Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 07.10.2021

Dalej brak „jasności” na omawianych rynkach choć rozstrzygnięcia wydają się już mocno pukać do drzwi.

Indeks WIG 20

Spadek wartości indeksu WIG 20 o -0.65% spowodował, iż na wykresie dziennym powstała czarna szpulka w rejonie połowy białego korpusu z poprzedniej sesji. Niedźwiedzie zapewne widzą układ Harami tuz pod linia trendu i na strefie oporu co powinno przełożyć się na zakończenie układu korekty prostej i wejście w kolejną falę wyprzedaży pełnym swingiem do okolic 2180-2200. Niewątpliwie taka ocena rynku nie mija się z prawdą, ale czy jest trafna? Tu można mieć spore obiekcje. Po pierwsze wyraźnie dłuższy dolny cień. Po drugie, po wybiciu poziomu „szczytu” po pierwszym dołku w okolicy 2260 , wczorajsza świeca jest jego re-testem. No i po trzecie obroty, które skokowo wyższe na wczorajszej sesji dają oręż dla dalszych wzrostów, zwłaszcza że jakby nie było to jesteśmy w trendzie wzrostowym. Rozstrzygnięciem będzie zwykła i najprostsza kwestia a mianowicie wybicie w cenach zamknięcia formacji Inside bar jaką mamy po dwóch ostatnich sesjach. Kierunek wybicia powinien dać wyraźny sygnał co do kierunku kolejnych sesji. Dla mnie wspomniane sprawy „na plus” oraz widoczny układ równych korekt stawia na pierwszym miejscu scenariusz pozytywny dla byków.

Na wykresie intra cały czas zachowany jest trend wzrostowy a układ ostatnich dwóch korekt jest zbieżny z tym co powinno mieć miejsce bez względu na to czy jesteśmy w impulsie mającym wyjść na nowe szczyty czy tylko w korekcie po pierwszej „trójce spadkowej”. A to co powinno mieć miejsce , to dojście co najmniej w okolice 2390-2400 z chociażby naruszeniem poziomu 2384.

Indeks DAX

Po spadku wartości indeksu DAX o -1.46%, na wykresie dziennym mamy małą czarną świecę z dolnym cieniem odbijającym się od strefy na ok. 14820. Jest silna strefa , jest reakcja ale czy to oznacza, że spadki już za nami. Na pewno nie można tak stwierdzić jednoznacznie. Tu potrzeba znacznie więcej. Na początek cena DAX musi zamknąć się powyżej poziomu 15202. Brak takiego wybicia i równoczesne wybicie wczorajszych minimów to otwarcie drogi w rejon 14000. Swoją drogą należy zauważyć, że cały ruch spadkowy odbył się tylko i wyłącznie w układach „trójkowych”. Ostatni swing spadkowy do dnia wczorajszego też jest raczej układem „trójkowym” z pędzącą po środku niż impulsem choć to akurat ma najmniejsze znaczenie.

Na wykresie intra mieliśmy zejście do kolejnej strefy wsparcia i dynamiczne odbicie , które już pokonało zasięg największej korekty i wyszło nad ostatni potwierdzony szczyt. Obecnie jednak mamy układ tylko i wyłącznie korekcyjny w górę czyli „abc”. W takim przypadku cofnięcie w rejon zasięgu OB a następnie ruch w górę i wybicie dotychczasowego maksimum będzie kolejnym wskazaniem na odwracanie kierunku na nieco dłużej. Pisze nieco dłużej, bo za sprawą reakcji na tej własnie strefie wsparcia , cena powinna podejść co najmniej w rejon 15500-15600.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P po wzroście jego wartości o 0.41% wyrysowała się kolejna biała świeca jednak cały czas znajdująca się w obrębie kilkudniowej konsolidacji. Tu można tylko wspomnieć , że wykres dzienny kontraktów na S&P wyrysował wczoraj wzrostowego Pin bara co daje nieco większą przewagę techniczną dla byków i wybicia z konsolidacji górą. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wybicie, które ma nieco większe szanse aby wyjść górą.

