Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 14.10.2021

Wczorajsza sesja przyniosła nam zmianę ról polegającą na tym, iż nasz rynek wszedł w odpoczynek po wzrostach i dokonał korekty , natomiast dwa pozostałe rynki , które są przedmiotem porannych komentarzy, wykazały chęć wzrostu.

Indeks WIG 20

Czarna szpulka w górnej części białego korpusu z poniedziałku , będąca efektem spadku wartości indeksu o -0.83% to wyniki wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie. Mamy zatem obraz mogący być 4 falą w impulsie od 2271. Jeśli tak to przed nami jeszcze 5 fala a więc teoretycznie wyższy szczyt. Nie wiemy czy będzie to miało miejsce dzisiaj czy jutro czy może dopiero w przyszłym tygodniu bo zależy to od złożoności obecnej korekty. Jednak wiemy na pewno że mamy trend wzrostowy i w żaden sposób nie odczytywałbym tego wczorajszego dnia jako sygnał końca wzrostów. Nieśmiało wspomnę jeszcze o tym, iż nikt nie zagwarantuje nam że na pewno jest to fala 4 a nie np. 2 w 3. Poza tym jeśli rynek mknie do góry w swingu impulsowym to obecny ruch od 2271 jest falą 3 a to oznacza że po nowym szczycie powinna nastąpić większa fala 4 a dalej kolejny szczyt. Co do wsparcia dla końca obecnej korekty to na tę chwilę mamy go w postaci prowadzonego OB a jeśli podaż jeszcze przyciśnie to takim naprawdę bardzo mocnym wsparciem jest strefa na ok. 2420.

To o czym pisałem powyżej bardzo dobrze widać na wykresie intra kontraktów, gdzie wczorajszy spadek doszedł do zakresu OB i wykonał na nim Pin bara wzrostowego. Zatem pierwszy sygnał do zakończenia spadku korekcyjnego już jest. Kolejnym etapem powinien być wzrost na wybicie 2463 i następnie brak nowego dołka przy ewentualnej korekcie. Jeśli nie będzie wybicia 2463 albo rynek wybije ale następnie zejdzie poniżej wczorajszego minimum to będziemy oczekiwali zejścia do ok. 2438 albo i ok. 2422.

Indeks DAX

Wzrost wartości indeksu DAX o 0.68% i biała świeca która swoim maksimum wyszła nad poziom 15268 to efekt wczorajszej sesji za naszą zachodnia granicą. W tej chwili po odbiciu od strefy na Koronę mamy nowy maks w całym odbiciu od dołka na 14818 jednak jest to tylko układ korekty. Zatem dalej jesteśmy w tendencji spadkowej ale z widokami na możliwość jej złamania. W tej chwili decydujące wsparcie mamy na poziomie 15012 i jeśli indeks cofnie wybijając ten poziom to raczej nic już nie uratuje nas przed zejściem w rejony 14000-14100 no chyba że tylko DB. Kontynuacja wzrostu, do której sytuacja jest przygotowana to dojście co najmniej w rejon 15500 a jeśli cena zajdzie wyżej i pokona 15700 to na widnokręgu pojawi się horyzont na nowych historycznych szczytach.

Na wykresie intra, zgodnie z podstawowymi naszymi założeniami, po wykonaniu korekty spadkowej do strefy na Koronę , cena odbiła i obecnie doszła do poziomu powyżej linii szyi ewentualnej oRGR jaka powstała o zasięgu ok. 450 pkt. Minusem obecnej sytuacji jest sposób wybicia linii szyi bo choć odbył się on luką nocną to jednak nie miał impetu. Dlatego w obecnej sytuacji bardzo istotnym jest poziom wsparcia na 15200 , jeśli się nie obroni to możemy zacząć myśleć o nowym dołku poniżej 14790 choć szansa na jego utrzymanie i obronę w rejonie 14960 jeszcze będzie. Każde zatrzymanie spadku powyżej 15200 to wyraźny sygnał do ruchu w kierunku 15740 choć oczywiście po drodze ważny poziom oporu w rejonie zasięgu OB czyli na ok. 15540.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P mamy obronę strefy wsparcia utworzonej przez górne ograniczenie konsolidacji będące jednocześnie linią szyi DB , w postaci wzrostowego Pin bara. Jak wiemy jest to mocny sygnał ale jak każdy świecowy, potrzebuje potwierdzenia. Jeśli zostanie potwierdzony to wzmocni się scenariusz z nowym szczytem ale i z walką po drodze o wybicie przestrzeni 4440-4460. Negacja Pin bara to ponowny atak na poziom ostatniego dołka i coraz większe prawdopodobieństwo kontynuacji spadku do 4250 a nawet do ok. 4150.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mamy obecnie walkę z większym OB na wzrosty i mniejszym OB na spadki. Wiemy że to co „większe” to ważniejsze i zazwyczaj mocniejsze ale do końca nigdy nie wiadomo. Zatem na mocniejsze rozstrzygnięcie tego dylematu musimy zaczekać. Zaczekać albo na wybicie obecnej strefy oporu (nie delikatne naruszenie) albo na zejście i wybicie 4343 bez wcześniejszego wyraźnego pokonania wspomnianej strefy oporu na której się znajdujemy. Takie rozstrzygnięcia dadzą mocne wskazania na podstawowy kierunek naszych zagrań. Na koniec muszę przyznać, że zagrożenie dla byków i spadek w rejony ok. 4300 jest dla mnie poważne.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

24
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
14 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
FilipandyTsGjerzyDomino Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2364 odwrócić na S – 21 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Tomasz
Gość
Tomasz

amerykanie up ale u nas korekta wisi chyba na włosku
z powodu wig banków ….kreska miesięczna :comment image

zobaczymy czy tak daleko historyczne ceny będą miały wpływ na zatrzymanie tej pięknej hossy 🙂

Wiesław
Gość
Wiesław

L 2466

Wiesław
Gość
Wiesław

S 2459

TsG
Gość
TsG

jęsli to ma byc korekta fali 3 to spodziewałbym sie korekty chociaz do 38fibo a nie teraz jakas pierdułka nic nie wskazująca nawey nie było widać checi do podbierania na spadkach..wiec imo powinni jeszcze raz zejść niżej…

jerzy
Gość
jerzy

https://ibb.co/DYMWSJN Domino przy wybiciu 2475 na m5 ważna jest druga i trzecia świeczka po wybiciu-czyli musimy jeszcze poczekać

jerzy
Gość
jerzy

ważne co zrobią na 2468

jerzy
Gość
jerzy

jeżeli zejdą niżej niż 2467 to czeka nas zejście do podstawy prostokąta tj 2459

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wedle moje ściągi opór: 2481
wsparcia: 2458; 2444; 2433; 2393-2400.

Filip
Gość
Filip

Allegro- albo to jest skupowanie akcji przez grubasa i pompa, albo za chwilę wywieszą kartkę „nieczynne do odwołania”