Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 12.10.2021

Za nami pierwsza sesja tygodnia podczas to której prym wśród omawianych rynków wiódł nasz rynek. Tak jak i w piątek na naszym WIG 20 inwestorzy kupujący akcje czuli się jak ryba w wodzie.

Indeks WIG 20

Wzrost indeksu WIG 20 o 1.92% spowodował, iż na wykresie dziennym powstała kolejna wyraźna świeca „w kolorze białym” bezdyskusyjnie wybijająca strefę szczytu największej korekty w całym spadku od początku 2018 do marca 2020. Biorąc pod uwagę siłę jaka towarzyszy nam od dwóch sesji wyrażoną obrotami trudno jest mieć myślenie o tym aby nie została zamknięta luka cenowa z 2018 na 2483. Mało tego , można dość śmiało założyć , że w efekcie końcowym obecnego swingu wzrostowego zaliczymy poziomy w okolicy 2550 a i strefa na ok. 2630-2650 nie jest żadnym SF. Moim zdaniem cały czas jesteśmy w fali 3 impulsu od 2271 który jest falą 3 wyższego rzędu swingu od 2260. To daje podstawy aby poważnie brać pod uwagę wspomniane przed chwilą strefy. Na obecną chwilę o złamaniu tendencji wzrostowej można byłoby dopiero zacząć myśleć po zejściu w dół i wybiciu 2329.

Na wykresie intra kontraktów, dzisiaj w interwale 4H (dla lepszej przejrzystości) widać silny trend wzrostowy , który najprawdopodobniej odbywa się jeszcze w ramach fali 3 swingu od 2328 a więc od koca korekty pędzącej 1:1. Wspomniany swing jest częścią większego impulsu od 2268 a ten jeszcze większego od 2263. To wszystko wskazuje na to, iż nawet gdybyśmy dzisiaj (co nie koniecznie musi mieć miejsce) próbowali „dołować” to strefa na wybitym szczycie z 2390 jest raczej nie do pokonania a tak naprawdę to wydaje się na tę chwilę nawet nie do osiągnięcia. Jeśli chodzi o najbliższe strefy wsparcia to mamy je na ok. 2435 i na ok. 2425 , dopiero pokonanie tej drugiej mogłoby oznaczać wejście w nieco większą korektę dla której bardzo mocnym wyzwaniem byłoby wybicie strefy na ok. 2405.

Indeks DAX

Wyraźnie słabiej wygląda sytuacja na indeksie DAX ale tylko jeśli chodzi o krótki zakres czasowy interwału dziennego. Tu wczorajsza sesja choć ogólnie wzrostowa , za sprawą niskiego otwarcia była tak naprawdę neutralną bo wartość indeksu zmieniła się zaledwie o -0.05%. Mimo wszystko nadal mamy potwierdzonego Pin bara i lukę cenową jako elementy dające przewagę bykom co może zaowocować większym ruchem w górę na najbliższych 1-2 sesji. Również w dalszym ciągu, w przypadku złamania minimum Pin bara, nad tym rynkiem wisi zejście do 14000. Jednak całościowe spojrzenie na wykres daje największe prawdopodobieństwo , tak jak wspominałem w weekendowej, na dojście chociażby w okolice 15500 co wymagałoby dalszego wzrostu.

Na wykresie intra kontraktów na DAX znajdujemy się w korekcie impulsu wzrostowego , który ruszył z poziomu 14795. Korekta ta ma falę b w postaci „pędzącej 1:1 pośrodku” i obecny poziom cenowy nie jest chyba jeszcze jej końcem. Brakuje tu chociażby wyraźnego naruszenie zniesienia 50% z testem strefy wsparcia na poziomie ok. 15000. Oczywiście nie mamy pewności, że to właśnie na tej strefie się zakończy korekta zatem istotnymi poziomami są okolice 14970 a w rezerwie kolejne zniesienia 78.6 i 88.6. Jeśli rynek wykona zejście chociażby do wspomnianej strefy na 15000 to wówczas pierwszym sygnałem do zmiany kierunku na wzrostowy będzie wybicie szczytu korekty która obecnie raczej ma miejsce. Gdyby jednak cena nie miała zamiaru zejść niżej to wówczas dopiero pokonanie 15188 dawałoby poważniejsze wskazanie na koniec korekty i kolejny swing wzrostowy.

Indeks S&P

Rynek S&P wykonał wczoraj spadek który na wykresie zostawił bardzo brzydką świecę w kolorze czarnym z wyraźnym górnym cieniem. Zapewne niedźwiedzie wiążą z tym nadzieję na wybicie ostatniego dołka i podążanie dalej w dół chociażby do 4250 a jeszcze lepiej do poziomów ok. 100 pkt niższych. Tak jak najbardziej może się zdarzyć jednak pamiętajmy, że na zakresie mniejszego OB mieliśmy dość mocną konsolidację tworzącą DB i wybicie z niej górą w postaci luki cenowej. Zatem zanim rozpędzimy się do wspomnianych wcześniej niższych poziomów przyglądajmy się temu co zadzieje się na wysokości wspomnianej luki cenowej bo tu zejście w celu jej domknięcia będzie tylko re-testem wybicia z konsolidacji i DB. Jak obrona tego się nie powiedzie i cena zejdzie wybijając dołek to będziemy mieli 4250 czy nawet i 4150 ale dopóki linia szyi broni dopóty kolejny ruch powinniśmy upatrywać w silniejszym zaangażowaniu byków i ataku na duże OB w tendencji spadkowej czyli poziom ok. 4450.