Wspominałem już o wyniku dziennym na wykresie kontraktów na S&P a teraz zobaczmy jak to wygląda na wykresie intra tego instrumentu. Tu widzimy, że nastąpiło wybicie górą z ewentualnego trójkąta ale na tę chwilę jest to tylko przejście z trójkąta na flagę. Zatem argumenty do ręki dostają niedźwiedzie a byki muszą jeszcze popracować aby co najmniej cena wyszła nad poziom strefy oporu w rejonie 4389. Jednak nawet tak skonstruowane wyjście nad wspomniany poziom nie będzie jeszcze jakoś wyraźniej wzmacniało strony popytowej. Zatem niepewność będzie jeszcze gościć przez kolejne godziny. Osobiście skłaniałbym się z nieco większym prawdopodobieństwem do realizacji wybicia z flagi dołem i zejścia w rejon 4220. W takim układzie wskazany poziom może nie być wystarczający do zatrzymania podaży i wówczas będziemy mieli zejście w rejon 4140-4160.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
13 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
DominoTsGjerzyTomaszFilip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiesław
Gość
Wiesław

L od 2352

Wiesław
Gość
Wiesław

S od 2345 (-7pkt)

Konrad
Gość
Konrad

Numerologicznie zmarnowana wczorajsza okazja do zwrotu za sprawą braku nowych ekstremów. Z drugiej jednak strony wciąż mamy na to szansę za sprawą data=LOP. Takie równości często dają duże ruchy cenowe, ale bywają także bardzo zgubne (np. luka a potem długi górny cień i czarny korpus) – zobaczymy, jak będzie. Na razie górą byki i anomalia może stać się faktem.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

L od 2293 0dqrócić na S – 20 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Konrad
Gość
Konrad

Otwarcie=data. Nowe maksimum. CHyba już czas na odwrót.

BttF
Gość
BttF

Mała luczka z wczorajszego otwarcia została domknięta : LUKI rządzą : a BearFlag wciąż jest aktywna

https://invst.ly/w8lan
https://invst.ly/w8lbs

Banki zrealizowały wzrosty na bazie wczorajszej podwyżki stóp % NBP – znajomi królika oczywiście wiedzieli wcześniej stąd ten rajd – mimo że Glapiński robił z gęby cholewę że podwyżek nie będzie (sic!)

Czyli mamy SELL the NEWS

Udanych zagrań 🙂

Filip
Gość
Filip

Chwila, chwila. Akurat wczorajsza podwyżka stóp była niemal pewna właśnie na podstawie wypowiedzi Glapińskiego: https://stooq.pl/n/?f=1446705&c=1&p=4+22 Do tego dołóżmy wczorajsze oczekiwania Morawieckiego co do działań RPP https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Mam-nadzieje-ze-reakcja-NBP-na-wysoka-inflacje-bedzie-nalezyta-8200608.html

Tomasz
Gość
Tomasz

to ja nie wiem na jaki interwał patrzysz ale mówienie o realizacji zysków to trochę przesada

https://ibb.co/HYCjKGm

Ci co kupowali na panice w zeszłym roku i tak są w grubym zysku 🙂

Tomasz
Gość
Tomasz

z serii krypto i wczorajszy instrument BSV
fajne wybicie z megafonu …..być może początek czegoś większego …..ważne będzie przebicie 200$
https://www.tradingview.com/x/cU37bDhL/

jak cofną to dalej skup w okolicach 80-100$

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 2342

Tomasz
Gość
Tomasz

myślę że trzeba się obrócić odwrotnie do odwrócenia z poprzedniego odwracania ….i będzie git 🙂

TsG
Gość
TsG

Ja dzis z innej beczki….jak grac na rynkach …kupując 1fw na wig20 płacimy około 4400zł….10pkt to daje nam 200zł…i teraz zobaczmy jak to wyglada na przykładzie DAX 10pkt to około 56zł za te same pieniadze…US500 za 10pkt juz podobne zyski bo około 200zł euro/dolar 10pips to około 120zł i jescze jadna para walutowa euro/jen 10 pips -106zł ….a teraz aby to wszystko miało sens należy popatrzeć jaka jest zmienność dzienna na w/w walorach i co w związku z tym co jest łatwiejsze do skalpowania….. bez sprawdzonych strategii każda gra to ruletka a nasza tzw.intuicja to prowadzi nas na manowce bo… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

