Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 10.04.2024

Za nami sesja, która przyniosła zapewne nieco strachu posiadaczom akcji.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 wyrysowała się wczoraj wyraźna świeca spadkowa, która dała nam układ Zasłony ciemnej chmury (niemal Objecie bessy). Jednak , jak zawsze powtarzam, sama formacja nie jest wystarczającym argumentem za zmianą i zawsze potrzebne jest co najmniej jej potwierdzenie. Pamiętajmy że jesteśmy w trendzie wzrostowym a jedna jaskółka wiosny nie czyni. Dodatkowo na wczorajszym spadku mieliśmy wyraźnie wyższe obroty co nie jest domeną dla takiego kierunku. Oczywiście, bagatelizować nie można ale bez zejścia poniżej 2450 nie oceniałbym tego jako duże zagrożenie dla byków.

Na wykresie intra mieliśmy wczoraj nowy szczyt który idealnie wpisał się w układ klina a po nim dynamiczne zejście wybijające się z niego. Dodatkowo cały wczorajszy wzrost z pierwszej części sesji miał miejsce przy spadającym LOP a ta tendencja przyspieszyła po ustanowieniu szczytu. Już kiedyś pisałem, że ewentualnej zmiany kierunku można spodziewać się wówczas gdy nowy szczyt (dołek) ustanawiany jest przy spadającym LOP bo oznacza to poddanie się jednej ze stron. Aby ten scenariusz miał prawo kontynuacji to powinniśmy doświadczyć wzrostu z co najmniej próba ataku szczytu na rosnącym LOP. Zakładam, ze początkowa część dzisiejszej sesji przyniesie nam wyższe poziomy cenowe w ramach chociażby korekty a ewentualne ponowne wejście w zakres wybitego klina powinien zapalić pomarańczową lampkę w głowach niedźwiedzi.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy wyraźna spadkową świecę i nowy dołek w ruchu , który na ten moment przyjmuję jako korektę w trendzie wzrostowym. Jak widać na wykresie, miejsce dla kontynuacji korekty jeszcze jest a falowo trudno podejść do tego spadku inaczej niż do korekty (na ten moment).

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy obecnie tendencje spadkową i bez pokonania ok. 18570, bliżej nam do 18200 niż do ruchu na kolejny szczyt trendu z wyższych interwałów. Pierwsze wskazanie na możliwość odwrócenia obecnej tendencji dostalibyśmy w momencie pokonania poziomu 18475. Bez tego warto szukać okazji na S.

Na wykresie dziennym indeksu S&P trwa w dalszym ciągu re-test linii szyi DT. Dolny cień wczorajszej świecy pokazuje , że jak najbardziej możliwym jest ruch w kierunku ostatniego szczytu po zejściu do zakresu OB w układzie korekcyjnym. Zatem z racji trendu podstawowym scenariuszem jest mimo wszystko wyjście na nowy szczyt jednak w przypadku osunięcia i wybicia w cenach zamknięcia wczorajszego minimum spodziewałbym się przyspieszenia spadku i poważanego zagrożenia dla kontynuacji trendu wzrostowego.

Sytuacja jaka obecnie jest na wykresie intra kontraktów na S&P daje przewagę niedźwiedziom a to za sprawą braku pokonania w obecnym ruchu wzrostowym, szczytu z którego mieliśmy dynamiczny spadek do poziomu ok. 5208. Jeśli ten szczyt nie pęknie to możemy spodziewać się nowego swingu w dół i ponownego ataku na zakres dużego OB w trendzie wzrostowym. Tu również weźmy pod uwagę fakt, iż od kilku sesji mamy coraz niższe dołki i szczyty. I jeszcze jedno co może przemawiać na korzyść niedźwiedzi i w efekcie dać ruch wybijający duże OB. Mianowicie, po odbiciu od jego zakresu , swing wzrostowy nie wyszedł ponad ostatni potwierdzony szczyt na ok. 5308 czyli innymi słowy był to ruch korekcyjny.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

23
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakadrianKiSTommyTsG Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Sygnał wskoczy na L jeżeli kurs wzrośnie 27 pkt. od poziomu otwarcia. Wczoraj obie strategie systemu wskoczyły z powrotem na plus.
Dzisiaj numerologiczna „4” – ciężka do rozgryzienia sesja. Przy dodatnim otwarciu minimum pod większość sesji szukałbym między 9:30 a 9:45, ale końcówka (od 14:30-15:00) może być różna – równe szanse dla scenariusza spadkowego jak i wzrostowego. Wiadomo, zadecydują dane z USA o inflacji, które godzinowo idealnie wpasowują się w sesje spod „4”.
Ujemne otwarcie powinno dać 5-10 min. szarpnięcia w górę, a co potem?

Marcin
Gość
Marcin

Dziękuje za analizę Panie Dariuszu

TsG
Gość
TsG

Ja tam nie mam żadnych zastrzeżeń co do zasady że gram na luki co potwierdzają że można tak spekulować

cherry
Gość

Witam kilka wskazówek Spadajacy LOP, prawie 3 tys sztuk, Gruby się skrócił, a pokazał to co mieliśmy zobaczyć, jedna ze stron odpuszcza, nie to ON pozamykał swoje Li S, zabrał je z rynku bo miał balast a przy okazji spadku w 30 minut o 50 pkt to tylko pkc jest rzucane. Zarobił tylko tyle że kto mu się „obcy” po drodze trafił to jego. Co zyskał jest chudszy i ma cenę 2460 do handlu, a zarazem zamknął lukę okolic 2455 która daje możliwość załozenia że znowu idziemy na nowe szczyty, sukces pokazał sytuację, a wie ze techników na rynku FW… Czytaj więcej »

Tom'as
Gość
Tom'as

Jednym słowem gruby jest chudy

KiS
Gość
KiS

ponieważ brak impulsu w dół cały spadek można potraktować jako korektę a gram w jednym kierunku do momentu aż zmieni sie tendencja czyli najpierw impuls w dół,, dlatego dziś ponownie otworzyłem pozyję długą i jest zabezpieczona

KiS
Gość
KiS

pozycja L zamknięta obecnie bez pozycji

TsG
Gość
TsG

Gdyby miał być większy rgr to okolice 2503-6 KiS zawsze może być też inna korekta typu wxy czyli same trojki

KiS
Gość
KiS

ale to nadal będą tylko korekty wiec trend wzrostowy i zajmowanie pozycji L jest sensowne aby zmienić coś na dłużej imo potrzeba impulsu w dół

TsG
Gość
TsG

Jak pisałem tak zagrałem S w portfelu

TsG
Gość
TsG

Drugie udane wejście i znowu poniosłem sukces zdałem zabawki na 2474 i mam już dziś wolne

KiS
Gość
KiS

przyznaję że jestem pod wrażeniem z poziomu gry intraday

Tom'as
Gość
Tom'as

na w20 doszliśmy do zewnętrznego mierzenia 161.8% ostatniej korekty w trendzie
https://ibb.co/T0j56Qp
w tamtym roku dało to mocną korektę ale czy będzie tak i tym razem ? hm…

Tom'as
Gość
Tom'as

18 023 Long na dax z celem na nowe szczyty

Tom'as
Gość
Tom'as

Częściowo zredukowalem reszta na BE
comment image