Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 20.01.2023

Nasz rynek nie rozpieszcza Nas zmiennością i „energią”. Wiemy że jesteśmy w końcowej fazie całego wzrostu ale nie wiemy czy nie jesteśmy już w początkowej fazie spadku.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstał wczoraj Pin bar z czarnym korpusem i dolnym cieniem. Jest to obraz broniącego strefy wsparcia popytu. W dalszym ciągu można mieć nadzieję na jeszcze jeden szczyt choć nie koniecznie próba jego osiągnięcia musi zacząć się dzisiaj. W mniejszej skali widać że koniec spadku jeszcze nie został osiągnięty.

Na wykresie intra powstała wczoraj luka cenowa , której nawet nie próbowano zamknąć.Cały spadek doszedł do zniesienia 38.2% co jest „podręcznikowym zakresem korekty w fali 4 ale jak dobrze widać , cena musi jeszcze wybić zakres OB i strefę aby móc wziąć pod uwagę faktyczny koniec korekty. Jeśli tego byki nie zrobią to należy spodziewać się spadku w rejon 1870 czyli obszar najistotniejszej strefy wsparcia pod kątem swingowym.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj luka cenowa i wyrysowała się wyraźna świeca spadkowa. Jednak jej zakres to tylko delikatnie naruszony OB i co za tym idzie , szansa na jeszcze jeden szczyt jest dalej. Jak widać na wykresie nawet zejście do okolic 14700 nie zmieni tego. Jeśli jednak spojrzymy na to pod katem faktycznego grania to trzeba stwierdzić, że gra na wzrost i na kolejny szczyt jest obarczona sporym ryzykiem. Dlaczego? Najbliższą strefę wsparcia, wówczas kiedy była ona oporem rynek pokonał układem mocno przypominającym korektę pędzącą i właśnie ten układ mógł już być falą 4 w całym swingu wzrostowym od 13791.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mieliśmy wczoraj niemal dokładnie to co napisałem rano. Nieudany re-test linii szyi , wybicie dynamiczne strefy na ok. 15140 i zejście do zakresu OB z delikatnym naruszeniem. Obecnie mamy ruch lekko wzrostowy , który jeśli okaże się korektą w fali 4 to rynek zejdzie na nowy dołek i wówczas jeszcze bardziej realnym stanie się to, że kolejny szczyt będzie mocno zagrożony. Dla mnie nowy dołek jest najbardziej realnym scenariuszem. A to oznaczałoby zejście do okolic 14870-14900.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała wczoraj mała spadkowa szpulka umiejscowiona już pod strefą wsparcia. Kolejna spadkowa świeca będzie już moim zdaniem wyraźnym wskazaniem na kierunek 3600. Jeśli jednak rynek dałby powód aby powstała świeca z zamknięciem powyżej wczorajszej szpulki , co wydaje mi się mniej prawdopodobne , to mielibyśmy jeszcze jeden atak na linię trendu.

Na wykresie intra mamy dość silny spadek wybijający zakres OB co jeszcze bardziej wskazuje na to, iż wzrost był w ramach korekty. Wydaje się jednak że do pełni szczęścia dla niedźwiedzi powinniśmy mieć jeszcze jeden dołek zanim ewentualnie nastąpi jakiś nieco większy ruch w górę. Bez tego dołka i wykończenia pełnego impulsu może nastąpić zaskoczenie i cena może ruszyć aby wybić ostatni szczyt i utworzyć większą korektę wzrostową.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DominoandyKonrad Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Bandy po wczorajszej luce stoją na 1867-1957.
Poziomy „wrażliwe” : 1915, 1920, 1938
oraz 1909, 1904, 1886.
Sygnał wskoczy na L jeżeli wzrośnie 18 pkt. od poziomu otwarcia.

andy
Gość
andy

z małego rgr-a na 5min można wyrwać parenaście punkcików co z przyjemnością realizuję.

Domino
Gość
Domino

Andy, ja od 1905 ponownie na L, spodziewam się jeszcze dziś ataku na lukę w rejonie 1928-1935. Szacuję max wzrost do poziomu ok. 1935-1942

andy
Gość
andy

na 1min L na podstawie orgra ,ale dzisiaj czytelne zagrywki