Na wykresie intra kontraktów na S&P jesteśmy obecnie, tak jak DAX , w korekcie impulsu wzrostowego, tu od poziomu 4273. Tu mała uwaga dotycząca wykresu,mianowicie OB powinno byc oznaczone inaczej tzn. po pierwszym swingu wzrostowym od żółtej strefy wsparcia na wysokości zasięgu czerwonego dużego OB mieliśmy korektę schodzącą do poziomu 4267 i to wyznacza OB , obecne zejście do okolic strefy wsparcia i zniesienia 61.8% na poziomie ok. 4321 odpowiada właśnie takiemu OB a najniższy Pin bar może być już dołkiem choć zakładam, że jednak cena zejdzie jeszcze raz na nieco niższy poziom aby przetestować strefę wsparcia i zakres OB oraz przestraszyć tych , którzy już łapali dołek podejmując L na tym rynku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ŁiktorDominorubikFilipWiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

Na naszym rynku inwestorzy mają się świetnie. W tym miejscu pojawia się pytanie: kto im sprzedaje? Zarobiony „grubas”? No bo przecież nie ulica. A skoro gruby kapitał oddaje akcje ulicy to ile taki wzrost może potrwać?

Tomasz
Gość
Tomasz

dobre pytanie…. bo na pewno nikt z tego bloga na pandemi nie kupował
teraz też same shorty bo za drogo
a więc pewnie gruby sam sobie sprzedając i kupując uprawia taki giełdowy samogwałt 🙂

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2364 odwrócić na S – 43 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Tomasz
Gość
Tomasz

Kazimierz …..dobrze zaznaczyłem Twoje pozycje na FW20(strzałeczki) ?
https://ibb.co/DrWytmm

bo jak tak zachwalacie to biorę się za Day Tranding na naszym w20 🙂

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Tomasz sygnały systemu występują dość często Twój malunek nie odzwierciedla rzeczywistości.

Tomasz
Gość
Tomasz

to ja za głupi jestem ….nie dla psa kiełbasa

Wiesław
Gość
Wiesław

S 2434 (+9pkt)

Wiesław
Gość
Wiesław

L 2444 (-10pkt)

Wiesław
Gość
Wiesław

S 2444 (0pkt)

Wiesław
Gość
Wiesław

L 2467

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Panowie Traderzy na giełdzie rządzi kasa zresztą nie tylko na giełdzie.

Tomasz
Gość
Tomasz

amerykanie nadbili tego pinbara i zaczynają wychodzić górą
https://www.tradingview.com/x/0YgUqXvm/
brązowa strefa broni 🙂

jerzy
Gość
jerzy

Wiesław jeśli już podajesz wejśia i efekt zagrania to aby było jasne podaj wejście /bez + -/ oraz tp-efekt zagrania-bo jeśli przy wejściu podajesz nic nie mówiący + to każdy /prawie/ignoruje wpis nie mając pewności co to jest ,ostatnio pytał o jasność wpisu Darek

Wiesław
Gość
Wiesław

Profit i stop jest stały 50/30 pkt od wejścia. ( profit=50pkt, stop=30pkt )
W nawiasie podawany jest rezultat od ostatniego wejścia.

Filip
Gość
Filip

Allegro- zabawa w reakcje na informacje trwa w najlepsze.

Domino
Gość
Domino

Dopóki gruby pozwala nam grajmy L po korekcie od szczytu ok. 25 -30 maksymalnie pkt.
Ja takim sposobem załapałem się dzisiaj na L po 2433. SL ustawiłem na 2423, ryzykuję tylko 10 pkt. a do wyjęcia ok. 50 -70 licząc, że dojedziemy jednak na poziomu 2500

Domino
Gość
Domino

No i sprawdza się strategia, 2500 w zasięgu 😉

Tomasz
Gość
Tomasz

wybicie górą z trójkąta comment image

ja czekałem na jeszcze jedno nadbicie dołka w rejon 2 410 ale byk silny

Domino
Gość
Domino

Można czekać na korektę ok. 25 od szczytu bo już nie schodzą w okolice 30 pkt. Więc jeśli dzisiaj był szczyt na 2481 to proponuję jutro ustawić się z L w okolicy 2453 – 2455. I później czekać na ruch powyżej 2500.

Łiktor
Gość
Łiktor

Taki trójkąt jest tworzy się przed ostatnią wzrostową falą i później następuje korekta.

Tomasz
Gość
Tomasz

mbank to już na tygodniowym przestał korekty robić ….od trzech tygodni to pion w górę
https://ibb.co/MMRfkYb
kupują chyba PKC 🙂