ja tutaj nie będę doradzał jak handlować ale przede wszystkim co ja zrobilem to pozbyłem się iluzji że istnieje strategia która pozwoli nam codziennie łapać wzrosty i spadki …..po drugie zapomnieć że istnieje coś takiego jak SHORT ….po trzecie szukać rynków trendowych ….spółek w silnych trendach lub w danych branżach ewentualnie szukanie spółek we wczesnej fazie skupu i wtedy podpinanie się jeżeli coś jest w silnych trendach spadkowych …..trzymamy się od tego z daleka i czekamy na jakiś symptomy odwrócenia no i rezygnacja z handlu intra day to podstawa żeby mieć jakikolwiek podgląd na rynek …..u nas trzeba przewertować ponad… Czytaj więcej »

Filip
Gość
Filip

A czym się, dla Ciebie Tomaszu, różni trend wzrostowy od trendu spadkowego? Oczywiście pytam o zarabianie.

Tomasz
Gość
Tomasz

wzorcowy trend jest tutaj : https://www.tradingview.com/x/hBr44fjF/ można powiedzieć że po wybiciu nowego impulsu korekta nie wybija dołka poprzedniej korekty…. i to jest zdrowy trend wzrostowy problem jednak nie jest w trendzie a w tym aby podpiąć się pod trend i odgadnąć gdzie a przede wszystkim KIEDY? korekta się zakończy taką sytuację mamy obecnie na jabuszku https://www.tradingview.com/x/Kgu1B4CM/ i tak mieliśmy szczyt na 145 i cena skorygowała do 116 po czym cena wybiła nowe ATH na 157 i obecnie szukamy miejsca do wejścia w LONG gdy cena jednak wybije 116 to może to być sygnał do wyrzucenia akcji bo trend nie jest… Czytaj więcej »

Filip
Gość
Filip

Tylko jak widzi się trend spadkowy to się nie kupuje akcji tylko szorty. Trend to trend. Widać, że po prostu preferujesz grę akcjami.
I to według mnie jest najważniejsze w grze aby czuć się komfortowo.

Tomasz
Gość
Tomasz

jaki sens ma shortowanie spadających akcji dłuższy czas ?
już nie mówię o ryzyku że nawet krótkotrwały odwrót wybije ci zęby
sens shortowania jest wtedy gdy panuje euforia i coś jest ponad miarę spompowane ale określenie końca eufori jest moim zdaniem nie możliwe zwłaszcza na rynku amerykańskim czy teraz krypto

myślę że teraz wielu traderów jest oderwanych od korzenia inwestowania i mając przycisk short myślą że można codziennie w dwie strony odgadywać rynek ….to tak jakbyś próbował w ruletce za każdym razem przewidzieć czarne czy czerwone 🙂

TsG
Gość
TsG

na tym blogu zdecydowana wiekszość wpisów dotyczy naszego rynku kontraktów na wig20…i jak sadzę wiekszość spekuluje codziennie…i nie jest to tak że nie ma w grze intra trendów wystarczy tylko na M1-5 zejść wązne jest jak zagrać w zgodzie z dominującą stroną rynku a tu jest najwiecej pomyłek i dlatego zdecydowanie należy mieć ten sposób kiedy wchodzę gdzie stawiam SL a gdzie bronię zysku lub gdzie postawie TP i czy mnie ten TP zadowoli …..bo rynek może zaskoczyć niejednego spekulanta…wystarczy popatrzeć co dziś zrobił .. IMO dla mnie ostatnia widoczna korekta z M1 jest wsparciem/oporem dla ruchu i jak padnie… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

ale to jest tylko teoria i nikt nie jest w stanie pokazać konta na którym by zarabiał w ten sposób

Domino
Gość
Domino

W 100 % się zgadzam TSG. Ja trzymam się następującej strategii od poniedziałku – wystawiam L na dolnym OB – ok. 30 – 35 pkt od maksa. I w tym tygodniu ( pomimo takiego bujania w obie strony) jest bardzo mocno zarobiony ;-). Ciekawe czy jutro znowu wejdzie L w okolicy 2230 +

jerzy
Gość
jerzy