczy nas wszystkich jak złodziej w nocy.
Tuz za pychą kroczy upadek -pożyjemy zobaczymy ja na miesięcznych żadnych oznak hossy jeszcze nie widzę ,podchodzimy pod wielomiesięczne linie trendu ,może przebijemy może zawrócimy czas pokaże ja wole moje linie od wróżenia.
Darek a zauważyłeś, iż baza po docięciu PZU będzie dodatnia. Coś więc nie tak.
A dlaczego nie tak? U nas z reguły baza jest dodatnia.