Komentarz giełdowy 13.08.2012

Dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnej zmiany wartości indeksu WIG20 jednak w trakcie notowań byki próbowały zaatakować nowe lokalne szczyty co w ujęciu intra 1h udało się. Czy jest to „przygotowanie terenu” do wyjścia ponad poziom górnego ograniczenia dużego trójkąta?

[fumpBegin]

Pierwsza godzina dzisiejszych notowań wyznaczyła minimum sesji po osiągnięciu którego rynek ponownie ruszył na północ. Osiągnięte nowe maksimum intra wypadło mniej więcej na poziomie 2335 co prawie idealnie pokrywało się z poziomem linii równoległej do tej przechodzącej przez ostatnie minima intra i wychodzącej z czwartkowego szczytu intra. Innymi słowy indeks WIG20 porusza się w ramach kanału cenowego, który jest lekko nachylony ku górze. Mamy zatem granice konsolidacji i kolejny większy ruch najprawdopodobniej będzie miał miejsce po wybiciu któregoś z ograniczeń. Czy indeks wyjdzie dołem czy górą? No cóż, od jakiegoś czasu znajdujemy się w dziennym trendzie wzrostowym i tu można byłoby wypatrywać kontynuacji czyli wybicia górą. Jednak negatywne dywergencje na oscylatorach intra jak i samo nachylenie kanału dają większą szansę na wyjście dołem. Wybicie dołem jest jeszcze bardziej prawdopodobne kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów terminowych a to dlatego, że tam mamy do czynienia z wyraźnym klinem wzrostowym, który w teorii (w praktyce również) zapowiada wybicie dołem.

To czy z wybiciem będziemy mieli do czynienia już jutro zależy moim zdaniem od tego co wydarzy się dzisiaj za oceanem i od tego jak notowane będą tamtejsze kontrakty jutro rano. Jeśli w USA indeks utrzyma się w okolicach obecnego poziomu lub byłby jeszcze wyżej to możemy mieć do czynienia z jeszcze jednym podejściem pod górne ograniczenia, jeśli jednak S&P zejdzie wyraźnie poniżej 1396-1398 to wówczas już w początkowej fazie notowań możemy mieć wybicie dołem.

Patrząc na wykres dzienny widzimy, że dzisiaj ani bykom nie udało się zanegować formacji harami ani niedźwiedzią ją potwierdzić. Tym niemniej świeczka jaka dzisiaj powstała, mimo białego koloru, pokazuje wyraźnie, że bliskie rejony górnego ograniczenia trójkąta nie są raczej do przebicia z marszu. Długi górny cień, który prawie idealnie doszedł do ograniczenia pokazuje, że na tych poziomach niedźwiedzie nie zamierzają się poddać.
Na co najmniej chwilowe zwycięstwo podaży w rejonach wspominanego poru wskazuje również LOP który w dalszym ciągu znacznie rośnie przy stosunkowo małych (dzisiaj to już na pewno małych) obrotach na rynku akcji.
I tak całkiem na marginesie, to co kilka tygodni temu mogło świadczyć na korzyść byków, dzisiaj raczej zaczyna obracać się przeciwko nim. Mam tu na myśli stosunek byki/niedźwiedzie badany na stronach SII. To oczywiście o niczym jeszcze nie świadczy jednak uważam, że w dość krótkim czasie (powiedziałbym nawet że w zbyt krótkim) tak wielu zaczęło wierzyć w hossę.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

30
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
ZbyszekPrzemekgladiatorKoala_Womankowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil K.
Gość
Kamil K.

Wykres WIG20 chyba piątkowy 😉

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dzięki, już zmieniony.

Raf
Gość
Raf

wg. mnie przebicie tej niebieskiej kreski na 1 wykresie + ruch powrotny do niej na fixingu są sygnałem sprzedaży.
Wnioskuje tak na podstawie RSI, na którym mamy dywergencje pomiedzy cena WIG20 a wartościa RSI, oraz na RSI została dodatkowo przebita linia trendu wzrostowego oprowadzona po dołkach z 24 lipca, 2 sierpnia i 10 sierpnia.

Karol
Gość
Karol

raf Ty jesteś bardzo mondrym chłopcem, chyba miałeś szkolenie u Darka, tak jak ja. Super to szkolenie. Polecam.

Raf
Gość
Raf

eee, że co ?…

Seablade
Gość
Seablade

No właśnie – oglądałem dziś tvn cnbs – jakbym nie wiedział co się dzieje na świecie i nie przeszedł szkolenia u Darka to od razu bym otworzył konto i kupiłbym za wszystko akcje. Co oni tam wygadują!!! To chyba jest sponsorowane przez „grubych”, którzy są jak najwięcej leszcza wciągnąć do gry i to by się zgadzało – dziś wypowiadał się prezes SII, który twierdził że nastroje wsród inwestorów indywidualnych „bycze” wzrost w samym sierpniu o 11%. Następnie jakiś analityk przez chyba duże A wypowiadał się, że padł sygnał kupna i wszystko dalej będzie rosło, bo jesteśmy w wyraźnym trendzie wzrostowym… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dzisiaj już tu ktoś pisał, że w TVNCNBC po ogłoszeniu wyników KGHM mówili, że są lepsze od oczekiwań a jaka jest prawda to już chyba każdy wie. Ten program (oczywiście nie tylko) to „specjalista” w robieniu dobrego PR.

Borse
Gość
Borse

Caly czas maja na pasku.

