Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 17.11.2022

Przed dzisiejszą sesją, jesteśmy w zakłopotaniu – co dalej? Czy to już koniec wzrostów?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pojawiła się wczoraj mała spadkowa szpulka. Na obecną chwilę jest ona re-testem wybitej strefy oporu/wsparcia. Sama w sobie krzywdy dla trendu wzrostowego nie czyni a jedynie wskazuje na korektę. Jeśli nie zostanie potwierdzona wyraźną świecą spadkową to dalej będzie obowiązywać scenariusz z ruchem w okolice 1850.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mieliśmy wczoraj spadek z zatrzymaniem na zasięgu większego OB oraz na wybitej wcześniej strefie cenowej. Obecny układ przemawia za kolejnym swingiem wzrostowym i osiągnięciem nowego szczytu. To na co warto zwrócić uwagę to LOP który od końca poprzedniej sesji spadł o dobrych kilka tys. Zatem ewentualny ruch na nowy szczyt wraz ze stanowczym wzrostem LOP może wskazywać na ostatnią falę wzrostową przed mocniejszym spadkiem w ramach chociażby korekty.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX wyrysowała się wczoraj wyraźna spadkowa świeca. Tym samym trzeba brać pod uwagę dalszy spadek do okolic 14050 a i zejścia na strefę w okolicy 13900 wykluczyć nie można. Natomiast to na co jeszcze bym się nie zdecydował to ogłoszenie, że mamy do czynienia z zwrotem na większy spadek. Moim zdaniem , na podstawie wykresu intra, uważam, że nie jest przekreślona szansa na to aby wczorajsza świeca była jedyną spadkową a rynek do końca tygodnia zdoła pomaszerować na nowy szczyt.

Na wykresie intra mamy teraz konsolidację a wczorajszy początkowy ruch w górę odbył się 5-ką a następnie rynek wykonał zwrot i zszedł w dół trójką nie wybijając początku wcześniejszego impulsu wzrostowego. To jest właśnie ten element , który daje możliwość do kolejnego ruchu w górę i zwrotu mimo nie osiągnięcia OB. Jeszcze jeden aspekt to „markowanie podaży” na sesji wtorkowej po której nie było kontynuacji. To tez jest argument przemawiający na korzyść dalszego wzrostu. W przypadku wybicia 14199 w dół bĘdziemy jednak mieli zejście do zakresu OB.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym , trzecia pod rząd szpulka spadkowa. Jesteśmy tu w konsolidacji i to takiej , w której trudno jest chociaż trochę przeważyć na jedna stronę. Wielkość przedziału cenowego zajmowanego przez te trzy szpulki wskazywałaby , iż jest to jakaś fala 4 w impulsie od 3698 a idąc dalej , przed nami kolejny szczyt z osiągnięciem okolic 4100. Jeśli jednak nastąpi wybicie w dół to takim poważnym, ostatnim bastionem do obrony przed spadkami będzie strefa na ok. 3900.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mamy sytuację bardzo zbliżoną do tego co na DAX więc nie będę się rozpisywał.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
andykingTommyKonradDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Gość
Rafał

Andy, mam pytanie o Twoją wyliczankę (1347+/ 2,618 x178/=1813,).
Zakładam, że te 178 to punkty wyliczone przez Fibo 0,618 od dołka 1347 jako poziom wsparcia do dalszych wzrostów. Nie rozumiem współczynnika 2,618 (zakładam jakiś związek z Fibo), którym posłużyłeś się do wytyczenia punktu odwrotki. Czy mógłbyś to objaśnić mniej doświadczonemu traderowi.
Dziękuję i pozdrawiam,

andy
Gość
andy

Rafał ,jak już wiesz korzystam:1- z geometrii zatem liczę to tak : odcinek AB= 1615 -1793=178, koniec BC to 1347. koniec odcinka CD , a więc punkt D poszukuję przy pomocy mierzeń fibo krotności AB.
2-obserwuję zachowanie falowe odcinka CD, i tak n.p fala 1 miała 1450-1347=103, a oznaczenie końca fali4 miałem na 1629 to zakładając że fala 5 ma zakresy fali 1= 0,618 ;1.0 ;1,618 to jej koniec koniec przy najwyższym fibo =103×1,618=167 +1629= 1796 było 1798 . Powodzenia, może się przyda w pościgu za grubym.

Rafał
Gość
Rafał

Dziękuję

Ko.Sz
Gość
Ko.Sz

Dzień dobry, na 5 min tworzy się ala RGR

andy
Gość
andy

Ko. Sz pod niego zagrałem.

Janek
Gość
Janek

iShares MSCI Poland ETF (EPOL.US)

Darek mógłbyś w weekend zobaczyć ten wykres , bo tutaj jest ciekawie 3 luki zostawione , dla mnie bez zamknięcia tych luk nie będzie hossy ?

Konrad
Gość
Konrad

Doszliśmy do 1721 czyli ostatniego z serii pierwszych wsparć systemu opartego o luki. Może być ciekawie i kto wie, czy tutaj nie zakończy się ta korekta? Wielki tik o 9:47, ale kurs zszedł niżej. Tak czy siak „fałszywa świeca” ma swój początek na 1742 pkt. Numerologicznie jest szansa na dno dzisiaj, ale jak będzie?

Tommy
Gość
Tommy

Sytuacja na Ukrainie robi swoje, zagranica liczyła na deeskalacje..ostrożnie z L bo wcześniejsze wzrosty w dużej mierze na tym się opierały

king
Gość
king

Panie Darku.
Bierze Pan udział w grze giełdowej „CHALLENGE” organizowanej przez „PARKIET” ?