Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 18.11.2022

Dobrnęliśmy do ostatniej sesji tygodnia w nie najlepszych nastrojach byków.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym, wczorajsza sesja, wyrysowała wyraźną spadkową świecę. Tym samym nastąpiło zagrożenie i to nie tylko na zakończenie rajdu z ostatnich 5-ciu tygodni ale i na ponowne spojrzenie w dół z celem na nowych dołkach. Jednak jak to mówi przysłowie „jedna jaskółka wiosny nie czyni” Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli rynek miał wykreślić tylko i wyłącznie korektę ostatniego dużego swingu spadkowego to faktycznie może to być już koniec. Jeśli jednak miałby tu być impuls bez względu na to czy jako pierwszy w nowej odsłonie większych wzrostów czy jako fala c większej korekty pędzącej to brakuje nam jeszcze jednego szczytu przed którym dwie ostatnie sesje wpisywałyby się jako fala 4. Trudno jest to osądzić i dlatego należy zaczekać. I tak nie jesteśmy gdzieś gdzie warto kupować a co do sprzedaży posiadanych walorów to już inna bajka.

Na wykresie intra mamy realizację RGR z linią szyi na ok. 1740 i teoretycznym minimalnym zasięgiem na ok. 1680. Nieco wyżej bo na 1700 jest luka do zamknięcia a przebieg spadku wskazuje że należy się spodziewać domknięcia luki. Innymi słowy równość korekt w spadku daje podstawy do założenia , iż dołek jeszcze przed nami. Tylko wyjście ponad wybitą linię szyi mogłoby zakończyć obecną tendencję spadkową. Swingowo o zmianie kierunku będzie można dopiero pomyśleć jeśli cena zejdzie poniżej 1629.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym pojawiła się wczoraj spadkowa świeca z bardzo wyraźnym dolnym cieniem niemal dwukrotnie większym od korpusu. Zatem z jednej strony mamy popytowy cień ale korpus jest podażowy a biorąc pod uwagę że minimum świecy pozostawiło jeszcze kilkadziesiąt punktów do zakresu OB, musimy brać pod uwagę że cień nie zadziała. Jednak i tu zwróciłbym uwagę , że falowo blisko jest do tego, iż mamy obecnie falę 4 impulsu od dołka największej korekty w całym ruchu wzrostowym. Zatem tak jak i u Nas, na ten moment, scenariusz z jeszcze jednym szczytem jest podstawowym.

Na wykresie intra dalej tkwimy w konsolidacji i dalej mamy otwartą drogę do zakresu OB. Wskazaniem na ruch na nowy szczyt byłoby obecnie wybicie poziomu 14400. Jednak nawet jeśli do tego maiłoby dojść w przeciągu kilku czy kilkunastu godzin to i tak wydaje się że dzisiejsza regularna sesja co najmniej na początek, przyniesie nam spadek w okolice 14200.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała wczoraj wzrostowa świeca która swoje minimum maiła zarówno na strefie wsparcia jak na zakresie OB. Rynek zatem jest gotowy to do ruchu na nowy szczyt w ramach wykończenia impulsu od 3698. Pytanie czy to tylko wykorzysta. Jest silne wsparcie jest reakcja ale czy reakcja zamieni się w realizację scenariusza bazowego? Tu jak już nie raz wspominałem, cena indeksu powinna docelowo dojść chociażby do opadającej linii trendu czy też zakresu dużego OB. Innymi słowy w przedział 4100-4200.

Na wykresie intra kontraktów na S&P po wybiciu linii szyi RGR na poziomie ok. 3960 ruch ceny nie zrealizował teoretycznego minimalnego zasięgu wypadającego na ok. 3870. Spadek zatrzymał się tuż po naruszeniu zakresu OB i odbił się od istotnej strefy wsparcia. Dynamiczny ruch w górę doszedł do linii szyi i nic ponad to. Zatem powinniśmy się spodziewać kolejnego swingu spadkowego z nowym dołkiem w obecnej tendencji i realizacji zakresu RGR. Złamaniem będzie teraz tylko wybicie linii szyi i powrót nad jej poziom.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Ko.Sz.Dariusz BartłomiejczakKo.Szjerzyandy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Trzeba też pamiętać o walce o świecę tygodniową, a ta początek ma na 1714 więc każde zamknięcie poniżej tego poziomu da czarnego pinbara w tym interwale, a tego byki chyba by nie chciały. Jednak gdyby, to kolejne wsparcie jako połowa poprzedniej świecy to jednocześnie poziom bandy (1655 pkt.). No zobaczymy, bo LOP cały czas spada i nie ma podebrania. A ruch ponad 100 pkt. od szczytu wskazywałby już na zmianę trendu w krótkim terminie.

Tommy
Gość
Tommy

Zobacz na wig 20 USD , myśle ze zarobili w bardzo krótkim czasie wystarczająco, w dalszym ciągu uwaga na L,

Domino
Gość
Domino

Cel tego spadku to poziom ok. 1673. Tak liczę: 1 fala od 1798 do 1741 = 57 pkt. Potem była druga: od 1741 do 1765. I wczoraj 3 – od 1765-1706= 59. I czwarta od 1706-1730. Więc teraz piątka od 1730 do ok. 1673= 57 pkt.

Domino
Gość
Domino

I być może z poziomu ok. 1673 nastąpi kolejna próba wzrostu, nawet może na kolejny szczyt o którym pisał Pan Darek w porannej analizie.

Rafał
Gość
Rafał

Warto rozważyć czy 5. już nie było – 1730-1701

Rafał
Gość
Rafał

Czytam z M15

Domino
Gość
Domino

Fakt , mogła już się skończyć jako skrócona fala piąta.

Janek
Gość
Janek

tygodniówka wygląda źle ale może faktycznie teraz do 1700 to była dopiero 4 fala bo jest też możliwość że już była jak sie zerknie na H4 i równości korekt ,

Domino
Gość
Domino

Poczekajmy na zamek, mogą wyciągnąć w okolice 1750.

Konrad
Gość
Konrad

U nie po wyłamaniu wczorajszego minimum powinna być ostra jazda w dół, a tutaj wyciągnęli do 1730…falstart?

andy
Gość
andy

gram na założenie że zrobili korektę nieregularną grając na powrót do linii szyji, ,jeżeli wyjdą ponad poziom 1735 wyrzucą mnie na sl-1736

Konrad
Gość
Konrad

No ja tam andy stoję na 1741-1742 z S jako poczatek fałszywej czarnej z wczoraj, co pokrywa się z tą linią szyi (chyba)

Domino
Gość
Domino

Andy dołączyłem z S po 1733, SL też na 1736, Mnie osobiście brakuje zejścia w rejon ok. 1673

Domino
Gość
Domino

Dax powinien dojść do ok. 14500 i potem odwrót, więc u nas mogą się tak kręcić do ok. 15:30 wokół poziomu 1730 i dopiero potem zjazd w dół.

Konrad
Gość
Konrad

Przy utrzymanym 1714 będzie biała świeca na tygodniowym, a to raczej przeceny nie faworyzuje…prawda?

jerzy
Gość
jerzy

Andy ja zawsze daję 2 punkty SL-1 punkt często wybijają

andy
Gość
andy

Jerzy zgadza się ,też tak robię jak nie ma mnie przy kompie , jeżeli jestem to mając ogląd sytuacji zamykam z palca wcześniej aby nie zaliczyć niepotrzebnej straty.

Ko.Sz
Gość
Ko.Sz

Gruby sobie dzisiaj narobił LOPa na prawie 2 tysiące sztuk, zatem teraz zostaje mu pchać w którąś stronę ….