Borse
Gość
Borse

pb.pl/2651378,18383,inwestorzy-ignoruja-nadchodzaca-recesje

krezus
Gość
krezus

taaaa teraz bedziemy dzielic osoby na tym forum na swiadomych uczestników szkolen pana Darka oraz na idiotów , po ile to szkolenie ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Sam się zastanawiam o jakie szkolenie chodzi i w ogóle o czym piszą tu niektórzy. Widać w żaden sposób nie można ani trochę pofolgować przy zatwierdzaniu komentarzy. Raz zrobi się hurtowe zatwierdzenie i zaraz jakieś komentarze nie na temat. Coś mi się wydaje że będzie trzeba jeszcze wprowadzić „komentarze tylko z prawdziwego adresu mailowego”. W żaden sposób nie uważam nikogo za idiotów a już tym bardziej nie dzielę za to czy ktoś w czymś uczestniczył czy nie.

Raf
Gość
Raf

No ja na żadnym szkoleniu pana Darka nie byłem. A co do TVNCNBC to taka jet prawda, że ta TV żyje z dużego zainteresowania giełdą i finansami. Czyli im więcej osób nagoni do posiadania akcji, jednostek funduszy itd tym więcej będzie miała widzów wpatrzonych w nią jak w wyrocznie i oczekujących „wartościowych” newsów. Dodatkowo pewnie TVNcnbc pewnie dostaje pare groszy jesli odpowiednio często zaprosi „analityka” takiego czy innego funduszu. Dodatkowo, powiedziałbym, że dziennikarze tej stacji, jak i wszystkich pozostałych polskich stacji newsowo biznesowych reprezentuja strasznie niski poziom. Np. nie sa w stanie merytorycznie skomentować głupot wygadywanych przez zaproszonych gosci. Jak… Czytaj więcej »

jaca
Gość
jaca

Analiza Darku zgodna w 100% z moją. Cena dzisiaj dotarła do do strefy oporów wynikających z kilku technik. Ja osobiście lubię takie sytuacje gdzie potwierdzenie następuje z kilku narzędzi.

Przed weekendem wrzucałem moją wersję tożsamą z tym co dzisiaj zamieszczasz.
Dla przypomnienia podaję link:
http://galeriazyskow.pl/analiza-fw20-10-08-2012r/

Obecnie jestem na wyjeździe, po powrocie zamieszczę analizy kilku spółek.
W analizie dotyczącej usdpln wspomniałem o możliwości odbicia po spadkach. Obecnie pozycje zarabiają i nawet wystąpiła możliwość podniesienia SL. Tak więc pozycja jest dobrze zabezpieczona.

Pozdrawiam

Howgh
Gość
Howgh

Fundusze hedgingowe, które opierają swoje decyzje inwestycyjne na trendach ekonomicznych rozwiązują zakłady przeciwko europejskim akcjom w największym tempie od trzech lat http://pulsinwestora.pb.pl/2651459,14463,fundusze-stawiaja-na-wzrosty

PS
co mówi pobieżna analiza indeksu „WIG Banki” ? każdy kolejny milimetr up to koniec misiowania

Rafal
Gość
Rafal

wczoraj jakiś analityk w tvn cnbc mówił, że kupowane są akcje banków a to oznacza początek hossy.

Damian
Gość
Damian

i ma ogólnie racje. Już sporo przeciera oczy dlaczego to nie spada, na pierwszej lepszej korekcie dopakują s i wbiją sobie gwóźdź do trumny.

Qba
Gość
Qba
Rafal
Gość
Rafal

tylko dlaczego nasi sprzedali pko bp po 32,50 skoro wczoraj cena była na poziomie 35 zł??? kto odpowie za te miliony stracone?

Qba
Gość
Qba

6 miesięcy lockup do tego BGK ma 5 mld zł w PKO bp do sprzedania

stasiek z zastodoły
Gość
stasiek z zastodoły

dobre miejsce na S, małe ryzyko, dobre „optymistyczne ” otoczenie,

hossa start
Gość
hossa start

myślę , że rozsądni mają pozycje długie na rynkach.

stasiek z zastodoły
Gość
stasiek z zastodoły

pewnie tak ale rynek nie płaci za rozsądek ani za komfort bycia po stronie rozsądku
rynek płaci za niekomfortowe sytuacje w jakie traderek jest sie w stanie postawić aj?

figo
Gość
figo

to może w końcu będą drukować dlatego warto zbierać promocje do koszyka.

Borse
Gość
Borse

A po co? Dane z USA lepsze od prognoz.

omankowski
Gość
omankowski

No i jak …fachowcy idziemy na 2440-2500pkt na wig20..?

Koala_W
Gość
Koala_W

idziemy idziemy w górę a misie do nauki – sporo macie do nadrobienia zaległości heheh

gladiator
Gość
gladiator

Kwestia kilku sesji i jedziemy ostro w dół. Nawet Pan Darek został zagoniony przez byków do narożnika i możliwości spadków mówi coraz ciszej . To zły znak. Jest za byczo aby iść dalej w górę. Rynek jak zwykle zaskoczy nas wszystkich jak złodziej w nocy.

Przemek
Gość
Przemek

Tuz za pychą kroczy upadek -pożyjemy zobaczymy ja na miesięcznych żadnych oznak hossy jeszcze nie widzę ,podchodzimy pod wielomiesięczne linie trendu ,może przebijemy może zawrócimy czas pokaże ja wole moje linie od wróżenia.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Darek a zauważyłeś, iż baza po docięciu PZU będzie dodatnia. Coś więc nie tak.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

A dlaczego nie tak? U nas z reguły baza jest dodatnia.